Jahody Elsanta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 81.42 (?) 
23.6.2013 19:44

Jahody Elsanta

Dnes jsem poprvé ochutnal zrající Pegasus.Násada plodů nadprůměrná. Je to někde jinde než nové tzv. Tip top sorty, jak chuťově tak i násadou a vybarvením plodů. A to mi ještě nezačala zrát Pandora. Myslím, že shon po nových odrůdách je někdy až hzysterie a starší a vyzkoušené neprávem jsou zatraceny. Příklad můj v letošním sklizňovém roce je INDUKA. jahoda, která už málem vypadla ze sortimentu. V letošním roce maximální násada plodů výborné kvality a chuti. Takže nečzatracujme starší sorta, které nás mohou vždy mile překvapit.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 65.144 (?), 24.6.2013 8:42

Pane Ivane, mel jsem spolecne na zahone odrudy Honeoye a Polka. Obe vypadky cca 5%. O odrude Honeoye se uvadi - Rostliny jsou odolné proti listovým chorobám, avšak náchylnější na kořenové choroby, takže po výsadbě může v těžších přemokřených půdách dojít k výpadku až několika desítek procent rostlin. O odrude Polka se obvykle neuvadi skoro nic, ale je na tom stejne jako Honeoye - tj. stredne citliva na korenove choroby. Jinymi slovy, pokud mate potize s korenovymi chorobami, coz nejste zdaleka sam, musite vybirat odrudy odolne korenovym chorobam + prizpusobit agrotechniku - nesazet po bramborach, ale po vhodne predplodine (horcice), pred vysadbou melce zaryt dusikate vapno. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 24.6.2013 12:26

Ano to já beru. Věděl jsem z literatury, že je náchylná, vhodná do teplých poloh. Ale jak jsme s panem Ing. Loudou povídali, dal mi jí místo Primy. Tak jsem to prubnul a vyšlo to tak jak se píše a jak to i on říkal. Honeoye jsem jeden cyklus také měl. N Dusíkaté vápno používám, naučil jsem se to už před více jak dvaceti roky ve Lhenicích. Takže z řady odrůd, které opakovaně sázím (Pandora, Pegasus, Florika, Mici Šindler, Karmen, Korona) pro mě vypadla Polka a nahradila jí úspěšně Prima. Teď zkusím jak se bude u nás dařit Surprise des Halles. Zase půjdu proti doporučení, že ve vyšších polohách často květy ničí pozdní jarní mrazíky.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 65.144 (?), 25.6.2013 8:44

Nevim, proc by Polka mela byt vhodna pouze do teplych poloh, u mne v chladne poloze se ji darilo celkem dobre. Akorat neni prilis odolna proti korenovym chorobam, i kdyz o neco vice nez Honeoye. Problem korenovych chorob je primarne dan pudou, nikoliv polohou.

Pokud jste dosud nezkousel odrudu Florence, urcite stoji za pokus, nebot se u ni uvadi - Odrůda roste zdravě, je rezistentní proti verticiliu, proti fytoftoře kořenového krčku a proti padlí. Hodí se proto do každé půdy, lehké i těžké. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 16.7.2013 12:30

Děkuji, podívám se na ní. Na Mažicích  (rašeliny) roste a plodí zhruba jako Pegasus. U něj teď končí sklizeň, Pandora se dostává do plného zrání.  S tou Polkou máte pravdu, pokud je i ve vyšších polohách kvalitní půda, bude jí vyhovovat i vyšší poloha. Z těch několika matek, které zbyly, jsem skoro všechnu sadbu dal známému, ten si jí chválí a nemá zahradu v Polabí. A i já budu vědět za rok víc, protože jsem si jich také pár nechal pro srovnání s Primou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 52.154 (?), 16.7.2013 20:58

Jahody jsou rane ovoce, takze u nich se na nadmorskou vyskou 'moc nehraje'. Obdobne i tvrzeni ci predstava, ze ve vyssi poloze jsou kvety vice poskozovany pozdnimi mraziky obecne neplati - ve vyssi poloze vsechno rozkveta pozdeji, takze casto je to prave naopak. U mne jahody rozkvetaji v podstate az po zmrzlych a nikdy jsem nemel kvety nejak vyznamne (obvykle ani minimalne) poskozeny mrazy u zadne odrudy. Vyzkousel jsem jich pres 20 vcetne italskych Alba, Asia a Roxana. Doporuceni Sempry Turnov ohledne nadmorske vysky povazuji za ponekud scestna a pochybuji, ze s jinymi nadmorskymi vyskami, nez s tou svoji, maji vubec nejake zkusenosti.

Odrudu Pegasus jsem mel, nebyla spatna, vydrzela vice nez 5 let na stanovisti, ale uz jsem ji neobnovil, velke plody dobre, stredni nevyrovnane az brakovite chuti, zrejme z duvodu velke nasady kvetu. Odrudu Pandora jsem nemel, pred par lety jsem sehnal kanadskou odrudu Yamaska (krizeni odrud "Pandora” and “Bogota”), je to moje oblibena odruda, zraje zhruba stejne jako Pandora. Letos jsem vysadil extra pozdni odrudu Malwina, zraje cca o tyden pozdeji nez Yamaska nebo Pandora resp. cca 3 tydny po Elsante. Kdybych se ridil podle Sempry Turnov, tak nevim, nevim... J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.109 (?), 20.7.2013 9:55

Musím reagovat na pana J.R. jehož tvrzení jsou slušně řečeno úsměvná.  Neznám žádný rostliný ani živočišný druh, který by na nadmořskou výšku nereagoval. Pokud má pan J.R. poznatky, které dokazují opak, měl by je oficiálně publikovat, jelikož by zásadně změnili dosavadní závěry všech odborných studií :) Jediné, s čím se v tomto příspěvku dá souhlasit je fakt, že ve vyšší nadmořské výšce vše začíná kvést později. Problém je, že ve vyšších nadmořských výškách přicházejí i mrazíky později (např.letošní červen a -3°C na Šumavě). Navíc je tu i ten fakt, že jahodník nemusí kvést aby byl mrazem poškozen. Pokud jahodník již vegetuje, stačí aby přišel silnější mráz (-5°C) a poupata v srdéčkách již bývají poškozena aniž by vykvetla. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.238 (?), 20.7.2013 16:15

Pro pana - host - xxx.xxx.236.109 (?) - nejsem teoretik, to budete zrejme spis Vy, takze nemam co publikovat. V jake nadmorske vysce pestujete jahody a kvety kterych odrud Vam mrznou? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 20.7.2013 12:38

Tu Pandoru mám je to výborná pozdní jahoda ještě teď sbírám jahody. Letos mám poprvá Kamu kvůli její ranosti je světlejší a docela dobrá, první jahody chutnají nejvíc. Dita se mi také osvědčila. Karmen má moc dobré jahody, ještě mě dříve zaujala Frikonsa ta měla krásně tmavé jahody, ale zdrobňovala. Letos bych chtěla zkusit Lesanu a Darselekt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.238 (?), 20.7.2013 16:52

S Lesanou nemam zkusenosti, ale Sempra Turnov uvadi, ze je citliva na fytoftoru (cervenou hnilobu korenoveho krcku). Jste si jista, ze je to dobry napad? Darselect jsem mel, velke, pekne a chutne jahody, ale nekteri pestitele uvadeji, ze tato odruda je citliva na padli. U mne se padli neprojevovalo, ale ja delam jiz radu let po sklizni preventivni postriky proti padli. Jste zvykla delat nejake postriky u jahod? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika