Jahody



host - 223.8 (?)
18.9.2008 10:52

jde zřejmě o larvy lalokonosce, to je takový šedý brouk nosatec, postrach zahradníků.Vždy když si člověk něco donese k zasazení i třeba v květináči, měl by vysypat hlínu a prohlédnout zda v kořenech nejsou.likvidují se obtížně, ve dne jsou brouci schovaní v hlíně, večer vylézají a vykusují dírky v listech skoro všech rostlin.chtělo by to asi stříkat v noci v době kdy se líhnou brouci. jinak jsou na jen tvrdé jedy které už jsou asi i zakázány.a ty jsou škodlivé i pro člověka. nebo je ručně vybrat z půdy ve formě larev. Už hodně chmelnic bylo zlikvidováno což stálo mnoho peněz, protože to nešlo vyléčit.Já jsem si kdysi dovezl starou rozloženou kůru z lesa a byli v tom, zamořil jsem si zahradu a dones mi škodí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 1.6.2008 8:22

Skutočnosť, že jahody silne odnožujú neznamená, že robíte niečo nesprávne. Sú odrody, ktoré odnožujú výraznejšie a sú odrody menej odnožujúce. Až budete zakladať v budúcnosti nové jahodovisko, tak túto vlastnosť zohľadnite dopredu, ak Vám to vadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.138 (?), 17.9.2008 21:51

Dobrý den. Pošimralo mně pod bránicí, když jse si přečetl jakého"vejra" - neuražte se prosím, z vás udělali v tom zahradnictví. Radil bych vám tam víckrát nechodit. Když umíte napsat příspěvek po internetu, určitě budete umět si objednat jahody koresponďáčkem u některého šlchtitele. Na těchto stránkách si najdete firmy, které jahody šlechtí a zasílají.

K těm odnožím. Některé odrůdy odnožují silně zatím co u jiných se nemúžeme dočkat odnoží. Většinou jahody silně odnožují v prvním roce. Později násada odnoží slábne. U těch vašich nezbývá, než pravidelně     nůžkami (netrhat) odnože odstraňovat až u mateční sazenice jinak z toho budete mít hustou džungli ve které jahody budou špatně zrát a plesnivět. Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 67.226 (?), 1.6.2008 8:39

Mám za to, že opak je pravdou. Právě odstraňování odnoží rostlinu vysiluje a nutí ji vytvářet stále nové odnože. Jak se tu píše, odnožování je dáno odrůdou a já jahodník "uklízím" až někdy v srpnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 1.6.2008 8:53

Čo sa týka odnoží, tiež to robím až v auguste=srpnu. Je nutné odstrániť minimálne polovicu nových odnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.138 (?), 17.9.2008 21:37

Tak tu potvoru z vašich jahod znám. Jsou to larvy brouka jménem Lalokonosec rýhovaný. Jediným účinným prostředkem proti nim je zálivka vodou s entomopatogenními hlísticemi. Brouk, který žije na povrchu a vykusuje listy nedělá takové škody a dal by se postihnout některým zabijákem jaka je Mospilan a pod. Larvy však dělají škody skrytě a ničím na ně nedosáhneme. Tak jestli chcete porost jahod zachránit, nezbývají než ty hlístice. Često o nich mluvívá pan Kopřiva v REceptáři.

Paní micuko- č. příspěvku 19.202 z 2.5.2008 má možná tentýž problém,    ale pokud nenajdete pod usychajícími keříky jahod bílé larvy mohlo by to něco jiného a to houbová choroba s názvem Fytoftorová hniloba krčku jahod. Projevuje se tak, že chřadnoucí sazenice tvoří hnízda, která se postupně rozšiřují. Zkuste vytrhnout poškozenou sazenici a kořenový krček podélně rozříznout ostým nožem. Pokud jsou pletivakrčku červená, jedná se o tuto chorobu. Také se mi stalo, že jsem našel sazenici jahod, která měla podobné příznaky živoření v půdě, jehož příčinou byly při výsadbě v mělké jamce konce kořenů obrácené vzhůru.

Pokud tam ta Fytoftorová hniloba je, neberte z toho porostu sazenice, neželte jich, když neznáte ani jejich jméno, vždyť je plno nových výborných odrůd. Pořiďte nové a zasázejte jinam. Přeji hodně úspěchů! Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 223.8 (?), 18.9.2008 10:52

jde zřejmě o larvy lalokonosce, to je takový šedý brouk nosatec, postrach zahradníků.Vždy když si člověk něco donese k zasazení i třeba v květináči, měl by vysypat hlínu a prohlédnout zda v kořenech nejsou.likvidují se obtížně, ve dne jsou brouci schovaní v hlíně, večer vylézají a vykusují dírky v listech skoro všech rostlin.chtělo by to asi stříkat v noci v době kdy se líhnou brouci. jinak jsou na jen tvrdé jedy které už jsou asi i zakázány.a ty jsou škodlivé i pro člověka. nebo je ručně vybrat z půdy ve formě larev. Už hodně chmelnic bylo zlikvidováno což stálo mnoho peněz, protože to nešlo vyléčit.Já jsem si kdysi dovezl starou rozloženou kůru z lesa a byli v tom, zamořil jsem si zahradu a dones mi škodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 98.1 (?), 8.4.2009 13:55

Dobrý den, mám za to že jsou to larvy lalokonosce. Osvěčily se mi parazitické hlístice od Biocontu. Jen pozor! Je nutné udržovat půdu pořád vlhkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 7.22 (?), 3.6.2008 8:42

Mám stejný problém jako MICUKO, jahody mám druhým rokem, na tkané folii, mám 20 ti leté zkušenosti s pěstováním jahod, ale tohle se mi ještě nikdy nestalo.Jahody krásně rostly, nasadily velké plody a ve chvíli, kdy začly červenat, tak jedna za druhou - během týdne - začly vadnout listy, plody se přestaly vyvíjet, celá rostlina jakoby uschla. jednu jsem vytrhla, měla dobrý kořenový systém, žádné škůdce jsem neobjevila, nebyla suchá (zalíváme každý večer teď v teplech) ani přemokřená. Opravdu nevím, čím to je. Mám asi 40 sazenic a 10 jich je už lehlých. Mezitím aspoň stačily dozrát krásné plody na těch druhých, ale mohlo jich být 5x více.Prosím poraďte Dandule

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 3.6.2008 21:39

Mohlo by se jednat o fytophtorovou hnilobu.  Dochází při ní k náhlému vadnutí a zasychání starších a postupně i mladších listů. Následně infikované rostliny hynou. Příčinou vadnutí a zasychání je poškození kořenů, které postupuje od krčku rostliny směrem dolů. Choroba také napadá řapíky a květní či plodové stopky. Jahodník se má ošetřit po sklizni plodů přípravkem ALIETTE 80 WP.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 59.152 (?), 10.8.2008 20:34
Já jsem také měla tyto larvy u kořenů jahod již před třemi lety a letos znovu. Uschl mi celý záhon s jahodami. Zjistila jsem, že se jedná o larvu Lalokonosce rýhovaného, která v květnu požírá kořeny jahod, které potom odumírají, z larvy se líhne brouk, který okusuje listy. Takže škodí dvakrát ročně: v květnu a září. Ochrana je nějaká biologická vosička, kterou si musíte koupit vypěstovanou v laboratoři, aplikuje se zálivkou do půdy, podle mého zjištění na záhon 100m2 to stojí kolem 1000,-Kč a nikde nemáte jistotu, že v dalším roce se znovu neobjeví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika