Vyvýšené záhony



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 14.13 (?) 
2.2.2014 10:25, zobrazeno: 131886x

Začala jsem se teď zajímat o vyvýšené záhony a zvažuji jejich realizaci. Máte s nimi někdo zkušenost - tj. máte je? Stojí to za tu stavbu? A co organický materiál? Chtěla bych asi tři cca pětimetrové záhony, mám ale malou zahradu - nemám tolik organického materiálu abych je postavila jen z něj.

Taky mě zajímá jak často se musí měnit?

Případně prosím o vaše fota.

Díky

Bláža

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 2.2.2014 10:33

Tady se kolem toho něco řešilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 14.13 (?), 2.2.2014 11:31

JJ, to už jsem samozřejmě četla, jediná reálná zkušenost je tam ale od Zdenka. Ostatní jsou teoreický plky, ty se dočtu všude. Prosím o vaše zkušenosti, ne výtažky z časopisu. Evidentní je, že je s tím je Zdenek spokojený, to zní dobře, není tam ale dostatek odpovědí na mé otázky, spíš naopak. Navíc jedna zkušenost mi nepřijde dostatečná...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.130 (?), 2.2.2014 20:46

Dobrý večer. Položte otázky a já vám na ně odpovím a přiložím fotky. Zdeněk 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 175.130 (?), 2.2.2014 20:48

Ještě jedna fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 14.13 (?), 5.2.2014 11:37

Dobrý den,

máte nádherné záhony plné nádherné úrody, nezdají se mi ale vyvýšené, spíše ohraničené obrubníkem.

Otázky jsem položila již při zadání... Prostě mě zajímají praktické zkušenosti s vyvýšenými záhony, zda to stojí za to?

Děkuji Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 159.106 (?), 5.2.2014 12:19

Pane Zdenku, to je nááádheraaaa! rostliny zdravé, spokojené... kolik mulče dáváte? myslím cm na výšku? předpokládám, že ty hromady suché trávy na druhé fotce jsou už "zásoby" na příště... jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 5.2.2014 12:24

Dobrý den pane Zdeňku, já nemám v úmyslu pěstovat zeleninu, ale při pohledu na Vaše záhony, srdíčko zaplesá. Je to nádhera! Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.107 (?), 5.2.2014 13:44

Dobrý den, nemám úplně typické vyvýšené záhony. Na některých místech se vyrovnává terén, jinde je vyvýšený záhon na místě mokřiny, kde by se v půdě při deštích rostliny utopily, nebo je podloží kamenité. Položit pod záhon silnou textilii bych se bála, že záhony budou velmi vysychat - pan Zdeněk má velmi specifické podmínky s častějšími srážkami, já mám záhony na chatě, kam jezdím celkem zřítka, takže se pěstování musí obejít bez zalévání. Taky záleží co máte za materiál na záhonech - kompost také více trpí vysycháním. U textilie bych také nevěděla, jak záhon udržovat v dalších letech bez poškození. A na konec jak textilii po letech zlikvidovat - nemám ráda odpad v záhohech.

V kompostu z listí a trávy rok starém pěstuji hrášek, brambory, ale místo má málo slunce a taky se projevuje vysychání - kompost není nijak ohraničen, zvýšení asi 30 cm. Výsledek záleží na dešti a práci hrabošů..

V německé literatuře jsou různé návody, kdybych měla dost místa udělala bych hrůbkkový záhon. Jinak na vylepšení půdy na záhonech a vyrovnání terénu dělám takový kompromis - na podzim vyryju díru na hloubku rýče a zem dám na stranu - do jamy dávám podzimní odpad  - bez zdřevnatělých částí, dle potřeby zahrabu na podzim - vytvoří se takový hrůbek, do jara dost slehne. Případně na jaře přidám právu a promíchám s podzimní vrstvou a překryju zemí..  Jinak okraje záhonů mám z kamenů nebo ze starých cihel. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 14.13 (?), 5.2.2014 16:16

Dobrý den,

to zní dobře. Taky mám problém s malou zahradou, musela bych vyvýšené záhony dělat v rozmezí třeba dvou nebo tří let, nemám prostě kde brát tolik materiálu. Přes to mě to ale láká.  Když uděláte ten podzimně-jarní záhon z posledeního odstavce, jak dlouho ho pak používáte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika