Stříhat a neudělat více škody než užitku?



host - 134.38 (?)
28.3.2012 9:59

Zasadil som podobnú broskyňu. Pekne vyvinutý stromček, bočné konáre hrubé viac ako 1cm... Ja som už ostrihal. Pri broskyniach býva niekedy problém s ujatím, preto som ostrihal už skôr, aby živiny nešli zbytočne do dreva, ktoré aj tak odstránim a strom sa zbytočne nesilil. Ďalšia vec, skorší jarný rez by mal podporiť bujnejší rast do dreva. Zrezal som na dve očká. Všade takýto rez odporučujú. Následne korekcia bujnejšie rastúcich letorastov letným rezom. Nechal som viac, ako tri výhony - nie som si istý, či niektoré výhony nevymrzli, príp. nie sú poškodené. Preto, keď začne strom pučať, ešte niektoré výhony odstránim a nechám pravdepodobne 4 vhodné výhony (jeden do rezervy, keby budúcu zimu niečo vymrzlo. Nie som si istý, či držať strom stále ponorený vo vode je dobrý nápad. Korene by síce nemali vyschnúť, ale skôr by som ho mal asi vo vlhkej pôde, alebo obalený vlhkými handrami a pod. Myslím, že niekedy pred rokom tu bola diskusia, kde niektorí kritizovali príliš dlhú dobu ponorenia stromčeka vo vode.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Zdeni - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 107.127 (?), 28.3.2012 8:25

Dobrý den. Včera jsem koupila broskvoň velice dobře rostlou. Seříznutý terminál v loňském roce podpořil růst 7 výhonů s předčasným obrostem. Stromek byl zřejmě založený ve skleníku, protože už má květní pupeny. Protože hláší na konec týdne mrazy, zatím ho mám ve vodě ve skleníku.

Dotaz: Mám ihned po výsadbě seříznout do roviny, nebo raději na dvě očka? Výhony jsou hrubé víc jak 1 cm, dlouhé do 1 m, s předčasným obrostem - kotlovitá koruna. Nebo počkat do poloviny května a řez udělat až dodatečně? A ponechat jen 3 výhony? Nebo seříznout všechny...? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 134.38 (?), 28.3.2012 9:59

Zasadil som podobnú broskyňu. Pekne vyvinutý stromček, bočné konáre hrubé viac ako 1cm... Ja som už ostrihal. Pri broskyniach býva niekedy problém s ujatím, preto som ostrihal už skôr, aby živiny nešli zbytočne do dreva, ktoré aj tak odstránim a strom sa zbytočne nesilil. Ďalšia vec, skorší jarný rez by mal podporiť bujnejší rast do dreva. Zrezal som na dve očká. Všade takýto rez odporučujú. Následne korekcia bujnejšie rastúcich letorastov letným rezom. Nechal som viac, ako tri výhony - nie som si istý, či niektoré výhony nevymrzli, príp. nie sú poškodené. Preto, keď začne strom pučať, ešte niektoré výhony odstránim a nechám pravdepodobne 4 vhodné výhony (jeden do rezervy, keby budúcu zimu niečo vymrzlo. Nie som si istý, či držať strom stále ponorený vo vode je dobrý nápad. Korene by síce nemali vyschnúť, ale skôr by som ho mal asi vo vlhkej pôde, alebo obalený vlhkými handrami a pod. Myslím, že niekedy pred rokom tu bola diskusia, kde niektorí kritizovali príliš dlhú dobu ponorenia stromčeka vo vode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.53 (?), 29.3.2012 21:06

Zdeni, pokiaľ ste kúpila prostokorennú broskyňu s tak veľkou korunkou a predčasným obrastom, neľutujte drevo a ostrihajte ju hneď pri výsadbe, resp. pred výsadbou. Počet očiek nechajte podľa stavu koreňovej sústavy. Ak má málo jemných korienkov, zrežte konáre na dĺžku max. 10-15 cm. Rezné rany hneď zatrite, napr. akrylátovou farbou. Nechávať stromček viac ako 2 dni vo vode neodporúčam. S výsadbou by som nečakal, prímrazok stromčeku neublíži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.53 (?), 29.3.2012 21:16

Mandlone vo vinohrade kvitnú "na plné pecky". Dnes som spravil jarný rez na mojej broskyni, zhruba polovica ružových kvetných pukov išla spolu so skrátenými konármi dole. Susedova broskyňa už je pred rozpukom. Pri rezu som si všimol, že napriek výnimočne tuhej tohtoročnej zime neboli na broskyni (neznámej sorty) takmer žiadne suché konárky. V minulosti som na jar odstrihával oveľa viac suchého dreva. Zhruba 20ročný strom má kôru čistú, nerozpraskanú, bez glejotoku. Možno pomohlo aj hnojenie 5ročného vinohrádku, ktorý som okolo broskyne vysadil?wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zdeni - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 107.127 (?), 30.3.2012 9:06

Děkuji za odpovědi. Mate mne to, že zapěstovaná korunka je střihnutá do roviny, má pěkný tvar, větve jsou dřevité, tmavé,  tzn. určitě dvouleté,  kořeny jsou s vlasovými kořínky. Zasadila jsem ji včera, kořeny ošetřila, vlasové kořínky šetřila, ale korunku ještě chvilku počkám, až přejdou tyhlety hlášené mrazíky a pak střihnu. Kůlový kořen byl uříznutý, zůstal jenom pahýl, ale je dost ostatních zdravých kořenů s vlasovými kořínky. No a dneska mi ji pěkně deštík zalil. Je radost kupovat takovéto stromky, byla od fy Jural Brno, se kterou má Paľo taky dobré zkušenosti, viďte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.114 (?), 30.3.2012 10:42

Tak nějaký pořádný déšť by byl potřeba. U nás na Vyškovsku za celý březen pouze 2 mm, z toho včera 0,5 mm. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.41 (?), 31.3.2012 0:48

Dobrý deň Zdeni! Korunku vysadenej broskyňky môžete razantne zošmykať, má vysokú regeneračnú schopnosť. Čím kratšie, tým lepšie sa Vám ujme. Ak chcete prirodzený tvar budúcej koruny, nechajte stredník trocha vyšší.

Firma Jural balí stromčeky do pilín a do 2 obalov, ten vonkajší je perforovaný. Koreny nikedy nebývajú preschnuté a sú rovnako ako korunka v pôvodnej dĺžke. Myslím, že Jural si nezaslúži toľko kritiky, aká tu prebehla pred rokom. Jediné, čo jej vytýkam, je, že nekomunikujú so zákazníkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 242.18 (?), 31.3.2012 15:37

Dobrý den, loni jsem zasadil broskvoň, myslel jsem, že ji zatím řezat nebudu, ale podle příspěvků si teď myslím, že bych ji asi měl ořezat. Fotku přikládám, co mi prosím radíte?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.182 (?), 31.3.2012 20:21

Nevím, co poradí zkušenější, já bych sestřihla větvičky do roviny viz obr., aby zesílily a jejikož jich tam máte 6, minimálně jednu (raději dvě) bych odstranila úplně tak, aby zbývající zůstaly na stromku při pohledu shora nejlépe do kříže.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.35 (?), 1.4.2012 22:09

Koniec marca je u nás v znamení dokvitania mandloní a rozkvitania marhúľ a broskýň. Túto jar sú mimoriadne nasadené na kvet. Keďže sú narašené aj listové púčiky, nič nebráni jarnému rezu broskýň, tak aby sa mohlo strihnúť hneď za správne smerovaným listovým pukom, ktorým bude letorast pokračovať v raste. Pri tom množstve odstrihnutého materiálu plného ružových pukov človeku "krváca srdce", ale ak chceme udržať stromy v kondícii a mať kvalitné výberové plody, nie je iné východisko. Hlavne v spôsobe rezu a výživy sa líšia broskyne od sliviek, čerešní, marhúľ a ostatných kôstkovín. 

Flaminco pred rozkvitnutím
Flaminco pred rozkvitnutím
vpravo Sunhaven, vľavo nektarinka naočkovaná do koruny
vpravo Sunhaven, vľavo nektarinka naočkovaná do koruny
bohatá násada kvetných pukov
bohatá násada kvetných pukov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika