Zachraňte "Klívii"



host - 204.1 (?)
19.12.2007 15:15

Nechal by jsem to až na jaro rozdělit na jednotlivé trsy nechat jen ty zdravé přesadit do nového supstrátu a některé špatné listy odstřihnout narostou nové. Byla zřejmě někde na prudkém slunci nebo u topení že má ty listy postranách připálený ty skvrny jsou asi houbového původu nebo kapky vody na listech a přímé slunce také může popálit jinak už nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
krtonoška - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 42.10 (?), 11.12.2007 21:57, zobrazeno: 19864x

Prosím o radu jak zachovat klivii, která se nějak nedaří.

Je mi ji líto dát pryč, jelikož si nemyslím, že se nejedná o nic vážného.

Na listech se tvoří hnědé flíčky, které později zasychají.

Viz. obrázky, prosím o rady.

Květinu jsem dostal, takže nevím jaké měla podmínky, pry to začalo po přesazení, asi před půl rokem.

děkuji

choroba?
choroba?
klivie
klivie
zachranit
zachranit
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 204.1 (?), 19.12.2007 15:15

Nechal by jsem to až na jaro rozdělit na jednotlivé trsy nechat jen ty zdravé přesadit do nového supstrátu a některé špatné listy odstřihnout narostou nové. Byla zřejmě někde na prudkém slunci nebo u topení že má ty listy postranách připálený ty skvrny jsou asi houbového původu nebo kapky vody na listech a přímé slunce také může popálit jinak už nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 19.12.2007 17:04

Petře, podle fotek soudím, že rostlina byla přelitá.  Klívie má sice ráda vlhko a pravidelnou zálivku, ale nadměrná zálivka zase způsobuje skvrny na listech. Na houbovou chorobu bych to neviděla, protože klívie na houbové choroby nejsou náchylné.  Pokud její stanoviště je někde na severní straně, nebo ve stínu, nemělo by jít o spálení listů. Ale i pokud by šlo o spálené listy, tak to se projevuje tím, že listy začnou jakoby usychat od krajů, až celé zežloutnou- zhnědnou (nikoliv skvrny uprostřed listů). S tím přesazováním bych vůbec nespěchala, protože klívie má radši nahustěné kořeny v květináči a pokud jí přesadíte, půjde do kořenů a nebude nějaký rok kvést.  Já bych zvolila tento postup. Přemístila bych jí do místnosti, kde je teplota okolo 10°C. Přestala bych jí úplně zalévat, teprve až by úplně vyschla, tak bych ji zalila - ale opravdu jen malinko. Nechala bych jí takto až do poloviny března  "odpočinout". Pak bych jí přemístila nejlépe na parapet severního okna a začala bych jí přihnojovat  jednou za 14 dní běžným hnojivem na pokojové květiny. Ty flekaté listy neodstraňujte, odstraňte pouze odspodu ty listy, které by byly zežloutlé - ale na fotce žádný takový list nevidím. Věřím, že se vaše klívie určitě vzpamatuje. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
krtonoška - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 113.229 (?), 19.12.2007 22:03

Děkuji za rady, pokusím se ji uvést do stavu odpočinku a na jaře uvidím, snad se vzpamatuje, jinak je opravdu moc pěkná. S tou vodou je to dosti možné. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.1 (?), 3.3.2008 16:07

Myslím, že je to puklice. Podívejte se, jestli na listech neuvidíte takové ďobky - kulaté a hnědé. Já jsem omyla jeden list po druhém hadříkem namočeným v řepkovém oleji smíchaném s vodou. Koupila jsem si nějaký přírodní prostředek, jehož jméno jsem zapomněla. Ve složení byl právě řepkový olej. Klívie se zahojila. Puklice se udusily a já jsem ušetřila stovku za přípravek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika