Proč broskvoně nekvetou?



host - 67.226 (?)
15.4.2009 22:34

Víte, ono co zahrádkář to často jiný názor a jiná zkušenost. A často mohou mít svou pravdu všichni. Já pěstuji broskve taky již řadu let a dělám to asi tak, jako ten známý a za sebe s úspěchem. Broskve řežu pouze po sklizni (srpen-září), letorosty zkracuji přibližně o jednu třetinu. Pokud je v roce více plodů, provedu probírku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 148.153 (?), 14.4.2009 20:31, zobrazeno: 9200x

Vážení pěstitelé broskvoní, poraďte prosím mojí spolupracovnici.Mají 5-ti leté bros.a pouze 1x měli broskve.Teď už prý třetí rok vůbec nekvetou.Mají 2 stromečky, stejné odrůdy.Čím to může být?Slíbila jsem, že se vás pěstitelů zeptám na našich stránkách, těším se na vaše odpovědi a všechny vás zdravím B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 14.4.2009 21:07

Broskev plodí na jednoletém dřevě. Otázka zní, májí tyto broskvoně nějaké přírustky? 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 14.4.2009 22:32

Navazuji na p. Martina. Aby broskev kvetla, potřebuje každoročně obnovu jednoletého dřeva silným řezem třeba na 1-2 očka. Řez dělám nyní. Je vidět, které očko je živé. Na podzim zastřihnout jen konečky větviček. Asi tak koncem srpna - zač. září. Broskve nemají rády kolem sebe zatravněnou plochu. Nejlépe vegetují v obdělávaném záhoně. Tak snad něco z toho pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 148.153 (?), 15.4.2009 20:55

Pánové Martine a Pavle, nejprve děkuji za vaše odpovědi.Tak jsem se ptala na ty přírustky, ty prý bros.mají.Prořezává jim je nějaký známý, ale jen na podzim a hodně.Najaře s nimi nedělají nic.Ten pán má nějakou bros.také a jemu rodí.Tak jsem z toho blázen, to by měl alespoň trochu znát.?Vaše odpovědi jsem předala, ještě jednou díky.oba vás zdravím B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.226 (?), 15.4.2009 22:34

Víte, ono co zahrádkář to často jiný názor a jiná zkušenost. A často mohou mít svou pravdu všichni. Já pěstuji broskve taky již řadu let a dělám to asi tak, jako ten známý a za sebe s úspěchem. Broskve řežu pouze po sklizni (srpen-září), letorosty zkracuji přibližně o jednu třetinu. Pokud je v roce více plodů, provedu probírku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 239.26 (?), 16.4.2009 14:14

Musíte provádět ochranu proti kadeřavosti, aby stromek nebyl oslaben. Musí být v kondici. Co se týká řezu, řežte, broskvoň roste v podstatě jako vrba. Řez ji jedině zdravotně posílí. Snažte se udržovat menší korunku už i kvůli postřiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 20.4.2009 0:07

Paní Berto! Asi to bude v tom podzimním řezu. Na podzim (cca v září) se řežou pouze konce větviček, aby se zastavil jejich růst (nevyzrálé výhonky by v zimě snadno namrzly) a podporuje se tím tvorba květních pupenů. Když ten náruživý stříhač řeže na krátko už na podzim, nedovolí vytvoření květních pupenů. Květní pupen na podzim se pozná tak, že z jednoho očka vyráží tři pupeny vedle sebe. Prostřední je listový, postraní jsou květní. Taky se mis talo, že při jarním řezu byly pupeny opadané jakoby je vyštípali vrabci. Asi byly namrzlé. Neroste broskev vašich přátel v nějaké mrazové kotlině?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.65 (?), 20.4.2009 12:11

Pane Skálo,

nemáte pravdu. Já řežu pouze po odplození - přelom srpna a září na hotovo. Mám každoročně bohatou sklizeň a samozřejmě musím dělat probírku. Můj známý stříhá v době květu a má stejné výsledky, ale větší spotřebu na postřiky. Není tedy pravda, že se nestačí vytvořit květní pupeny. Spíš mě zaráží ta úroda na 5-ti letých stromcích. Jestliže 3roky neměly nic, tak ta jediná úroda vychází na stromek ve druhém roce.U broskvoní platí, že se nesmí mladý stromek vysílit, druhým rokem bych nechal max. jeden plod na ukázku, raději ani ten ne.

Jaromír Jadrný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 148.153 (?), 20.4.2009 21:03

Milí ovocnáři! Děkuji všem za vaše názory a připomínky, které samozřejmě předám.Já jsem jen "kytičkářka",ale je vidět, že každý máme nějakou svoji metodu, která se nám osvědčuje.Pane Pavle v mrazové kotlině určitě nejsou, ale je fakt, že výška přes600m.n.m.pro pěstování broskvoní zrovna vhodná není! Pravdou ale je, že v té samé obci(pokud květy nespálí mrazíky) jiní broskve mají.Mějte se hezky, ať se vám vše daří B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika