Kadeřavost u později zakoupené broskvoně



host - 248.253 (?) 
8.5.2008 21:45, zobrazeno: 5873x

V sousedním Polsku jsem si v tamním zahradnictví zakoupil 5.5.08 broskvoň, která má asi 3-4 cm lístečky, bohužel napadené kadeřavostí. Mám obavy, zda už není pozdě na výsadbu a zda broskvoň přežije, abych ji mohl po opadu listí na podzim ošetřit vhodnými postřiky. Poraďte prosím, jak se vypořádat s tímto problémém. Joža. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 8.5.2008 23:12

Trochu pozdě asi je, ale broskev se ujme, nejsou-li listy příliš velké a má-li stromek dobré kořeny. Kadeřavostí trpět letos asi bude, ale přirostou nové zdravé listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.81 (?), 10.5.2008 20:28

Vloni jsme zakoupili mladé stromečky broskviček dali je na jižní stranu která je chráněna ale i když vloni krásně vyrostli a měli nádherné bohaté listy, letos jedna kvetla zgylé 3 ne a do finále ted se nám kroutí a usychají listy prosím poradte co s tím? sěkuji Krestešovi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 89.119 (?), 21.12.2008 19:12

Osobní zkušenost naprostého amatéra a asi mě hodně odborníku znectí..ale na kadeřavost mám tento postup který opakuji u 6 broskvoní a nektarinek (4 x 5leté, 1 desetiletá..)každý druh je jiný, netvrdím, že vydrží na vždy a můj postup se nehodí se hodně vysoké stromy z důvodu horší nedostupnosti..KADEŘAVOST NESTŘÍKÁM!! držím heslo žádný jed na zahradu!!skoro neznám broskvoň která v okolí kadeřavost nemá, bez ohledu na množství postřiků, které jí sousedé nadělují..(myslím si že to s poctívostí nepřehánějí a stříkání protivětru a tak způsobí, že jsou postříkaní spíš oni, než strom..takže kadeřavost mám spíš méně, než Ti co stříkají..broskvoně tedy nestříkám (ani ten desetiletý jsem nestříkal ani jednou) z jara zkroucené lístky hned co je vidím otrhávám, jo není to úplně zábavné, ale strom se vysílí méně, než když ho nechám trápit se s listy které mu stejně žádný užitek nedají a těch 6 stromů hravě zvládám ve chvílích odpočinku mezi fizicky náročnější aktivitou. Musím opatrně tu a tam se nějaké očko vylomí, ale strom jich má pořád dost a každý rok na podzim jsou stromy přiměřeně husté,  ještě lehce prořezávám,(nerad..) jediná broskev mi neplodí, která je ze všech stran obklopena strarými stromy a v létě přischla, také kadeřavost hůře snáší protože je celkově v horší kondici (Sucho, polostín)než ostatní..když pupeny povyrostou a lístky se tvoří dál od původního pupene, (zdroje nákazy) broskev již nasazuje jen zdravé listy, vše hravě dožene, ploději v pohodě, akorát listy jsou opožděny a pro strom je to asi více vyčerpávající, ale i ten desetiletý strom je v dobré kondici a připadá mi že to snáší každým rokem lépe. pravda je, že zezačátku je třeba otrhat listy téměř všechny. Jakmile má známku kadeřavosti, pryč s nim, později když již mají jen malé stopy na velkých listech, tak odtrhnu jen to... zbytek listu je v pohodě.. Nebezpečí pro broskve vidím spíš v klejotoku, zimě hnisavých neošetřených ranách které strom zahubí, když se neošetří a nepřemáznou štěpařským voskem, v nedostatku vláhy, a, nějaké to vhodné hnojivo se hodí,  i to často řeším jen od slepic králíků a vápnem ze starých omítek a tak. úplně nejhorší je strom který již má listy s kadeřavostí postříkat, listy se spálí, a než se objeví nové je podzim, takže strom celou sezonu je bez, a to i bez plodů... a má co dělat aby přežil zimu..podotýkám, že dva zuřivě stříkající sousedé již přišli o 4 stromy já ani o jeden. Jenže kadeřavost nebyl ten důvod ztráty jejich stromů... Vlastně o dva jsem přišel,.. když jsem si koupil stromky bez kořenového balu takový to koště..již bych to neudělal, zaschli a již mi nevyhodili ani lísteček,(jo jedna jeden lístek, abych nekřivdil..) i když jsme je měl na rozjezd v kýblu s vodou, proto doporučuji nákup stromku s krásnými lístky a kořenovým balem sází se kdykoli, nemusí Vám u toho omrzat ruce, ať víte co máte, nákup zaschlých košťat jsme pro sebe zrušil... ale to je jiná kapitola..Jo a když už si strom kupujete jamka 30 cm není to pravé ořechové... kopu tak minimálně 60x60 spíš víc, měl bych metr x metr ale máme jíl tak se snažím to vykopané dát co nellepší i s hnojivem.. vápencem... přece jen trochu toho jedíku..., a jsem ze středních Čech.. meruňky mi občas namrznou, broskve kvetou později, ale jsou na hraně..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika