Jak a kdy stříhat rybíz



host - 207.24 (?)
20.6.2007 8:16
Dobrý den. Pokud to byl vůbec první řez, tak jste udělala naprosto správně.  Jedná se hlavně o zapěstování nové korunky. V dalším roce si vyberte 5 - 6 nejsilnějších větví, zbytek slabších vystřihněte a ty které ponecháte, zakraťte zhruba o čtvrtinu. Na těch větvích Vám vyroste kratší obrost a máte založenou korunku, která bude spolehlivě plodit.. V dalších letech budete  každý rok zapěstovávat zhruba dvě nové kosterní větve a dvě starší vždy odstraňte. Stromkový rybíz poměrně rychleji stárne než keřový, proto je třeba tímto způsobem zajišťovat nové přírůstky. Dobré je pohládat si výživu a hlavně mšice. A taky zcela odstraňovat výhony podnože, které Vám zřejmě budou vyrůstat od kořenového krčku. Ať se Vám daří přeje Stanislaw:-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 1.115 (?), 20.6.2007 6:05, zobrazeno: 56903x
Prosím o radu jak a kdy stříhat stromkový červený rybíz. Ostříhala jsem ho na jaře, ale asi moc. Plody byly uprostřed korunky a okolo narostly 0,5m výhony.Děkuji za odpovědi
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 207.24 (?), 20.6.2007 8:16
Dobrý den. Pokud to byl vůbec první řez, tak jste udělala naprosto správně.  Jedná se hlavně o zapěstování nové korunky. V dalším roce si vyberte 5 - 6 nejsilnějších větví, zbytek slabších vystřihněte a ty které ponecháte, zakraťte zhruba o čtvrtinu. Na těch větvích Vám vyroste kratší obrost a máte založenou korunku, která bude spolehlivě plodit.. V dalších letech budete  každý rok zapěstovávat zhruba dvě nové kosterní větve a dvě starší vždy odstraňte. Stromkový rybíz poměrně rychleji stárne než keřový, proto je třeba tímto způsobem zajišťovat nové přírůstky. Dobré je pohládat si výživu a hlavně mšice. A taky zcela odstraňovat výhony podnože, které Vám zřejmě budou vyrůstat od kořenového krčku. Ať se Vám daří přeje Stanislaw:-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 20.6.2007 9:15
Přesně podle tohoto vzoru sříhám i keřový rybíz. Těsně u země uříznu 2 nejstarší výhony a všechny nejmladší kromě dvou. Tak jsou na keři dva jednoleté, dva dvou, tří, čtyř, pětileté. Pořád dokola.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kklco - (1), 9.7.2007 15:11
Dobrý den, mám od letošního jara pár keřů červeného rybízu starého cca 5 let. Původní majitel keře vůbec nestříhal, pouze je na podzim hnojil koňským hnojem. Je hodně velký problém teď v té spleti haluzí rybíz otrhat. Mohu ho mírně prostříhat již nyní? Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.7.2007 20:07

Období po sklizni je téměř ideální termín k řezu rybízu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 110.98 (?), 25.7.2008 10:55

Přestože jsou to rok staré rady, jsou stále platné. Děkuji Vám, mám stejný problém dlouho nezmlazované keře červeného rybízu, tak jsem zde načerpala informace, jak na to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 90.176 (?), 29.8.2008 20:08

Jsem začínající zahrádkář. Koupila jsem na jaře nové stromky rybízu (černý, červený i bílý). Mohl by mi někdo poradit,  jak a kdy mám prvně stříhat? Na červeném vyrostly 2 dlouhé výhony, a já si nevím rady. Přečetla jsem že černý rybíz se stříhá 5-6let starý, a červený i více, ale to se mi nezdá. I tady jsem našla nějaké informace, ale kdy a jak moc ostříhat mladé nové stromky nevím. Předem díky za radu, Lenka R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.41 (?), 16.10.2008 22:04

Koupil jsem stromkový hroznový rybíz Rovada. Na kolik oček ho mám na jaře ostříhat? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika