Nevím, jestli je to tak, ale raději upozorňuji, že borůvek je několik druhů a tzv. kanadská borůvka potřebuje hnůj a kyselou půdu, naopak tzv. kamčatská borůvka je na tom pomalu opačně, viz popis zahrádkářství Chovanec:
KAMČATSKÁ BORŮVKA
- je obchodní název nové ovocné dřeviny Zimolezu kamčatského (Lonicera kamschatika), uvedené na trh naší firmou. V našich zeměpisných podmínkách se vyskytuje mnoho druhů zimolezů, často i s jedovatými plody, a název zimolez, jako ovocný keř budil u zahrádkářů značnou nedůvěru. Proto jsme vymysleli název, který jednoduše charakterizuje tento keř, dobře se pamatuje a bude dáván do souvislosti s naším zahradnictvím.
Původní druhy pocházejí z Kamčatky, kde rostou volně na lesních pasekách, kolem močálů, řek a rašelinišť. Plody jsou hořké, nejedlé. V bývalém Sovětském Svazu došlo k prvním pokusům ve výběru jedlých, sladkých kultivarů a k vyšlechtění prvních odrůd. Časem se dostaly jak semenáče, tak i semena k nám do republiky, byly pěstovány nadšenci zahrádkáři. Pro velmi špatné množení nedocházelo k výraznému rozšiřování tohoto druhu a stále zůstával jako určitá rarita.
Měli jsme možnost se s tímto keřem seznámit asi před 10 lety a pro vynikající vlastnosti jsme se rozhodli, že tuto novinku uvedeme na trh. Vybrali jsme ty nejlepší kultivary, které byly v té době k sehnání. Přes prvotní problémy s množením, experimentováním jsme po třech letech uvedli na trh první sazenice KAMČATSKÉ BORŮVKY. Rostliny jsou množeny pouze řízkováním, nejedná se v žádném případě o semenáče.
CHARAKTERISTIKA
- keře vysoké 1,2 - 1,5m (v dobrých podmínkách až 2m), nenáročné na kyselou půdu, rostou všude na rozdíl od kanadské borůvky. Sází se 1m od sebe.
- vysoká ranost - plody dozrávají již v květnu (rekord je 5. května, v roce 1998 12. května) zrají postupně celý květen, je to první ovoce min. 14 dní před jahodami.
- plody jsou soudkovité až válcovité 15 – 20 mm dlouhé, není výjimkou až 30mm, obsahují značné množství vitamínů a cenných látek. Chutí jsou totožné s lesními borůvkami.
- vysoká plodnost, na dobře živených keřích dozrává velké množství plodů (viz obr.) a celkový výnos může dosáhnout až 5 kg z keře.
- netrpí chorobami ani škůdci.
OŠETŘENÍ SAZENIC
- při zakoupení keříků je nutné ihned zasadit na stanoviště, nedávat pod keře hnůj nebo rašelinu. Při zasílání poštou na jaře je nutné si rostliny ihned vyzvednout, rozbalit a nasadit, aby nedošlo k přílišnému narašení. Zasíláme sazenice 0,3 - 0,5 m vysoké, při osobním odběru je možné zakoupit keře až 1 m vysoké.
Listy suché, s oschlými okraji nejsou na závadu (zasychají již od července). Bílé skvrny na listech jsou zbytky listového hnojiva.
Možné sázet i do zmrzlé půdy.