Skvrny na jahodníku - co to je?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Saffronia - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (65) - 216.216 (?) 
29.10.2014 13:52

Pánové a dámo zahradníci - opravdu veliké díky. O zahradu se od konce zimy nikdo nestaral, a já, typická měšťačka, se nyní snažím zahradu dát do takového stavu, aby pohled na ni udělal její majitelce radost, pokud se sem příští rok vrátí.. A jestli něco rozhodně nesmím, tak zahradu umořit. Takže, budu-li toto forum na různých typech diskuzí zaplňovat spoustou hloupých dotazů, odpusťte, prosím, ale během pár týdnů až měsíců se musím naučit to, co jiní během několika let, protože tu zahradu musím do jara postavit na nohy a ideálně udělat ještě hezčí a zdravější. Musím. DĚKUJI VÁM ZA VŠECHNY RADY.  Hledala jsem vhodné třešně pro výsadbu před dům, kde momentálně chybí, ale jdu googlit měďnatý postřik (budu ho potřebovat i na broskvoně) a tu směsku fosforu s draslíkem a hořčíkem - ten určitě v zahradě není, protože, zdá se, na něj upozornila už réva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 29.254 (?), 7.6.2021 10:20

Prosím o radu. Nemám skvrny na listech, ty jsou krásné, velké,... ale objeví se černá skvrna na stonku. Už jsem to jednou zažila. Měla jsem krásné jahodníky, každý je obdivoval, a najednou během týdne - 14 dnů všechny lehly (včetně plodů),stonky uprostřed černaly až odešly úplně. Jkoby keříky "ranila mrtvice" Jahody jsem vyhodila, koupila nové, půdu prohnojila na jiném záhonu, nově osázela a mám strach, že se situace bude opakovat, Co proti tomu můžu dělat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.196 (?), 7.6.2021 15:32

Asi to bude fytoftoraangry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 29.10.2014 9:57

Typicky vynos jahodniku je 20t/ha resp. 2kg/m2. Jahody se nemaji sazet po jahodach (i kdyz existuji odrudy, ktere je mozne sazet), predevsim z duvodu pudni unavy, kterou zpusobuji mikroorganismy zvané Aktinomycety, které se hromadí u kořenů jahodníku a brzdí jejich růst.

Odumrele a chorobou velmi zasazene listy je mozne odstranit jiz nyni, samozrejme je potreba, aby nejake listy rostline zustaly. Rovnez je mozne jeste nyni provest postrik, zejmena v nizsich teplych polohach. Proti listovym chorobam jahodniku se postrik provadi dle potreby bezne 2-3tydny po vysadbe nebo na jare. Rovnez do kvetu se strika bezne, zejmena fungicidy proti houbovym chorobam plodu. Nejpozdeji na jare - podle stavu nove narostlych listu - provest pripadny postrik. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.10.2014 18:54

no vidíte co udělá abcence jedné desetiné čárky a jedné nuly s desetinnou čárkou. Už léta přemlouvám jednu paní v bance, aby mi vyměnila pár desetinných čárek za nulu před těmi čísly za desetinnou čárkou a ona tomu furt nechce rozumnět...

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.10.2014 9:42

Ostříhat listy ve starém porostu může, al musela by zajistit ochranu proti mrazu jiným způsobem. Chvojím, nasázením do kontejnerů, které se při velkých mrazech uklidí tam, kde bude jen -5°C apod. Méně pracné je však nakoupit na jaře frigosadbu, než konat manévry s vlastní neznámou odrůdou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 184.133 (?), 29.10.2014 10:36

Teda Stando, teď jste to dostal. Když se podívám na výnosy jednotlivých odrůd na jednu rostlinu, tak jak je prezentují v Turnově, tak to dá víc než říká J.R. Samozřejmě podle úrovně péče. jen když budu mít 6 sazenic frigosadby na metru čtverečním a každá dá 0,3 kg, jsme na těch dvou kilech. Nevím, jestli se přípravky používané proti skvrnitostem kryjí s těmi proti plísni a některým kořenovým chrobám, pokud ano, dalo by se ošetřit někdy dříve, ale když mi etiketa přípravku říká ošetřit po sklizni, poslechnu ji - běžně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 29.10.2014 10:47

Výnosový potenciál tj. vynos z jedne elitni sazenice pestovane na plose 1 m2 je jedna vec a realny vynos (po odecteni ztrat) z m2 je vec jina. Je velmi vhodne si sber jahod vazit a pak prepocitat na m2 a dostanete realne cislo. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.7 (?), 29.10.2014 12:31

Čo majú ochrániť listy jahodníku, keď bude mínus 20? Veď tomu ani sám neveríte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.10.2014 19:01

K samotnému mrazu přistupují další faktory jako je pocitová teplota, vysoušení, prudké změny teploty při oslunění,... zadržování sněhu a jinovatky na rubu listů, odrážení tepla vyzařovaného zemí,... Takže ve výsledku to může být právě nějakých 2-5°C které rozhodnou, jestli srdíčko přežije a kořeny nenamrznou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika