očkování broskvoní



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
26.12.2018 7:48

Já seřezávám podnož asi na 20cm dlouhý čípek (nad očkem). Pak vyberu dva slabé plané pupeny nad očkem a jeden pod očkem a ostatní vyslepím nožem. Plané výhony je třeba zaštipovat, aby jen žily, ale příliš nerostly. Mladý pravý výhon vyvážu k čípku, aby nerostl do boku. Čípek se může odstranit v létě, planý výhon pod očkem ještě dříve. Pravý výhon se pak vyváže ke kůlu. Smyslem živořícího výhonu nad očkem je zachování životaschopnosti čípku. Čípek bez pupenů uschne a poškodí pravý výhon (mluvíme o broskvoních).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Děda Hary - (21) - 99.41 (?), 15.4.2009 23:57

Nebojte se očkování broskvoní.Zkuste si to jako já zamlada, když jsem dělal synovi píšťalku. V plné míze vrbového prutu se to nejlíp učí.Já preferuji taky srpnové očkování, jarní dodělávám na podnožích které nebyly dostatečně silné v srpnu.Očkují na semenáče pozdní bělomasé broskve (drůdu neznám).Mám na něm Redhaven skoro už 20 let a bez problému viz. Foto1.Foto2.Rozdíl mezi srpnovým a jarním očkováním.Pro srpnové i jarní očkování beru rouby na očka strom - strom.Ahoj Děda Hary!

Redhaven Foto1
Redhaven Foto1
Rozdíl v očkování Foto2
Rozdíl v očkování Foto2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.230 (?), 10.7.2009 11:09

Zdravím,

letos bych si chtěl zkusit naočkovat několik broskvoní a chtěl bych se zeptat "starých praktiků", jestli na vyřezaném očku nechávají štítek dřeva nebo jestli jej vylupují. Když bych jej vyloupl, tak jak poznám, že jsem nepoškodil kužílek pupenu. Pro upřesnění, budu očkovat koncem srpna do T - zářezu.

Moc děkuji za odpovědi. Franta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 10.7.2009 12:55

Vylupování a nevylupování oček je věčná diskuze. Ujmou se obvykle obě. Já vylupuji v případě, že zaberu víc dřeva - což se stává u tenčích roubů. U oček z tlustých roubů se silnější kůrou je dřeva k vyloupnutí tak málo, že to kolikrát ani nejde. Pro Forfertovo očkování nevylupuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 27.6.2011 22:05

snažím se řezat tak, aby nebylo potřeba nic vylupovat, prostě aby štítek byl užší než jeden milimetr a lýko širší než 2× šířka štítku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.33 (?), 25.12.2018 11:45
Dobrý den, mám naočkovany semenáček meruňky chtěl jsem se zeptat jakém stavu na rašení očka se odstraňuje vršek podnože mám strach že když odstranim vršek brzo stromek to zabalí, poraďte mi prosím. Martin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.12.2018 18:59

Když vršek včas neodstraníte, poroste jen ten vršek a očko zůstane stát. Očkovanec seřízněte v předjaří, ale nechte dlouhý čípek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 26.12.2018 7:48

Já seřezávám podnož asi na 20cm dlouhý čípek (nad očkem). Pak vyberu dva slabé plané pupeny nad očkem a jeden pod očkem a ostatní vyslepím nožem. Plané výhony je třeba zaštipovat, aby jen žily, ale příliš nerostly. Mladý pravý výhon vyvážu k čípku, aby nerostl do boku. Čípek se může odstranit v létě, planý výhon pod očkem ještě dříve. Pravý výhon se pak vyváže ke kůlu. Smyslem živořícího výhonu nad očkem je zachování životaschopnosti čípku. Čípek bez pupenů uschne a poškodí pravý výhon (mluvíme o broskvoních).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.33 (?), 1.1.2019 13:06
Ano mluvíme o broskvích omlouvám se přepsal jsem se.Martin Ješte se zeptám v před jaří to je kdy?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 1.1.2019 16:32

Předjaří: Když je teplo, tak v únoru. Pokud je v únoru velmi mrazivo, tak až začátkem března.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.33 (?), 6.1.2019 13:17
Dobrý den, Martin chtěl jsem se zeptat v případě očkování jabloní, třešní a švestek se časy nemění? Co čípek stejný postup? Předem děkuji za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika