Lilie



lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?)
20.7.2010 21:21

Mohl byste poradit, co dělat, aby lilie bělostná vypadala zdravěji? Mně než začne kvést, tak už má plesnivé listy. Teď ji nechávám, neodstřihla jsem ji po květu úplně, ale je to smutek. Možná, že ji všichni špatně pěstujeme, v prvním příspěvku je uvedeno, že by měla mít obří květy a to moje určitě také nemají

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 197.54 (?), 21.6.2010 7:53
děkuji za objasnění
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.155 (?), 1.7.2010 16:07

Bělostná dost podléhá botritýdě ale hlavně virózám. Před cca 15 lety jich bylo na valašsku v zahradách plno a dnes? Opravdu jenom sem tam, a už člověk nevidí ty parádně narostlé zdravé rostliny. Chtělo by to přesévat! Letos bylo pro lilie zdá se mi mimořádně špatné jaro.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.225 (?), 7.7.2010 23:38

Pořád nevím, zda byla v původním dotazu míněna lilie bílá, protože ta zase tak velké květy nemá oproti novým křížencům, ale je pravda, že tato lilie rychle mizí ze zahrádek.Zřejmě je to tím, že dnes jsme zaplaveni stovkami nových barevných odrůd, které do našich zahrad přinesly choroby dříve neznámé a pak opravdu odlišnými nároky na pěstování.Také je tato dříve běžná lilie dnes pěkně drahá, alespoň v nabídkách prodejců.Jenom poznámka k výsevům.Neviděl jsem mnohokrát semena u této lilie /L. candidum/ už proto, že málokdy někdo pěstoval více klonů, aby se mohly vzájemně opylit.A jsme u těch klonů.Jedná se o rostliny/obecně organismy/ vypěstované,/vyrostlé/ původně z jednoho jedince vegetativním způsobem, tedy geneticky identické a i kdybychom měli tisíce rostlin takové odrůdy, nezískáme od nich semena, pokud jsou cizosprašné, protože nemají opylovače a pořád se jedná jakoby o jednu rostlinu.U lidí takovým klonem jsou vlastně jednovaječná dvojčata.Pokud lilie vyséváme a potomstvo je ustálené, jedná se o strain, tedy rostliny sice na pohled /skoro/ stejné, ale geneticky odlišné a ty se mohou navzájem opylovat, i když to neplatí vždy.Tak mě ještě napadlo se zaptat.Neví někdo o L. x testaceum?Ta už tedy zmizela úplně.Před mnoha lety rostla na jedné zahrádce v Rokycanech a hned celý záhon. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.32 (?), 20.7.2010 17:45

Mám ještě ty prapůvodní bílé lilie, musí se časem přesazovat a já je vždy namočím do světlého rostoku "Hypermanganu", zničí plísně a snad i nějaké ty virozy.Kvetou mi stále a pěkně voní. Ale s těmi novinkami se nedají srovnávat. Jo, a ty se přesazují v srpnu - ty staré. Letos se je chystám přesadit- tvoří už velký trs. Tak snad bych mohla nějakou cibulku věnovat! JP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 20.7.2010 21:11

k tomu hypermanganu... ano, muze znicit nektere druhy hub, ale virozy nikdy neznici!... virozy jdou odstranit jedine meristemy - in vitro, to jen dodatek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 20.7.2010 21:21

Mohl byste poradit, co dělat, aby lilie bělostná vypadala zdravěji? Mně než začne kvést, tak už má plesnivé listy. Teď ji nechávám, neodstřihla jsem ji po květu úplně, ale je to smutek. Možná, že ji všichni špatně pěstujeme, v prvním příspěvku je uvedeno, že by měla mít obří květy a to moje určitě také nemají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.155 (?), 28.7.2010 19:19

pH: Jo to je právě ten problém s tou cizosprašností. Pěkně jsi to objasnil! Letos jsem viděl několik rostlin zavirovaných a ještě k tomu botritidou spálených, ten výsev by pomohl, ale kde vzít dva různé jedince echm. Teď mi kvete L, auratum a také mám jen stejné kytky, co bych dal za semena, ve skleníku by nějaký ten semeník dozrát mohl.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.137 (?), 7.12.2010 2:02
Pro JP: Dobře je opatruj a množ. Nedávej jim do blízkosti ani do okolí jiné lilie. Za nějaký čas po namnožení uděláš radost dalším zájemcům o lilii bělostnou a ještě si přivyděláš. Již nyní je 1 ks za cca 100,- Kč.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 7.12.2010 16:57

a kvuli virozam nepestuj v bezprostredni blizkosti tulipany!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.254 (?), 10.12.2010 22:35

Na těch virózách je nejhorší, že ani tak nejsou nebezpečím tulipány, jako jiné lilie, zejména ty nové odrůdy, které se objevují v obchodech(jedno kde) a bývají už napadené, když je kupujem.Skoro bych řekl, že čím dál, tím více. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika