Česnek sezóna 2021/2022



host - 189.109 (?)
1.11.2022 12:11

Kámen úrazu je "tých pár teplejších dní". To dopředu nikdy nevíte, a pokud jich bude o trochu víc, česnek se probudí už na podzim, a při velkých mrazech (buď už na podzim, nebo při dalším oživení na jaře) může být zničen. Ale je to vaše rozhodnutí zdůvodněné "nebaví ma"...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.11.2021 20:31

Kuky, Vy víte, že já jsem "neošetřovatel". O to víc si musím dávat bacha na to, co kam hodím. Mám trochu výhodu, že ta zahrada je výš, takže zimy mi dost pomáhají udržovat populaci zeleniny i ovoce relativně zdravou. A škůdce drží na uzdě. A také trpělivost: kompost, který teď používám, je tak 15 až 20 let starý. A nejmíň 3 roky se na něj nic nepřihodilo.

Ač začátečník, tohoto nebezpečí jsem si vědom. Ovšem na druhou stranu nejsem perfekcionista: v mém zelí a kapustě jsou slimáčci (ale ti naši malí šedí, ti dovezení tam nepřežijí zimy), škvoři, housenky a dokonce i šnečci. Beru je jako přirozenou daň za to, že nemusím myslet na ochranné lhůty a hlavně tahat tu tlakovou nádobu na zádech po dlouhé hodiny. Kdybych ale byl komerční pěstitel, tohle bych nedělal. A možná bych se k postřikům uchýlil, kdybych měl zahradu třeba dole u Labe. Určitě netvrdím, že ta "moje cesta" je jediná správná. Spíš je to tak, že ve svých podmínkách si to můžu lajznout, aniž by to mělo katastrofické následky. Loňská a letošní úroda byly velmi uspokojivé a to je to, na čem záleží.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.11.2021 20:00

Omlouvám se, špatně jsem si to vztáhl na ten pokusný záhon.indecision

O těch darovaných česnecích nemám žádné pochybnosti: jsou od velice zkušené zahradnice (pěstuje česnek přes 40 let), navíc nesmírně pečlivé a citlivé na choroby. Ty česneky jsou zdravé jako řípa. A samozřejmě je nedávám do země nemořené. Důvěřuji jim víc než té certifikované sadbě Theradoru, kterou jsem koupil: tam byly asi 3 stroužky nepoužitelné. Oni totiž prodejci - tohle byl ale český pěstitel - chtějí co nejvíc vydělat.angry

Takže pokud bych si zanesl zahradu, bude to spíš tou koupenou sadbou. To je prostě zahrádkářovo riziko. Mám tu výhodu, že mám velice členitou zahradu, takže v případě průšvihu můžu použít jinou, izolovanou část pozemku. A myslím, že už víc opatrný být nemůžu: ani jsem nedal letos nic ze své loňské úrody, i když ty česneky byly výstavní. No, nejen z bezpečnostních důvodů: bylo jich málo, takže je všechny sežereme a ještě budeme muset asi kupovat.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 30.10.2022 23:18

Je sice už 2022, ale navazuji na tohle vlákno, abych nemusel zakládat nové.

A má intuice se potvrdila: ten darovaný český paličák si vedl mnohem líp než ten francouzký nepaličák. Ten skončil, no neřeknu katastrofou, ale velkým neúspěchem. Takže letos jsem nakoupil Dukát. Máte s ním někdo zkušenosti? Ne proto, že by to byl můj výběr, ale byl jaksi nejdostupnější.

Ale hlavně: už jste někdo vysázel česnek? Před pár dny jsem měřil teplotu půdy tam nahoře v těch 570 mnm. Výsledek: 11,6°C v 15 cm. Takže nic a čekám. Podzim se vybarvil jako na houpačce. Teď je tepleji než v září.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.213 (?), 31.10.2022 8:31

Ja dnes idem zasadiť asi 300 strúčkov. Nechce sa mi babrať v sychravom počasí, takto je to na pohodu a nakoniec koncom týždňa má prísť ochladenie, tak na čo čakať. Sadím výhradne cesnak pochádzajúci od p. Kozáka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 1.11.2022 7:16

A to vám pan Kozák takto poradil, sázet na pohodu do půdy 12 st. teplé. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.142 (?), 1.11.2022 8:54

Ono to zeměkouli z ložisek nevyvalí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.213 (?), 1.11.2022 9:48

Ako píšem vyššie, nebaví ma v zime a blate pracovať na záhrade. Tých pár teplejších dní cesnak prežije v zemi bez ujmy. Mám to odskúšané a ochadenie sa blíži, však sme na Orave. Každý si práce na záhrade organizuje podľa svojich možností. Na Youtube som zazrel video dvoch maníkov, ako sadia cesnak v zime a jamky naň do zmrznutej zeme vŕtajú príklepovou vŕtačkou... Zajtra pôjde do zeme ďalších 300 strúčkov a finito.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.109 (?), 1.11.2022 12:11

Kámen úrazu je "tých pár teplejších dní". To dopředu nikdy nevíte, a pokud jich bude o trochu víc, česnek se probudí už na podzim, a při velkých mrazech (buď už na podzim, nebo při dalším oživení na jaře) může být zničen. Ale je to vaše rozhodnutí zdůvodněné "nebaví ma"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 1.11.2022 14:43

No vy mu nezabráníte to nasázet. Sází toho tolik, že už asi nějaké zkušenosti má a dokáže odhadnout, co se bude dít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.39 (?), 1.11.2022 17:41

Však mu nikdo nebrání. Jen jsem poznamenal, že díky stále trvajícímu nadprůměrnému teplu pak může česnek být zastižen mrazem ve vegetační době, což se mu ještě stát nikdy nemuselo, ale stát se může. Jeho volba. Když "se mu nechce v chladu a blátu"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika