Borůvky chřadnou



host - 113.229 (?)
11.8.2023 11:30

Myslím, že se voda časem mění, protože bazén je využíván jako rezervoár dešťové vody ze střechy, ta je dál občas část odčerpána a využívána na zalévání. Jestli do ní něco dávají jsem se neptal.
bred_ik

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
host - 12.180 (?), 11.8.2023 7:32

Prosím, berte je s rezervou a raději už nereagujte. Oni do vás budou hučet tak dlouho, dokud svou "pravdu" neprosadí (neotráví vás k rezignaci). Aspoň zažíváte sama to, o čem byla moje předchozí zmínka o zdejším nekonečném mistrování a napadáním laických tazatelů. Proto jsem vám doporučoval diskutovat na "kiwiforum.cz", kde je osazenstvo kultivované a nic podobného nezažijete. A navíc speciálně zaměřené pro pěstování drobného netradičního ovoce, diskutují zkušení pěstitelé a borůvky jsou tam diskutované často.

Podle mě není problém ani v pH, ani v přelívání. Podle popisu pěstování jste je neměla jak dodstat mimo vhodné hodnoty pH, a i váš způsob zalívání je naprosto v pořádku, žádné kořeny uhnité nemáte. Ostatně stačí se podívat do Krkonoš nebo Beskyd, kde je půda mokrá trvale a každý druhý den tam prší. A borůvky prosperují jak nikde jinde. Vzhledem k tomu, že vám trvale neleží kořeny ve vodě, tak jim poskytujete velmi podobné podmínky.

Hlavně bych se vyvaroval opakovanému přesazování a vyměňování substrátu, jak tu někteří doporučují, a dalších podobných drsných zásahů. Změnou rašeliny za rašelinu nedosáhnete vůbec ničeho, z ní borůvka skutečně nežije a nečerpá, čerpá ze všeho ostatního, co jí dodáte.Proto pokud se nejedná o chorobu (čemuž nic nenasvědčuje), hledal bych problém v nevyváženosti hnojení. Buď dostává něčeho hodně, a to něco blokuje příjem železa a tedy způsobuje žluté listy, a nebo naopak málo. Ono je někdy těžké odhadnout kolik čeho rostlině dát, protože u hnojiv jsou uváděné většinou koncentrace (mg na l vody, mg na m2 apod.), ale už se neuvádí, kolik taková zálivky vlastně poskytnou své rostlině...

Na vašem místě bych zkusil v příštím roce vysledovat optimální množství hnojiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.242 (?), 11.8.2023 7:38

A ještě jedna drobnost, kterou už někdo zmiňoval - pokud máte rostlinu na přímém slunci ve tmavé nádobě, zkusil bych nádobu odstínit, obalit něčím světlým, aby se kořeny nepřehřívaly. I toto některým rostlinám neprospívá. Pro jistotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 254.81 (?), 11.8.2023 19:06

Pro 23.242:
To přehřívání kořenů by možná mohl být problém. Je pravda, že jsem loni měla na květináčích pokovenou tenkou izolační hmotu, aby odrážela sluníčko. Bohužel se za ten rok rozpadla, tak jsem je letos po přesazení dala jenom do vyšší trávy, ta ale asi květináče tak dobře neochrání. Zkusím je nějak zaizolovat proti slunci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 247.71 (?), 11.8.2023 7:52

Už jsem to psal před chvílí. V Beskydech, Krkonoších je o dost větší zima, než někde jinde. Ty špatné, hnilobné bakterie se asi tak rychle nemnoží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 11.8.2023 8:02

...a tak jsme se pěkně vrátili k MÉ motivaci o přesazení a dokonce propláchnutí kořenů+ jejich revizi jako MIMOŘÁDNÉMU opatření v tomto konkrétním případě-žádný plezír, nýbrž opravdový zájem tazatelce pomoci s jejími rostlinami-byť by to mohlo znamenat konec současných, ale pro POZNÁNÍ do budoucna-kruh se uzavíráenlightened SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 11.8.2023 8:18

Ještě upřesnění, bazén s borůvkami se nachází na Hané, což není moc studená oblast. A voda v bazénu býva i v horkých dnech, jaké byly například před 14 dny.
bred_ik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.155 (?), 11.8.2023 8:30

Pěstuje někdo kan. borůvky v USA nebo v Polsku v bazénu? Toho bych se spíš držel, jak se to dělá obvykle.

Bývala tady paní Jiřina /mj. dělala roubované okurky/, než získala zkušenosti, kan. borůvky často zalévala /kdykoliv šla okolo/ a všechny jí uhynuly. Úspěšná byla až na druhý pokus.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 11.8.2023 9:30

Copak jsem sem psal, že se v zahraničí borůvky pěstují v bazénu?
Reagoval jsem jen tvrzení, že borůvky v původním dotazu jsou přelité. Kdybych to neviděl, tak bych tomu nevěřil, že lze takto borůvky pěstovat,
bred_ik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.86 (?), 11.8.2023 10:02

Taky bych tomu nevěřil. Dávají něco do té vody nebo je to 25 let stojatá deštová voda? 

Některým lidem přelité borůvky uhynuly, např. paní Jiřině, která zde dřív bývala. Toho bych se držel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 11.8.2023 11:30

Myslím, že se voda časem mění, protože bazén je využíván jako rezervoár dešťové vody ze střechy, ta je dál občas část odčerpána a využívána na zalévání. Jestli do ní něco dávají jsem se neptal.
bred_ik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika