Černý rybíz, usychání větví



host - 223.233 (?)
8.11.2011 23:40

Po několika letech si můžu odpovědět sama. Podobným způsobem odešly také stromkové angrešty a keře černého rybízu nezachránilo ani vydatné zalévání. Když jsme to všechno vykopali, ukázalo se, že keřový černý rybíz nemá skoro žádné kořeny a stromkové angrešty mají kůru na kmínku v podzemní části ožranou důsledně kolem dokola. Zřejmě hryzec. Už nám rostou nové stromky, jen se varujeme pokušení zalévat je, cokoliv na zahradě zalijeme, je pod tím hned "metro".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 254.15 (?), 27.6.2007 8:27, zobrazeno: 25052x

Několik let mám problém s pomalým usycháním už dvou, ale hlavně tříletých a starších větví na černém rybízu. Na jaře normálně vyraší, odkvetou, ale listy i plody už jsou menší, nedaří se jim a po sklizni definitivně uschnou. Přitom od kořenů vyráží bujné, zdravé výhony. Nevíte někdo, čím by to mohlo být? Předem děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
dessinateur - (19) - 19.230 (?), 5.8.2008 15:44

V jedné moudré knize jsem se dočetl, že nejplodnějšími pruty černého rybízu jsou ty mladší než 4 roky a zároveň se doporučuje pravidelně (každý rok) keř prostřihávat, kvůli proslunění, menší šance přítomnosti různých škůdců (vítr jim to nedovolí) a lepší plodnosti. Právě to, co mi uvízlo v paměti, bylo střihání starších větví a to přímo větví starých nad 3 roky.

Prořezávání udržuje keř mladý a statný a podporují bohatou ourodu. Pořezávejte je až na podzim po opadu listů. Na keři ponechte tak 7 až 10 starších větví. Odstraňte i větve poškozené, odumřelé nebo takové, které rostou kolmo k zemi (pod úhlem menším než 45°).

Dodatek:

Minimální vzdálenost mezi jednotlivými keři, pokud jich máte více, je 1,2 m - to podle odrůdy. U větších kultivarů to může být i 1,8 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.233 (?), 8.11.2011 23:40

Po několika letech si můžu odpovědět sama. Podobným způsobem odešly také stromkové angrešty a keře černého rybízu nezachránilo ani vydatné zalévání. Když jsme to všechno vykopali, ukázalo se, že keřový černý rybíz nemá skoro žádné kořeny a stromkové angrešty mají kůru na kmínku v podzemní části ožranou důsledně kolem dokola. Zřejmě hryzec. Už nám rostou nové stromky, jen se varujeme pokušení zalévat je, cokoliv na zahradě zalijeme, je pod tím hned "metro".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.151 (?), 9.11.2011 20:09
Proti hryzcom ste mohli pri výsadbe bobuľovín odskúšať kôš z kráľačieho pletiva s oky cca 1 cm. Mne sa vo vinohrade v blízkosti výmolu s tečúcim potokom už roky osvedčila výsadba afrikánov medzi koreňmi (sadenicami) viniča. Fytoncídy aksamitníka odpudzujú nielen hryzcov ale aj krtkov a hrabošov. Odvtedy zmizol "ementál" chodieb v pôde. Nájsť chodbu pri kopaní motykou okolo viniča je teraz vzácnosť. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.233 (?), 14.11.2011 11:43

Dík za radu, na pletivo už je pozdě, ale afrikány vyzkouším, to by byla jednoduchá pomoc. Jen je ochránit před slimáky, ti je zase milují .  Milena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.2 (?), 6.1.2012 21:18

Afrikány mám ráda, ale záhonky mi bohužel neochránily ani před krtkem ani před hryzcem a to jsem měla na každém rohu záhonku jeden sad. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.1 (?), 16.2.2012 7:32

Zdravím, prostříhání opravdu doporučuji. Nám tři roky zpět skoro nic černý rybíz neurodil, jen hromadu listí... Babička naznala, že jde ven, že je mu už hromada let a má to za sebou. Přemluvila jsem jí, ať se ještě jeden rok nechá a dle literatury co jsem našla doma jsem celý keř projela a opravdu to zabralo.(Jsem naprostý začátečník, nikdy jsem to nedělala, o zahradu pečovalo starší osazenstvo rodiny)Nejen, že plodů požehnaně, ale i velkých. Afrikány taky občas máme, spíš proti mšicím a na slimáčky používám mix skořápek a dřev. uhlí - a afrikány zůstanou. Zatím to fungovalo vždy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 94.248 (?), 19.4.2012 21:42

Zdravím Vás, a poprosím o radu. Mám stromkové asi 5ročné červ.ríbezle.Vždy dobre zarodili, aj tento rok majú dobrú násadu ovocia. Ale čo nevidím-jeden stromček je polovica zelená, zarodená,a druhá suchá! Prečo to tak je? Mám to odrezať?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 19.4.2012 22:15

Jestli to tam chcete nechat na okrasu  ;-))

Asi část zmrzla, nebo byla něčím poškozená...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.59 (?), 1.7.2012 19:28

Dobrý den.

Máme odrůdu Titan a již 3leté větve přes 100cm vysoké vyholují a listy s plody máme jen na vršcích, přitom starší větve vyřezáváme a mladé se letos vůbec netvoří.Co stím máme prosím dělat?Ostříhat vše na podzim a doufat že obrazí spící pupeny?Nebo keř vykopat?Děkuji za radu terka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika