Broskvoň Harbrite



host - 46.80 (?)
20.3.2011 23:27

Tuto odrůdu jsme si vysadil z květináče, mám ji dva roky. Zatím drží v písčité hnedé půdě s mělkým profilem. Letos už má tří pupenové výhony, takže bude kvést a doufám, že i nějakého plodu se dočkám. Zvolil jsem si ji do 500 mnm podmínek právě pro zmíněné vlastnosti, a taky Red Haven má každý. Vypadá, že pokvete později než Favorita Morentiny 3, kterou mám rovněž dvouletou.

Juraj Kafka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 210.187 (?), 1.3.2011 13:47, zobrazeno: 23132x

Pěstuji brosvoně pár let na své zahradě. Osobně preferuji tutu odrůdu brosvoňe jako jednu z nejlepších. Hlavně co se týče horších půdních podmínek. Tahle odrůda mě zatím jako jediná nezklamala. Nejvitálnější odrůda bez klejotoku, na obyčejném semenáči v těžké jílovité půdě s vysokým obsahem uhličitanu vápenatého v půdě. Má jen mírné projevy chlorózy na listech. Pro mě nejdůležitější vlastnost této odrůdy je ta, že poskytuje každoročně plody s typickou broskvovou chutí. Zatím tedy každý rok bez ohledu na počasí. Všechny ostatní odrůdy díky chladnějšímu počasí již chuťově zklamaly. V roce 2009 dokonce i oblíbená Favorita Morettini, která je v příznivých letech vynikající. U mě je kanadská odrůda HARBRITE prostě jednička. Samozřejmě, že ochrana proti kadeřavosti je nutná jako u všech ostatních žlutomasých odrůd.  Do špatných půdních podmínek doporučuji jiné podnože než broskvoňové semenáče řady B-VA 1-4. Žloutenka mi už po pár letech zničila třeba mojí olíbenou odrůdu Burbank July Elberta, která se sice do těchto podmínek vůbec nehodí, ale na těch pár broskví jsem se vždycky docela těšil a toho chlapíka co ji stvořil jsem měl taky rád. Myslím z knih.    Petr z Pardubic   

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 83.103 (?), 3.3.2011 21:28
čítal som o tejto odrode ale problémom je, že ťažko sa zháňa. u nás na Slovensku ju nepredávajú momentálne v žiadnom záhradníctve a ani neviem, že by ju tu niekto pestoval. takže je mi ťažko sa vyjadriť k jej odolnosti alebo podobne. zatiaľ pestujem iba odrodu Red Haven, je to asi najčastejšia klasika do záhrad, úrodnosť je dobrá ale trochu trpí glejotokom, treba ju ošetrovať. so žlutenkou som sa zatiaľ u nej nestretol, pôdu máme ťažšiu, ílovitú a zatiaľ to zvláda celkom dobre.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.166 (?), 3.3.2011 22:13
Pestoval som v 80.rokoch na východnom ílovitom svahu po zterasovaní lúky augustové broskyne na typových podpníkoch. Problémy s chlorózou žiadne, poloha im zapasovala. Úrody metrákové. Najchutnejšia bola Hale Haven. Red Haven už menej a najmenej chutná bola Burbank Juli Elberta. Neskôr som si očkoval na semenáče (raz dokonca až v októbri!) Nectared 4 a po ujatí na druhý rok rozdával parádne stromčeky kamarátom. Zaočkoval som si do mandlone aj veľmi skorú Harbinger. Mala krásne miskovité kvety a dozrávala už začiatkom júla. Hale Haven mala smutnú hnedočervenú farbu, dost chlpatú šupku, ale dala sa dobre ošúpať. Okolo kôstky bola karmínová dužnina. Po dozretí som v živote chutnejšiu nejedol. Hotová harmónia. Jediné, čo tieto klasické americké sorty potrebovali, bol správne načasovaný postrek proti kučeravosti. Dnešné moderné odrody sú už odolnejšie. Napr. teraz pestujem na úplne inom mieste Flaminco, ktorá má 100x menší výskyt kučeravých listov ako vedľa nej Sun Haven. Napriek nepriaznivému počasí v minulom roku, Sun Haven zarodila plný koš výberových chutných plodov, ktoré potešili nielen nás, ale aj niekoľkých susedov. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.3.2011 18:00

S Harbrite jsem také spokojen. Vsadil jsem ji před 6 lety, sice do dobré půdy, ale metr od pařezu, kde bývala mohutná třešeň. Ale kupodivu zatím roste a rodí dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.80 (?), 20.3.2011 23:27

Tuto odrůdu jsme si vysadil z květináče, mám ji dva roky. Zatím drží v písčité hnedé půdě s mělkým profilem. Letos už má tří pupenové výhony, takže bude kvést a doufám, že i nějakého plodu se dočkám. Zvolil jsem si ji do 500 mnm podmínek právě pro zmíněné vlastnosti, a taky Red Haven má každý. Vypadá, že pokvete později než Favorita Morentiny 3, kterou mám rovněž dvouletou.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 210.187 (?), 5.4.2011 10:33

Je zajímavé, co píšete o SUNHEAVEN. Já mám tuhle starou klasiku pár let, ale jen jednou měla svoji klasickou velmi dobrou chuť. Jinak se mi zdá, že je právě na počasí závislá. Když 14 dnů před sklizní prší a je kolem dvaceti stupňů, tak se chuť ztratí asi u všech odrůd. Co se týče FLAMINGA, tak to je stejně spolehlivá odrůda jako HARBRITE. HARBRITE nepřeplozuje, takže probírku nedělám. FLAMINGO se naopak musí protrhávat. Plodnost je obrovská. Pokud neprotrháte, bude horší chuť a minimum květů v dalším roce. Flamingo má výraznou chuť, ale NE typicky broskvovou. Na druhou stranu neztrácí tuhle svoji chuť ani u malých plodů. Celkově jsou ale kvalitnější ty větší plody. FLAMINGO je velmi spolehlivá odrůda, dobře se opyluje i za špatného počasí, rány po necitlivém řezu nezaceluje tak dobře jako Harbrite, ale větve neodumírají. Výborně obrůstá. FLAMINGO je kříženec BURBANK JULY ELBERTA a CRESTHEAVENU, chutí se jim nepodobá. Má svoji specifickou chuť.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.99 (?), 5.4.2011 13:20
Dobrý deň! Máte takisto cenné poznatky z pestovania týchto odrôd. Chuť plodov asi záleží aj na konkrétnej polohe, zložení pôdy, druhu podpníku a možno aj na konkrétnom "klonu" v rámci danej odrody. V minulosti som kúpil stromček od skúseného množiteľa, ktorý vychvaľoval najviac Burbank July Elbertu (nížina, piesčitá zem). U mňa v ílovici na svahu to bola chuťovo najpodradnejšia sorta. Flamingo má mäsitejšiu dužninu, vlani som pozoroval aj pukanie kôstok. Kôstky Sunhavenu boli v poriadku. Konáre Flaminga sú oproti Sunhavenu viac háklivé na vylamovanie pri nadúrode. U Sunhavenu sa pružne ohnú a po obratí úrody vrátia naspäť. Pri Flamingu sa do pôvodnej polohy nevrátia. Sunhaven bola vlani naozaj chuťovo výborná, ale spomínaný Hale Haven neprekoná. Škoda, že sú "havenky" tak vnímavé ku kučeravosti. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 210.187 (?), 13.4.2011 12:38

Chci se ještě vrátit k tomu Sunheavenu. Já jsem minulý rok díky svému experimentu s kadeřavostí neměl žádné broskve. Vzpomínám si, že asi od 20.června zhruba do poloviny července byla 30.stupňová vedra. To věřím, že Sunheaven i další odrůdy byly asi velmi kvalitní. Máte pravdu, že asi nejlepší broskev, co jsem kdy jedl byla před lety právě Haleheaven. Byla tam jedna větší než ostatní a byla super. Kdyby jste měl zkušenosti s nějakými novějšími odrůdami broskvoní, tak napište. Ještě ke kadeřavosti. Minulý rok byla opravdu silná. Já používám Champion a to tehdy, když nastane první pohyb pupenů. Pozdější sekundární kadeřavost už neošetřuji. Problém nastane, když je kadeřavost silná tak jako minulý rok i v důsledku počasí a neošetříte ani jednou. To je pak velký průšvih. Nejcitlivější se ukázaly mladé stromky Favorita Morettini 3, které úplně odumřely. Jinak všechny přežily, ale broskve samozřejmě nebyly. Ono by se dalo nestříkat tehdy pokud je třeba v tomto období měsíc pěkně. Ale na to se nedá spoléhat.    Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10135) - 210.187 (?), 22.4.2011 12:03

Odrůdy Royal, Glory, Royal Gem, Spring Lady, Symphonie atd. jsou zajímavé svým vybarvením a na pohled málo plstnatou slupkou. Mají asi i jiné přednosti. Vypadá to, že ani po letech si cestu na trh bohužel nenašly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 22.4.2011 12:16

Mě by spíše zajímalo, jaký je všeobecný názor na br. Michaela.Pochází z odrudy Redhaven, a taky o ní píší, že má slupku s malou plstnatostí, ale s menší odolností(mráz, kadeřavost,poloha, půda).

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika