Jahody ze semen



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
host - 216.60 (?) 
19.3.2010 7:42

Zdravím všechny pěstitele jahodníků  . Chtěl bych se zeptat zda-li někdo letos vyséval semínka jahodníku. Kdy jste vysévali a hlavně jak velké sazeničky nyní máte? Nemám s výsevem žádné praktické zkušenosti jen teorie. Zkusil jsem letos prvně vyset odrůdy Grandian F1, Delician F1 a Temptation F1. Díky za odpovědi... Robert

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 10.7.2010 8:36
Letos vyseté jahody již začaly plodit (bílé), další odkvétají a nasazují plody. Něco mám v truhlících ale většinu jsem zasadil na záhon (Delician, Grandian, Lizoňka). Uvidím jak velké budou plody a podle toho je "vyselektuji".
White Solemacher
White Solemacher
Je možné že by se opylovala od jahody (Lizoňka) vedle ní a pak byla červená?
Je možné že by se opylovala od jahody (Lizoňka) vedle ní a pak byla červená?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 23.5.2013 10:44
Přesadil jsem odrůdy Delician a Grandian (semena vyseta letos) do skleníku, rostlinkám se daří, jsou pěkné, nekvetou ale začaly hodně odnožovat. Odnože jsem začal uštipovat aby se matečné rostlinky nevysilovaly, je můj předpoklad správný?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 23.5.2013 10:59

Raději nechte u každé rostliny jednu či dvě mladé rostlinky a ostatní vyštipujte. Mělo by to další odnožování zbrzdit. Pokud je budete štípat všechny, rostlinu to oslabí víc než ty dvě zazenice (cukry si pro růst vytvoří samy a jakmile zakoření, jedou si za své i v živinách. Když dáte dvakrát či třikrát listovou výživu, rostlina to v pohodě ustojí. Až pokvetou, mrkněte do květu, jestli jsou v něm prašníky a "sypou" pyl. 50% těchto odrůd je jen samičích a ty bez opylení nezaplodí. To už jsem tu asi psal, připojuji obr. květů bez prašníků a oboupohlavných.  

samičí květ Frau Mieze Schindler
samičí květ Frau Mieze Schindler
oboupohlavný květ Zefýr
oboupohlavný květ Zefýr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 3.7.2013 9:41
Zhotovil jsem pro Delician vyvýšený záhon a vysadil do něj nové odnože z letošního výsevu, ještě letos by měly zarodit. Staré sazenice na jiném záhoně začaly plodit letos podruhé, ale už mají svou životnost za sebou, navíc je na nich choroba. Grandian se mi podařilo vypiplat jen ze dvou semínek z deseti a v současné době kvete a odnožuje ve skleníku.
Fošny, zemina, kompost a na to folie.
Fošny, zemina, kompost a na to folie.
Delician už nemá plody stejných tvarů.
Delician už nemá plody stejných tvarů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.3 (?), 3.7.2013 11:04

Nevim, jakou chorobu mate na mysli, na snimku vidim skvrnitost listu, coz neni prilis zavazna choroba. U jednouplodicich se po sklizni posekaji nebo orezou listy a po cca dvou tydnech, kdy narostou nove listy, se dela postrik (Champion, Dithane). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 3.7.2013 11:36
Ano, tu chorobu mám na mysli. Už je nechám "doplodit" a pak zlikviduji. Nové odnože to nemají ale dovolím si tvrdit že tato odrůda skvrnitostí trpí celkem hodně, je fakt že jsem ošetření nikdy neprováděl. Ještě k těm jednoplodícím, sezona skončila a tak mám už nyní listy ostřihat? My to vždy nechávali až na jaro. Potřebuji z nich vzít odnože ale ne nyní, počkat s ostřiháním až po odebrání odnoží nebo ostřihat mateční rostliny a odnože nechat až do odběru? Díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.3 (?), 3.7.2013 12:23

Kdyz je chcete likvidovat, neni co resit. Je mozne taky ostrihat jen nejhure postizene listy (obvykle nejstarsi) a provest postrik, nove listy jiz by mely byt ciste, stavajici skvrnitost to neodstrani (ty se pak odstrani pozdeji).

Posekani, ostrihani - uvadi se - po sklizni, nejlépe do konce července - aby to nebylo o mnoho pozdeji a narostly nove listy s rostliny zesilily na pristi rok. Ja strihani ci rezani delam obvykle kolem poloviny cervence (letos pozdeji). Pokud si chci do kelimku vypestovat sazenice, tak pri rezani (delam to dlouhym kuchynskym 'zubatym' nozem na chleba) si necham nekolik odnozi a pak je prichytim dratkem do kelimku se zeminou. Cca kolem 15-20 srpna mam pak sazenice. Ale jiste je mozne to delat naopak, nejdrive prichytit odnoze do kelimku a pak orezat komplet (ale to musi byt odnoze jiz zakorenene). Asi nejlepe kdybyste prichytil odnoze do kelimku jiz nyni, je s tim nejaka prace, ale pak se to pekne sazi a pristi rok je pekna uroda. Z kelimku muzete vysazet dle potreby, jak budete mit cas. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 3.7.2013 12:28
Díky, s těmi kelímky to taky tak dělávám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 4.7.2013 10:06

Nevyrovnaná velikost, tvar plodů může být jen od nedostatečného opylení, změny tvaru mohou být i projevem nedostatku bóru. To by nebylo na závadu. Pokud by se ta tvarová nedostatečnost začala propadat, jakoby zasychat, mohla by to být antraknóza (to by bylo horší až zlé). Ty hnědé skvrny na stopce květenství mohou být jen od mechanického poškození, ale také od jmenované choroby. V porostech i na fólii (netkané textilii) se poslední roky ukazuje dosti často. Mrkněte někam na obrázky, ať to můžete srovnáním s vlastními jahodami vyloučit nebo potvrdit. Ta skvrnitost je u mnoha odrůd běžná, rostlinu nezahubí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika