Záhada žluto-bílých teček



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?)
29.4.2018 21:12

Tak tohle je maliník poškozený herbicidem obsahující účinnou látku diflufenikan. Používá se hlavně do obilí, ale i třeba v sadech a v bramborách před vzejitím. Působí na dvouděložné plevele, proto je matoucí, že tráva v okolí není poškozena (i některé jeteloviny). A stačí i výpary.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 96.96 (?), 24.4.2011 9:12, zobrazeno: 7006x

Už řadu let se věnuji pěstování všeho možného, už jsem viděl řadu chorob a nemocí, ale letošní jaro jsem pozoroval po celé své zahradě příznaky poškození, které si nedokážu ničím vysvětlit. Jak se to projevuje? - Na mladých listech téměř všech dřevin (hlavně ovocných) po celé zahradě cca 100 m na délku jsou zřetelné žluto-bílé tečky na listech. Když jsem je poprvé zahlédl na listech rašící švestky, myslel jsem že je to šarka, ale pak jsem si všiml, že jsou i na listech jiných dřevin než slivoní. Pak jsem měl podezření na své sousedy, že snad stříkali randapem a poškození je způsobeno úletem kapek postřiku, jenže to by nemohlo být toto poškození i na listech aronie, která je za 3 m zdí uprostřed dvora. Včera jsem si všiml, že stejné poškození ve větší intenzitě bylo i na bezu černém u rybníka vzdáleného zhruba 1,5 km od mé zahrady (poslední snímek s nejsilnějším poškozením). Opavdu nevím, zdá se mi že jde spíš o fyziologické poškození nějakou látkou než o chorobu houbovou či jinou, ale ten rozsah! Docela bych věřil rekaci přízemního ozónu či nějaké vzduchem se šířící toxické látky v mlze. Zdá se mi, že poškození je nejsilnějsí u vody v nivě potoka. Uvítám vaše názory a tipy o co by se mohlo jednat.  

tečky na rybízu
tečky na rybízu
tečky na třešni
tečky na třešni
tečky na mahalebce
tečky na mahalebce
tečky na aronii
tečky na aronii
tečky na bezu u rybníka
tečky na bezu u rybníka
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.130 (?), 24.4.2011 12:48

Možná hloupý dotaz - nestříkali nějaké pole v okolí z letadla? Na nemoc nebo i virus mi to připadá příliš široké spektrum druhů, spíš to bude podle mne něco fyziologického.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 75.108 (?), 24.4.2011 15:18

Z letadla asi nestřikali, naši družstevníci letadlo nemají a ani si letecký postřik nemohou dovolit. Spíše uvažuji o tom, že stříkali nějaké pole herbicidem za větru a kapičky se dostaly přes půl katastru.

Nebo je ještě jedna možnost - Fukušima.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.177 (?), 24.4.2011 22:56

Podle mého názoru by to mohlo být popálení rostlin od sluníčka skrze kapky vody ulpělé na listech. (Spadlo třeba jen pár kapek a do toho intenzívně vysvitlo slunce.)

(Fukušima jsem v první chvíli taky chtěl napsat, ale nechtěl jsem být zavřený za šíření poplašné zprávy.)

Roundup má jiné příznaky účinku - žloutnutí začíná od konců větévek či výhonů, nikoli v místě dopadu kapičky postřiku.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 25.4.2011 6:26

Ahoj HONZO! Já jsem si něčeho podobného všiml na kopřivě (nemám foto),kde jsem před 2lety stříkl zbytek herbicidu na neudržovanou plochu. Rád bych věděl, jak se tyto rostlinky budou dále vyvíjet. Pepa -Zlínsko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 82.9 (?), 25.4.2011 16:48

Samozřejmě přidám fotku později. Že by to bylo spálené od kapek čisté vody a sluníčka se mi nechce věřit. U kapek vody by se okraje tak nerozlézaly, jak je to patrné na fotce bezu. Kloním se spíše k heribicidové teorii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4479) - 38.136 (?), 29.4.2018 21:12

Tak tohle je maliník poškozený herbicidem obsahující účinnou látku diflufenikan. Používá se hlavně do obilí, ale i třeba v sadech a v bramborách před vzejitím. Působí na dvouděložné plevele, proto je matoucí, že tráva v okolí není poškozena (i některé jeteloviny). A stačí i výpary.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika