Začátečnický problém s liliemi



host - 187.162 (?)
15.7.2012 15:12

U lilií všech druhů se mi osvědčila drenáž z drcených skořápek od vajec. Lilie nechávám v klidu, nepřesazuji je, pouze, když už jsou moc nahloučené. Pravidlo říká, že nemají být dlouho na světle a je dobré před vyndáním cibulí mít již nové místo připravené. Čili : ze země zase hned šup do země.Taky je pěstuji v nádobách, abych odlišila jednotlivé druhy a daří se je dovést ke kvetení.Chce to skutečně trpělivost, než se " usadí" a " uvelebí ".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 154.206 (?), 16.6.2012 16:08, zobrazeno: 11916x

S liliemi začínám a ne moc dobře, loni jsem si na podzim koupila od amatérské, ale úspěšné pěstitelky, několik silných rostlin lilie bílé, vyrytě ze země i s listy.Do země jsem je ihned sázela v září, zimu přestály dobře a k mé radosti brzy vzešly.Ovšem tím vše skončilo, rostliny neutvořily květ a několik stávajících lístků žloutne.Zemina je humozní, kvalitní, podle mě by v ní problém nebyl, rostliny jsem vyryla a nijak poškozené se nezdají, ani ohryzem, ani hnilobou.Podle mého názoru jim mohly uškodit únorové holomrazy, ale vůbec si nejsem tímto jistá.Prosím o radu, co mám s cibulemi nyní dělat, některé mají ještě několik neduživých listů a momentálně osychají v kůlně, děkuji za všechny názory

zewa1@seznam.cz

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.163 (?), 16.6.2012 17:53

lilie bělostná je jedna z mála vápnomilných lilií. přesazuje se po zatažení listů to je asi červenec až srpen, přesazená si musí na novém místě zvyknout. Zemina musí být propustná a přidáme trochu mletého vápence. V září vyroste růžice listů která přečká zimu a na jaře roste květní stvol. Kvete v červnu. Po odkvětu cibule zatahuje a celý cyklus se opakuje. Po přesazení někdy nevykvete chce to trochu trpělivosti. Na stanovišti vydrží řadu let. Přihnojuje se na jaře hnojivem s obsahem vápna. Pozor také na kořeny nesmí být v mokru, vyplatí se dobrá drenáž. Věřím že se vám podaří vypěstovat krásné květy lilií a časem rozšířit o další druhy. Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 16.6.2012 22:40

Ještě malý dodatek - nesází se tak hluboko jako ostatní lilie, nad cibulí by měly být jen tři centimetry zeminy.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.206 (?), 17.6.2012 8:40

Děkuji za vysvětlení problému a radu, jen se chci zeptat, jestli mám cibule dát zpět do země nyní, vyryla jsem je asi před týdnem proto, že jsem se domnívala, že se jedná o poškození plísní nebo ohryzem, přivápnění a drenáž provedu a zasadím do doporučené hloubky.Dodávám, že vedle těchto nešťastných lilií bílých jsem vysadila až na jaře tři cibule zakoupené v akci v hypermárketu, podle obrázku růžové, ty vyrašily všechny a mají půlmetrové stvoly s poupaty, tak snad i ty bílé budou mít naději.Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.254 (?), 17.6.2012 22:11

bílé lilie nejlépe rostou někde u zdi na jižní straně domu na úpalu a takové podmínky většině ostatních druhů nevyhovují, takže další druhy by měly být trochu jinde, než ty bílé v trochu syrovější půdě, ale co skupina, to jiné nároky.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 187.162 (?), 15.7.2012 15:12

U lilií všech druhů se mi osvědčila drenáž z drcených skořápek od vajec. Lilie nechávám v klidu, nepřesazuji je, pouze, když už jsou moc nahloučené. Pravidlo říká, že nemají být dlouho na světle a je dobré před vyndáním cibulí mít již nové místo připravené. Čili : ze země zase hned šup do země.Taky je pěstuji v nádobách, abych odlišila jednotlivé druhy a daří se je dovést ke kvetení.Chce to skutečně trpělivost, než se " usadí" a " uvelebí ".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.1 (?), 17.7.2012 2:36

Co rozumíte pod pojmem „lilie bílá“?

1. Jestliže se jedná o „lilii bělostnou“ latinsky „Lilium candidum“, lidově „kostelní lilie“ a také „lilie našich babiček“, pak se zřejmě nic neděje. Pouze po přesazení je trochu oslabená, protože se ji přetrhaly všechny kořeny a dalším rokem to dožene. Lilii bělostnou bezpečně poznáte podle zelené listové růžice, která přetrvává přes zimu. Také to byla nevhodná doba k sázení. Lilie bělostná zatahuje po odkvětu, přesazuje se cca v srpnu a do zimy vytvoří přízemní listovou růžici. Ta pak přetrvá zelená po celou zimu, i když mrzne až praští. Jako jediná se sází velmi mělce 1 až 2 cm pod povrch půdy. Vyžaduje však vápenitou půdu. Do větší sázecí jámy přimíchejte starou zvětralou omítku nebo mletý vápenec. Těmto liliím se nejlépe dařilo u starých domů, protože v jejich blízkosti byla zahrnuta stavební suť ze stavby domu. U dnešních staveb s odlišnou moderní technologií výstavby to už tolik nefunguje. Lilie bělostná snáší sluneční úpal, nesnáší však zamokřený pozemek. Vhodné by bylo také ošetření proti houbovým chorobám např. Kuprikolem a pod.
Nesázejte ji do blízkosti jiných lilií!!! Od těch se velmi snadno nakazí chorobami, které ostatní lilie tolerují. Většinou uhyne. Zůstanou vám všechny ostatní lilie, jenom tato ne.

2. Jestliže se jedná o jinou lilii s bílými květy, např. o asijský hybrid, orientální hybrid, čínskou trubku a pod., pak je možné, že byla napadena houbovou chorobou. V tom případě měla být cibule před výsadbou ošetřena mořením např. Kuprikolem, Rovralem... Rovněž proveden postřik při začátku růstu a poté ještě jednou v dospělosti. Není vyloučeno, že je infekce v půdě.
Sušení těchto cibulí v letním období je naprosto nevhodné, protože nyní je jejich hlavní růstová fáze.

Doporučuji obrátit se o informace na osobu, která vám cibule lilií prodala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.226 (?), 18.2.2013 22:04

Velice jste to pěkně posal. Dnes se asi už nerozeznává druhy lilií ale pouze barva květu. Pak to může takto dopadnout. Já musím vědět o pěstované lilií druh, název a barvu. Je to podstatné pro zimování cibulí.

zdraví Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ZA - (36) - 117.2 (?), 9.3.2013 19:51

Měli jsme je leta letoucí..krásně kvetly. Jenom se mi zdál ten záhonek už přehoustlý, a též jsem jim chtěla přilepšit a dodat novou půdu... Zatažené jsem vyjmula; záhonek upravila, i s drenáží. Ihned rozsázela. A šmytec. Naprosté fiasko. Rostliny kompletně vyhynuly. Nezdařilo se mi ani pěstování ze šupin (zkusila jsem do truhlíku). Neudržely se ani mini hlízky, kterých bylo na matečných rostlinách docela dost... Bohužel - chtěla jsem jim přilepšit a všechny mi odešly crying


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 9.3.2013 20:22

Nedala jste je moc hluboko? Tyhle jediné se dávají tak 3cm pod povrch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika