Frézie - péče o ně, především přes zimu



host - 54.34 (?) 
3.11.2008 11:37, zobrazeno: 21220x

Dobrý den,

jsem milovnicí frézií, a ráda bych si vypěstovala vlastní na zahrádce, případně v nádobě. U cibulek se ale píše, že je nutné je na zimu vykopat. Jak se tedy o ně správně starat? Kdy zasadit? Přezimují třeba ve sklepě v nádobě? Nebo je mám koupit, zasadit na jaře, na podzim vyndat, nechat v suchu a znovu zasadit na dalším jaře? Prosím poraďte. Děkuji.Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 143.205 (?), 3.11.2008 13:40

ano, druhá možnost je ta správná.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 3.11.2008 15:28

Frézie se v praxi pěstují jako jednoletá kultura, protože hlízky nebo cibule, ted přesně nevím přez dobu vegetačního klidu potřebují být v teple.Pokud máte nějakou zajímavou nebo vzácnou odrůdu, přechovejte ji v 30-40 ' C v době vegetačního klidu.Opravdoví pěstitelé a milovníci frézií takto nechávají vegetovat zásobní orgán.Není to nemožné, ale nejsou na to většinou vhodné podmínky.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 5.11.2008 23:17

Cibulky frézií na podzim vyndám odstřihnu listy, nechám jako mečíky usušit, očistím a skladuji v papírové krabici v kuchyni (cca 23°C).Na jaře koncem dubna zasadím, kvetou srpen - poč.září. Pokud byste chtěla, aby vykvetly dřív, musela byste je předpěstovat v květináčích doma.

Jinak i frézie vytvářejí dceřinné cibulky, které lze dopěstovat. Někdy jsou i v úžlabí listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.102 (?), 8.11.2008 22:37

Dobrý den,

řeším obdobný otazník. Letos poprvé jsem zkusila pěstovat frézie - na konci dubna jsem je zasadila do nádoby a umístila na slunnou terasu. Tvářily se všelijak, ale v polovině srpna začaly nádherně kvést a nejvíc poupat nasadily v polovině října. Nedokázala jsem je ořezat a proto jsem je přemístila do zimní zahrady. Kvetou všemi barvami a voní, takže si u nich vylepšuju náladu ze sychravého počasí. Co ale cibulky - vyčerpají se a už je znovu ke květu nepřivedu, protože je vlastně nenechám odpočinout? Máte někdo, prosím, radu pro tuto situaci?

Děkuji a přeji všem hodně radosti s jejich oblíbenými květinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 98.115 (?), 8.11.2008 22:49

Nechte cibulky zatáhnout úplně, když bude suchá nať, vyjměte je a uskladněte v suchu a teplu, na jaře znovu vysázejte.Neodstřihovat nať, dokud úplně nesechla, rostlina z listú stahuje živiny do cibulek.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.102 (?), 8.11.2008 23:00

Moc děkuji za rady, ozvu se na jaře, jak se mi to povedlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.1 (?), 14.6.2016 11:10

Cibulky frézií jsem zasadila koncem dubna, dodnes (červen) ještě vůbec nevylezly z hlíny.To už asi nevzejdou :(

Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.55 (?), 14.6.2016 13:00

Byly živé? Moje teď mají asi 15-20cm, a to jsou částečně ve stínu (jinde už nebylo místo).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika