očkování broskvoní



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
6.1.2019 14:31

Časy se nemusí měnit. Předjaří je předjaří. U jabloní nechávám čípek delší. Je to praktičtější pro vyvázání nového výhonu. Obecně platí, že broskvoň je citlivější na namrzání řezu než např. jabloň. Přesto vídám i v této zimní době brutálně řezat poměrně teplomilné dřeviny (platany, moruše...). Není to však záměr, ale spíše nedostatek času na jaře. Možná i potřeba palivového dříví s minimálním obsahem mízy (?).

Ořezaný morušový portál
Ořezaný morušový portál
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.1.2019 14:31

Časy se nemusí měnit. Předjaří je předjaří. U jabloní nechávám čípek delší. Je to praktičtější pro vyvázání nového výhonu. Obecně platí, že broskvoň je citlivější na namrzání řezu než např. jabloň. Přesto vídám i v této zimní době brutálně řezat poměrně teplomilné dřeviny (platany, moruše...). Není to však záměr, ale spíše nedostatek času na jaře. Možná i potřeba palivového dříví s minimálním obsahem mízy (?).

Ořezaný morušový portál
Ořezaný morušový portál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.130 (?), 27.6.2011 22:15

termín je dán vyzrálostí oček na letorostech jako nejčasnější možnost

nejpozději s prvním zářijovým ochlazením. Pozdní očkování má za následek, že srůst nevyzraje a očka vymrznou.

Při očkování má být teplota vzduchu taková, "aby se z toho člověk potil" (řečeno slovy starého zahradníka Honzy).

Očkuji proto první pokus v termínu sklizně plodů, protože i na nich poznám zdravotní stav stromu a hlavně si ověřím, že očkuji tu správnou odrůdu. Očko dávám co nejvýše. Když po dvou týdnech neodpadne řapík = očko se neujalo ale zaschlo, tak dám náhradní očko o 10 cm níže.

Protože jako podnože používám marunke, tak při vymrznutí oček na jaře podnože použiji k roubování slivoní nebo meruněk.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 27.6.2011 22:59

Kde jste v dnešní době vzal marunke - Ackermannovu slívu?  Měl jsem za to, že ji roky není k sehnání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 28.6.2011 1:18

po tchánovi mám sad, kde je těžká půda a tak jiné podnože nejsou vhodné, proto pokud se v sadu objeví vhodný kořenový výmladek, tak ve vhodném termínu putuje do školky na kraji zelinářské části.

Jinak tchán mne učil i množení řízkováním, ale tam byla úspěšnost zakořenění dost malá. Zato v místě kde byla traktorem vytržená zdravá meruňka (překážela při otáčení s vlekem) se už třetí rok objevují výmladky jak plevel, protože při odrývání na jaře (přesazování z půdy do půdy) se na zbylých kořenech zase probudí spící očka... = takže docela zábavné je sledovat, jak tam kličkuji se sekačkou .

Pro mou potřebu to stačí = cca 10 - 20 stromků za rok.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 28.6.2011 16:01

Ve starých pomologiích jsem se dočetl, že vegetativně množená Marunke je do těžkých půd podstatně lepší než myrobalán. Nikde jsem ji ale nesehnal, prý se už nemnoží. Nikdy jsem ji neviděl, tak ani nevím, jestli bych její výhony vůbec poznal. Nevím ani, nakolik trpí šarkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.130 (?), 7.7.2011 23:20

no, je to takový nepříjemný trní s červenými mladými letorosty a šedivou kůrou u dvouletých a starších výhonů.

Na snímku je jeden z kořenových výmladků po vystříhání bočních jehel (krátké větvičky bez vrcholového pupenu po vyholení prostě trny) aby se na to dalo očkovat nebo při jarním přesazování roubovat v ruce. Snímek je ze včerejška = upálení mistra Jana s husou jsem oslavil prací v sadu.

Tchán nechával kontrolovat zdroj podnoží na šarku, takže přenos šarky přes podnože je možný.

Marunke 6.7.
Marunke 6.7.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika