usychání konců větví u merunky



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?)
29.4.2009 12:30

Je to možné. U nás je jílovitá, těžká a na opuce. Do jam vždy dáváme jinou, rovněž mísenou s pískem a každý rok zúrodňujeme kompostem. Přeci jen postupem času se stává někde půda lehčí. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 151.47 (?), 26.5.2006 20:29, zobrazeno: 42303x

Vážení,
prosím o radu ohledně meruňky, kterou mám v Praze Krči.
Po odkvětu konce větví v délce cca 30 cm jsou zaschlé, jak plody, tak i lístky a celé větvičky. Vtěchto dnech opadávají malé plody a některé jsou shnilé.
Myslím si, že to není od mrazu. V případě nemoci bych prosil o sdělení, jak se o strom dále starat, zda je to vyléčitelné. Střed koruny má již plody ve velikosti lístkových oříšků. 
Mnohokrát děkuji za odpověď. Erhard

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 181.115 (?), 6.6.2006 7:40
loni jsem měl stejný problém. jedná se o moniliové zasychání konců větviček a stříká se to před kvetením. teď si bohužel nemůžu vybavit postřik který jsem použil, ale myslím že na to platí dithane nebo syllit.  letos jsem to postříkal a teď mi zaschne sem tam větvička. Loni to byla skoro každá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 10.34 (?), 6.6.2006 12:47

Vážený pane, tak Sylit to určitě nebude, ten je hlavně na kadeřavost broskví a Dithane bych taky nevolil. Výborný je Sporgon nebo Horizon, ale už je na první postřiky docela pozdě. Nicméně se to dá zkusit. Proti monílii na ploedch stříkat asi tak měsíc, před jejich uzráním. Oba přípravky mají velmi krátkou ochranou lhůtu, takže je to v pohodě. Hodně úspěchů přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 98.126 (?), 10.7.2006 16:00
Dobrý den, máme stejný problém, 2 roky stará meruňka , vloni nádherná včetně cca 2 kvítků ale bez dozrání, letos nádherně vykvetlá , spousty květů a následně desítky plodů a najednou ... usychání ... nejprve   lístečka povadnou , tyna koncích a postupně  celé větévky  a včera se začali scvrkávat i plody ( všechny cca 50 ) . nejprve jsme mysleli málo vody, pak málo vápníků - nic nepomáhá . Lístky jsou čisté , nekrabatí se ... prostě nepřijímá vodu , jakoby  nebyl funkční mízní systém ...  slyšeli jsme o  "mrtvici meruněk" ale na internetu jsem nic nenašla. Jestli se jedná o obdobný případ prosím   napiště mi Vaše zkušenosti . Neradi bychom o  tento   zatím malinky ale nádherný stromeček přišli.  Děkuji a přeji hezké léto.  Karabinová .( lokalita  středočeský kraj, Škvorec u  Říčan )
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.172 (?), 29.4.2009 9:01

Dobrý den.Častá tady otázka, zasychání větviček meruňky a moniloza, neboli druh plísně.Pokud se tedy jedná o monilou, zasychají pouze konce větví a ne celé vetvě na mladém stromě.Tady pomůže postřik Baycor 25 wp, Sporogon, Hrizor, Rovral Flo.Já se ale obávám, že tady nejde o monilozu, jež jsem se osobně s tím setkal na stromech se stářím asi do pěti let, ale o mrtvici meruněk často způsobenou nevhodným stanovištěm, neošetřeným řezem a to v době, kdy je strom v míze.Můj názor je, že strom dostal mrtvici z nevhodného stanoviště.Meruňky nesnášejí průvan a vadí jim i místo na začátku a konci u zdi domu, kde jsou na větru.  Hezký den Šuster.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 29.4.2009 10:49

No nevím. Nám kdysi odešla meruňka, podle mě byla zasažena "mrtvicí". Náhle uprostřed vegetace odumřela část stromu, včetně větší silnější větve bez ohledu na to zda byl po odkvětu, krátce před dozráním plodů apod.. Loni došlo k usychání mladých slabších větviček a koncových výhonů. Jeden den v pohodě, druhý povadlé listy, pak zaschnutí. Začalo to v době po odkvětu. Tady se domnívám, že šlo o moniliový úžeh. Suché jsem odstraňovala, úroda byla v pohodě a letos jsem dle rad z tohoto fóra stříkala v květu Horizonem. Meruňky nemám na krytém stanovišti ani u domu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.38 (?), 29.4.2009 11:05

Myslím, že v půdě bude zakopaný pes.Co jsem četl články o pěstování meruněk, tak píšou, že meruňky potřebují cituji - středně těžké, propustné, hlinitopíščité až píščitohlinité půdy. Otázka je, co si pod tím přectavit. Víc píščité, nebo víc hlinité. Letos jsem sadil meruňky a hlínu jsem promísil s pískem. Tak uvidíme.

rostislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 29.4.2009 12:30

Je to možné. U nás je jílovitá, těžká a na opuce. Do jam vždy dáváme jinou, rovněž mísenou s pískem a každý rok zúrodňujeme kompostem. Přeci jen postupem času se stává někde půda lehčí. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 148.172 (?), 29.4.2009 15:20

Ještě dodám mě to usychání se stávalo na meruňkách ve stáří do 5 let a byly chem. ošetřeny přípravky proti monilioze a to odrůdy ze šesti těch nejodolnějších.Uschla větev a do 5-10 dne celý strom.Kde byl strom chráněn, třeba za skleníkem nebo v závětří se mi to nestalo.Ale již tři metry od meruňky mimo skleníku, samozřejmě z venčí ano.Přitom reaguji na druhý odkaz, naprosto stejná zem.Toto se opakovalo na oných místech stále dokola v rozmezí několika let. I můj kolega měl stejný problém.Tyto stromy mnohdy ani ještě neplodily, ale půda je výživná coby živin s dostatkem vláhy. Stávalo se mi to prostě jenom tam, kde byl průvan a meruňky i které mám na nekrytém stanovišti, ale bez průvanu jsou zdravé.Ještě dodám, že se jedná o odrůdy. Velbora, Velita, Lerosa, Leskora, Karola a Veecot.Stromy byly před květem a po odkvětu stříkány 3x a to přípravky.Sporogon, Horizor, Baycor 25 WP nebo Rovralem Flo.Ze všech zkušeností a konzultací s kolegy jsem došel k závěru, že se jednalo o mrtvici z nevhodného stanoviště a ne o monilii. Hezký den Šuster

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 29.4.2009 23:33

U nás máme zem písčitou a meruňky také občas postupně odcházejí, hlavně na místech s průvanem. Ale je to moniliový úžeh = přinese to vítr, dostane se na blizny a pokud není stříkaná a je pod 12°C, má smůlu  :-((           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika