Lilie - doprovodné rostliny



host - 19.216 (?)
27.10.2011 18:26

     Měla jsem mezi liliemi letničku -černuchu damašskou/Nigella damascena/ je to květinka s modrými, bílými i růžovými květy.listy má jemné koprovité po odkvětu vyvoří zajímavé tobolky, které se hodí do suchých vazeb, množí se i samovýsevem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 22.243 (?), 24.9.2011 11:43, zobrazeno: 16998x

Dobrý den,

na své zahrádce jsem objevila místo, kde se neuvěřitelně daří liliím, mají zde takové podmínky (světlo, vlhkost, složení půdy), že tvoří o polovinu větší květy, než sousedovi, který mi je daroval:-). A tak mi to nedá a rozšiřuji svoji sbírku lilií o nové a nové odrůdy, z kterých mám velkou radost.Chtěla bych Vás poprosit o radu, jaké doprovodné rostliny bych měla nejlépe k liliím vysadit. Je pravda, že lilie nakvétají postupně během celého léta podle odrůd, ale přeci jenom mají během sezény taková "hluchá místa", kdy nekvete žádná nebo jen jeden druh a záhon pak vypadá smutně.Odborná literatura doporučuje různé druhy travin, ale s těmi nemám moc dobré zkušenosti - většinou se dost rozrůstají nebo nekontrolovaně vysévají. Ráda bych lilie podsadila nějakou vhodnější trvalkou (trvalkami), které je výškou nepřerostou, nezastíní jejich krásu, pouze nádheru lilií doplní, tak aby záhon byl zajímavý i v době, kdy žádná z lilií nekvete. Děkuji za typy Martina

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.254 (?), 29.9.2011 22:12

Odpovědět na tenhle dotaz je velmi těžké, protože názory se mohou lišit a může jich být hodně.Je tady hledisko estetické - rostliny s doplňkovými barvami ke kvetoucím liliím, nebo pro doplnění hluchých míst v různé době kvetení.I ty trávy mají smysl, protože ředa druhů lilií v přírodě roste v travnatých porostech.To pak záleží na tom, které lilie vlastně máte.Pokud chcete mezi ně sázet trvalky, měly by mít slabší kořenový systém, aby mnoho nekonkurovaly a spíše se rozkládaly nad zemí, aby pokryly větší plochu a tak pomohly proti přehřívání půdy.Skoro by v takovém případě pomohly spíš nějaké letničky, které úpo sezóně zlikvidujeme a máme tak možnost manipulovat s liliemi, protože ty také potřebují, alespoň některé po několika letech přesadit, rozsadit... To je pak další problém spíše technicko pěstitelský.Ale tady opravdu záleží na tom, jaké lilie pěstujete, protože i mezi nimi jsou různé nároky na podmínky pěstování.V každém případě méně je někdy lepší, než více, aby nevznikl přeplácaný záhon, který krásu lilií spíše potlačuje a velmi těžko se udržuje, ale názorů bude jistě víc, tak si to udělejte podle toho, co se líbí vám. pH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Svaton1 - (18) - 196.10 (?), 19.10.2011 19:34

Dobrý den, mě rostou mezi liliemi sněženky a bledule. Obě tyto květiny vyrážejí velmi brzy na jaře a zatahuji se ještě dříve než lilie začnou pořádně růst. Také mám mezi liliemi několik rostlin česneku obřího, který má také svou hlavní vegetační dobu vegetační dobu před liliemi a zdá se, že si s liliemi nijak nekonkuruje. Přikládám několik fotek svých lilií, jedná se o záhon s liliemi, které jsem zdědil po prarodičích a pokud je mi známo tak na naší zahradě snad rostou od nepaměti. Na některých obrázcích je vydět odkvetlé česneky obří.

lilie u plotu z buxusů
lilie u plotu z buxusů
rozkvetlá lilie šafránová
rozkvetlá lilie šafránová
lilie zlatohlávek a liie šafránové
lilie zlatohlávek a liie šafránové
lilium martagon
lilium martagon
lilium martagon
lilium martagon
lilium martagon
lilium martagon
lilium regále
lilium regále
Lilium pardalium
Lilium pardalium
Lilium pardalium
Lilium pardalium
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.226 (?), 23.10.2011 17:58

Dobrý den,  pěstují různé druhy lilií na několika místech v zahradě. Velmi se mi osvědčil orlíček zahradní, který velice pěkně pokrývá půdu. Semeno se dá lehce získat a ještě v témže roce se může vysévat.  Myslím si, že splňuje Vaše požadavky.    Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.216 (?), 27.10.2011 18:26

     Měla jsem mezi liliemi letničku -černuchu damašskou/Nigella damascena/ je to květinka s modrými, bílými i růžovými květy.listy má jemné koprovité po odkvětu vyvoří zajímavé tobolky, které se hodí do suchých vazeb, množí se i samovýsevem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.216 (?), 27.10.2011 18:40

U lilií vypadá také zajímavě trvalka-Oměj

Lilie a Oměj
Lilie a Oměj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.216 (?), 27.10.2011 18:49

lilie, černuchy.krásenky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 17.1.2012 15:00

Takhle úžasně to vypadá v zahradě mých rodičů v Rousínově, když právě kvetou lilie.

lilie
lilie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.114 (?), 17.1.2012 15:04

Ještě jedna fotka ze zadní strany zahrady

lilie
lilie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 17.1.2012 16:02

To je nááádhera, a určitě taky vůně.yes  Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika