Choroše na větvích i kmenu



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 236.156 (?)
19.10.2015 19:10

Snížený přístup vzduchu nebude tak absolutní, nepatrné póry na hranicích kůra - obvaz k odvětrání vlhkosti stačí.

V tomto případě bych nezatíral ničím, pro Váš klid byste mohla malou část rány natřít latexem nebo Balakrylem, za měsíc nebo na jaře uvidíte, co bude lepší. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 198.178 (?), 18.10.2015 18:56, zobrazeno: 6941x

Dvacetiletý Harbriger letos zaplodil bohatě a bez praskajících pecek. Zhruba před týdnem se začaly objevovat plodnice choroše, nejdříve na hrutých větvích, teď už i na kmeni. Dnes jsem je yřezala, rány vyškrábala. Čím mám ošetřit rány? Sulkou, mědí? Pak zatřít?

Před dvěma roky jsem mrazové praskliny, větší, vyškrábala, vymyla jablečným octem a vyplnila bezslamým hnojem, zavázala černou netkanou textilií. Skvělé přírůstky hodně přes metr, úroda jak jsem už psala skvělá. Dnes jsem textilii odkryla a s hrůzou zjistila, že hrubá větev je téměř z poloviny shnilá., čehož jsou choroše zřejmě příznakem. Dá se broskvoň ještě zachránit? Pokud navrhujete větev uřezat, můžu ještě teď v říjnu? Děkuji za fundovanou odpověď. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.101 (?), 18.10.2015 19:42

Pokud je choroš i na kmeni, tak je uřezání větve zbytečné. Houba je ve dřevě, odstranění plodnice nestačí. Navíc broskvoň je krátkověký strom. Pořiďte si novou, tuhle bych nechala dožít, než mladá začne pořádně plodit.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.172 (?), 18.10.2015 20:34

Jo, jo nejlepší řez - na pařez

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 198.178 (?), 19.10.2015 13:03

no dobře - nechat dožít, ale co použít aspoň na částečné pozastavení hniloby - kmen je krásně hrubý, přírůstky skvělé nejen po obvodu koruny - nedovolila jsem mu, aby vyholoval,. ráda bych mu dala ještě aspň dva roky.Nepomohla jsem mu ke stavu, v jakém je právě tím hnojem? Dostal sice výživu, ale nezpůsobil hnůj rozklad pletiva? Děkuji za jakoukoliv vlastní zkušenost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 132.56 (?), 19.10.2015 13:44

Ten hnůj asi nebyl šťastný nápad - živil broskvoň i choroše.

Doporučuji vyčistit rány do zdravého dřeva, ještě letos po opadu listu postřik Kuprikolem (celý strom a hlavně postižená místa - postřikuji tak celý sad). U velkých ran používám těsný obvaz (na sucho) gumovým škrtidlem ze staré autolékárničky nebo roztřižené veloduše, vytváří se pod tím pěkný zával. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 198.178 (?), 19.10.2015 16:24

Děkuji. To zavázání na sucho místo netkané textilie už mne taky napadlo, zatím jsem ty vyškrábané rány "převázala" bublinkovou folií proti stávajícímu dešti, ale napořád? Nebude se rána rosit když nebude přístup vzduchu? a zatíráte voskem nebo vodou ředitelnou. barvou? Při polovičním opadu listí na podzim stříkávám Sulkou - dobrá, tak to prohodím s mědí. Děkuji za reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 236.156 (?), 19.10.2015 19:10

Snížený přístup vzduchu nebude tak absolutní, nepatrné póry na hranicích kůra - obvaz k odvětrání vlhkosti stačí.

V tomto případě bych nezatíral ničím, pro Váš klid byste mohla malou část rány natřít latexem nebo Balakrylem, za měsíc nebo na jaře uvidíte, co bude lepší. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.178 (?), 19.10.2015 20:19

Děkuji víc než si myslíte. Ještě před měsícem by mne ani nenapadlo, že by strom potřeboval pomoc.Na letošní úrodu se chodili dívat sousedé - v nadm. výšce 450 m, to byl málem zázrak - strefila jsem se s postřiky, protrhávám plůdky, přeplozená nebyla, a dobré počasí především - obrovské, krásné, čisté plody. Škoda.Tak ať Vám se daří a ještě jednou děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika