Sázení a stříh broskvoně



host - 235.249 (?)
27.3.2011 1:32

Nic zkracovat nemusíte, ale první rok jí musíte zalévat aby neuschla. Nechápu proč jste zkracovala kořeny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 164.41 (?), 26.3.2011 19:44, zobrazeno: 38619x

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zahradnice-začátečník.Koupila jsem si nějakou novou odrůdu broskve ASTAR /je prý americká/.Dnes jsem ji zasadila, je odolná vůči mrazu/máme zahradu 600m.n.m./,takže jsem ji zasadila, tak na zkoušku. Při sázení jsem zakrátila kořeny..,ale do střhu koruny jsem se bála pustit. Má 4 větve, hodně rozvětvené, je mi to škoda ostříhat.Prosím poraďte jak ji střihnout. Děkuji moc za radu.B

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 207.253 (?), 26.3.2011 21:46

Pro Vás a Vaši brosvoň je nejdůležitější, aby se ujala: aby zakořenila a vytvořila korunku. Nesmí Vám tedy být líto ji ostříhat. Ať se Vám to bude zdát jakkoli drastické, všechny čtyři větve zastřihněte zhruba na 5 cm čípky, aby na konci každého z těchto čípků (krátkých zbytků větviček) byl pupen směřující ven z korunky. Ostříhejte ji hned nyní, aby zbytečně netlačila mízu a živiny do konců větviček, které byste jí později stejně ustřihla. Řezné rány zatřete štěpařskýn voskem. Nově zapěstujete korunku.

(Pokud Vám jí bude líto nyní, neujme se, zaschne a bude Vám líto vynaložené energie, peněz a ztraceného roku, až ji budete suchou vyhazovat.)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 164.41 (?), 26.3.2011 22:17

Děkuji, trochu dost nechápu těch 5cm čípky. To je zastřihnout ji za pátým očkem/ne těsně u očka, ale 1cm za/? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 26.3.2011 22:46

Při jarním sázení se řeže o něco více jak na podzim (důvod je na delší vysvětlování). Dobré jsou 3 očka a to poslední na kraji ven jak řekl předřečník. Ne vždy 3 očka, výše postavená větev třeba 2 nebo i jedno aby to vyšlo výškově v rovnováze tudíž v rovině. Za očkem je dobré řezat při pečlivém zamáznutí, jinak vyschne. Když se nechá čípek, tak se musí vědět, kdy jej dodatečně odstranit, jinak tam vznikne pahýl, který se nazavalí. Teď ještě k tomu stříhání. To je strašná rána, zmáčknutá větévka, oprsklá kůra a pod. Zásadně se řeže ostrým nožíkem - křivákem nebo někde tomu se říká žabka a je to "chirurgicky" v pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 229.20 (?), 26.3.2011 23:05

Dobrý den,

dnes jsme koupili stromek broskvoně. Chci poprosit o radu jak stromek zasadit, jak zakrátit kořeny a korunu a kdy užít postřik a jaký na co?

Předem moc děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 176.75 (?), 27.3.2011 11:46

Rozhodně zastřihnout korunku, jak píše pan Josef. Těch 5cm, to je přibližná délka větviček po zkrácení. Důležité je aby byl na konci pupen. Jedině tak stromek dobře zakoření, dostane se do kondice a na letos narostlých větvičkách již příští rok zaplodí. Hlavně se netrapte s řezem pro vás na první pohled dokonalé korunky. Řez stromku zajistí dobrý růst v budoucností. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.164 (?), 27.3.2011 12:10

Jen malý dodatek:

ani v příštím roce (a třeba ani v tom následujícím) Vaši broskvoň nenechávejte plodit (ani broskvičku). Prvořadé pro Vás je vypěstovat zdravý, silný, dobře rostoucí stromek s pěknou korunou. Plodnost by ji výrazně oslabila.

Viděl jsem u zkušeného zahrádkáře (ale mnohé zahradníky by svými vědomostmi a zkušenostmi zahanbil), jak vypadá stromek dobře řezaný a nevysílený předčasnou plodností a hned vedle stromek, jemuž nechal hned zkraje několik broskví. Rozdíl byl naprosto markantní a neřekl bych, že jsou stejně staré: první stromek byl několikrát větší a na první pohled zdravě rostoucí, druhý stromek byl zakrnělý, zababčelý.

 Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 27.3.2011 1:32

Nic zkracovat nemusíte, ale první rok jí musíte zalévat aby neuschla. Nechápu proč jste zkracovala kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.161 (?), 27.3.2011 8:32

dobrý den.. víte, na toto téma- sázení stromků atd.. je zde nespočet diskusí... zkuste trošku zapracovat a zvolené témá si najít.. zvláště, jestli jste uplný amatér v pěstování, doporučuji kupovat stromky v zahradnictví, kde vámm obsluha za menší tuzér ráda poradí. Pokud budete sadit stromky další den po nákupu, nebál bych se ani zakrácení stromků přímo vyškolenou obsluhou ny prodejně. Rozhodně je to lepší, než když na stromek nastoupí zahradník amatér. Po nákupu stromek namočte nad štěp do vody, další den vykopte jámu tak 80x80cm a tak 30 cm hlubokou, prolejte vodou, na dno dejte nějaký lepší substrát a stromek zasadte, štěp musí být nad povrchem. Toto je asi nejlepší rada pro zahradníka- amatéra. Chápu, že to nemusí být echt pro ty všechny rádoby odborníky, ale mně se všechny stromky takto sázené uchytly. Raději dám stovku sousedovi zahradníkovi, ten mi stromky odborně ostříhá, než abych řešil na forech cos tím, kde mi stejně jedna pulka řekne nestříhat, druhá stříhat a ještě se pohádají... Záleží na podnoži, na to, co ze stromku chcete, na lokalitě, na půdě atd... na dobrém střihu první 3-5 let hrozně záleží, tak se nebojte drobné investice do odborného střihu, ono se vám to vráti v podobě krásné úrody a správého růstu stromů.. hodně štěstí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.214 (?), 27.3.2011 8:45

Stříhat - nestříhat, pohádají - nepohádají, každopádně stromek do žádné vody neponořujte ale zalijte hned po zasazení do půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika