Pěstování broskvoní



host - 1.251 (?)
11.9.2006 22:00

Nadmořská výška není zas tak moc správný ukazatel. Někde v jiřní části republiky 600 metrů vysoko na středně silném svahu obráceném k jihu bude mnohem tepleji než na stejném svahu té hory ale obráceném k severu. Nebo než  ve výšce 300 metrů nad mořem někde na Ostravsku nebo bruntálsku na hranicích s Polskem na místě otevřeném od severovýchodu chladnému počasí. Není to tak jednoduché  pěstovat něco jen podle nadmořské výšky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host, 29.1.2003 18:04, zobrazeno: 32614x
Dobrý den,Ráda bych Vás požádala o radu, do jaké nadmořské výšky lze úspěšně pěstovat broskvoně na území naší republiky. Díky, Pavla.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 31.1.2003 11:22
Pokud nepůjde o mimořádně příznivé podmínky, například v závětří u jižních zdí, pak do výšek 400 metrů nad mořem. Jirka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tomáš K - (3), 11.8.2003 20:30
Podle vlastních zkušeností lze pěstovat broskvoně v nadmořské výšce cca 300m n. m. s velmi dobrými výsledky. V dobrém roce sklízím z pěti stromů cca 300kg kvalitních plodů. Pro doplnění: půda je na zahradě těžší, méně úrodná, mírně vyvápněná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host, 4.4.2004 9:42
Já mám dobré zkušenosti s pěstováním broskvoní i nad 400 m n. m.Dnes je dostatek odolných odrůd i do vysokých poloh, dalo by se říci, že broskvoně jsou na rozdíl od meruněk plevel :-) !
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 28.4.2004 10:04
Také se domnívám, že nad 300 m se musí jednat o zvláště chráněné stanoviště, (jižní strana domu, nejlépe na mírném svahu) musíte si vybrat rannou odrůdu s vysokou mrazuvzdorností, ale i tak musíte počítat s nestálou úrodou.
Znám případy, kdy dobře rostly broskve i v 500 m, ale přišla
krutá zima a stromy odešly. Podle mě to má tedy význam spíše relaxační a ozdobný, hospodářský užitek je mizivý.
Každopádně nad 500 m bych je tedy nesázel, to je škoda
peněz a stromku.
Martin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.66 (?), 30.4.2006 20:45
Vážení,bydlím na Šumavě ve Vimperku tj.700m a mohu říct,že broskvoň kterou pěstuji na zahradě před domem,krásně rodí.V roce 04 jsem sklízel 70kg broskví.Bohužel loni v době květu přišel náhle ranní mrazík a bylo po úrodě.Očekávám jak to dopadne letos.Zdravím.Zdeněk
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.187 (?), 6.9.2006 9:02

Přátelé, bydlím v n. výšce přes 600m a pěstování broskvoní se mi daří. Mám každý rok krásnou úrodu a myslím, že nadmořská výška až tak velikou roli nehraje. Mám známé, kteří bydlí o 200 m níže a kolikrát se stane že na jaře jim broskvoň zmrzne.    Zdraví Olda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.254 (?), 10.9.2006 23:19
nacházím se v 550m nad mořem v podhůří Šumavy. Broskve se tu v posledních letech poměrně rozmáhají, asi to bude šlechtitelskými schopnostmi. Viděl jsem je i v nadmořských výškách kolem 600m. Nejsou to broskve jak pimpongové míčky, které dozrávají v říjnu někde v košíku, které se tady také často vyskytují , ale jsou to normální plody jak "tenisáky"!  O ranosti bych polemizoval. Spíše je lepší volit mírně pozdní odrůdy, které v nižších polohách dozrávají od začátku do poloviny srpna, tady mi dozrávají o necelý měsí déle. Hlavně tím, že je pozdnější, déle nasazuje květy a tolik nehrozí pomrznutí z jara. Hlavně v zimně broskve doslova zasypávám sněhem až do metru výšky i více a z jara též nosím poslední zbytky sněhu ke kmenům, abych probuzení stromu co nejvíce zbrzdil. Strom je sice z počátku pozadu oproti sousedům, ale rychle vše dožene a úspěch je jistý.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.243 (?), 20.6.2007 21:07
Na vlastní voči sem vyděl, jak  rosto i ve 1500 metrech a maji hodně plodů zralejch a dobrejch. Musí se ale prej pravydelně zalejvat nejlíp koňskou naředěnou močůvkou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 11.9.2006 22:00

Nadmořská výška není zas tak moc správný ukazatel. Někde v jiřní části republiky 600 metrů vysoko na středně silném svahu obráceném k jihu bude mnohem tepleji než na stejném svahu té hory ale obráceném k severu. Nebo než  ve výšce 300 metrů nad mořem někde na Ostravsku nebo bruntálsku na hranicích s Polskem na místě otevřeném od severovýchodu chladnému počasí. Není to tak jednoduché  pěstovat něco jen podle nadmořské výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika