Setí pórku do truhlíku



host - 144.38 (?)
23.2.2021 17:34

Dobrý den. Asi je to pro mě, tak zkusím odpovědět. Cibuli Tosca moc chválím, sám letos nebudu pěstovat nic jiného. V kuchyni se s ní krásně pracuje. Úplně nerozumím tomu sečka Bajkal a Ošlejch. Ošlejch je přeci název pro cibuli zimní, čili sečku. Bajkal je kultivar, ale furt je to ošlejch. Ale možná se pletu. Sám budu cibulku vysévat co nejdřív, možná už zítra. Dnes jsem čistli ten vyfocený truhlík, takže jen dokoupím výsevní substrát a hurá na to. Jakmile to vyklíčí, mám možnost truhlík umístit do fóliáku. Pokud tuto možnost nemáte, tak klidně počkat, ať se výsevy nevytahují. Dle mého není třeba se obávat, že by něco nedorostlo, naše podmínky jsou pro tuto zeleninu velmi dobré. Ať se daří. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 19.2.2021 19:41, zobrazeno: 3491x

Chystám se, nejspíš už trochu pozdě, vysít poprvé v životě pórek do truhlíku na sazenice. Prosím proto o radu, nerad bych spáchal nějakou hrubou chybu. Chci vysít oba druhy - letní i zimní. Odrůdy jsou letní Golem a zimní Titus od Dobrasemena.

Jaký substrát je na výsev pórku nejvhodnější? Nebo ho mám vysít přímo do směsi půdy, písku, substrátu a perlitu, ve které pěstuju rajčata? Substrát má živiny na 6 týdnů či méně, čím je nejvhodnější hnojit potom (hnůj je vyloučen kvůli zápachu)? Jak hluboko mám zasadit semínka, aby pohodlně klíčila? Je vhodné nevyplňovat truhlík víc než napůl a pak dosypávat? Jak náročný je na vodu - toleruje přelití nebo mám být opatrný?

Snese pórek vyšší odsah draslíku v zemině - to už na záhoně? Rad, jak vysazovat sazenice jsem našel fůru, ale jak je vypěstovat, to tam nikde moc nebylo.

Děkuju za odpovědi.

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.38 (?), 20.2.2021 6:41

Dobrý den. Dle mého to řešíte moc složitě. Kupte si prostě kvalitní výsevný substrát, nasypte ho do truhlíku, semínka vysejte na povrch a jemně tím samým substrátem zasypte. Potom celý povrch mírně utužit. Pak vzít klasický rozprašovač a povrch udržovat vlhký. Koukněte na fotku. Zleva jsou dvě odůdy pórku, vpravo je cibule Globo. Foto je z 15. března loňského roku. Foceno ve fóliáku. A do volné půdy jsem vysazoval koncem dubna. Nebýt loňské zatopené zahady, tak pórek rostl jak o život. Není to nic složitého. Stanislaw


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.2.2021 7:47

Díky Stanislawe. Zatím to neřeším, jen se snažím získat nějaké tipy. Abych měl slušnou sadbu. Ono by nejspíš bylo i lepší sadbu koupit, ale když už dělám všechno ze semínek, tak to chci zkusit. Dnes už ho musím vysít.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 20.2.2021 8:49

Jen nezapomeňte, že pór nejsou rajčata. Přečtěte si pořádně termíny v postu pana S. Pokud jde o hnojení, pór je cibulovina hnůj se k němu nedává.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.226 (?), 23.2.2021 18:53

PP, nechci se hádat, ale pórek se dává do půdy pořádně vyhnojené hnojem, stejně jako třeba celer. Většinou dělám rýhu, naplním hnojem, zahrnu zemí, udělám rigolky a dolů do rigolku sázím sadbu - pak to ze stran přihrnuji, kvůli delší bílé části.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 23.2.2021 19:41

Takto hovoří chytré knihy. A internet taky: "Vysazujeme ho po plodinách hnojených chlévskou mrvou (brambory, okurky), případně nešetříme dobře vyzrálým kompostem..." Ale možná žiju v bludu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.226 (?), 23.2.2021 20:01

No on se ke kořenovým zeleninám také hnůj nedává, ale k celeru ano wink     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.24 (?), 24.2.2021 7:08

Lepší zasít pórek do skleníku nebo pařeniště stejně jako ostatní přísadu (sazenice zeleniny) v době kdy to příroda dovolí. V truhlíku se vždy sazenice doma vytahují, mají spoustu chrob a škůdců... Je to pracnější a choulostivější... Každoročně seji pórek nebo cibul v polovině března do nevytápěného skleníku. Sazenice silné a velmi vitální rozsazuji na pole kolem 15 května. Vše sklízím v dobré kvalitě v polovině prázdnin. Zimní pórek samozřejmě později. Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
majda - (4) - 79.10 (?), 23.2.2021 12:54

Prosím, já se připojím. Letos mám koupené semínka cibule Tosca, sečky Bajkal a Ošlejch, plus semínka vloni pěstované nějaké té žluté kulaté cibule z obchoďáku. 

Vhodný čas na výsev je právě teď, pokud dobře počítám a předpokládám teplotu okolo 20 stupňů ke klíčení a potom snížit na cca 6 (??) aby se moc nevytahovaly? 

Moc děkuji za upřesnění. Bajkal i Ošlejch předpokládám, že nebudu vykopávat klasickým způsobem, ale Bajkal zůstane jako "pažitka" celoročně a Ošlejch spotřebuji až v zimě. Mám ten Ošlejch vysít už teď, nebo počkat na později aby dorostl tak akorát do zimy?

Děkuji moc za radu. Pórky máte nádherné.

Majda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.38 (?), 23.2.2021 17:34

Dobrý den. Asi je to pro mě, tak zkusím odpovědět. Cibuli Tosca moc chválím, sám letos nebudu pěstovat nic jiného. V kuchyni se s ní krásně pracuje. Úplně nerozumím tomu sečka Bajkal a Ošlejch. Ošlejch je přeci název pro cibuli zimní, čili sečku. Bajkal je kultivar, ale furt je to ošlejch. Ale možná se pletu. Sám budu cibulku vysévat co nejdřív, možná už zítra. Dnes jsem čistli ten vyfocený truhlík, takže jen dokoupím výsevní substrát a hurá na to. Jakmile to vyklíčí, mám možnost truhlík umístit do fóliáku. Pokud tuto možnost nemáte, tak klidně počkat, ať se výsevy nevytahují. Dle mého není třeba se obávat, že by něco nedorostlo, naše podmínky jsou pro tuto zeleninu velmi dobré. Ať se daří. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika