Broskvoň



Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?)
17.3.2011 21:16

Tak řešilo se to tady.

a zdroje jsem uváděl tady

Proč zpětný řez?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 144.60 (?), 17.3.2011 11:25, zobrazeno: 22221x

Dobrý den, dnes jsem koupila stromek broskvoně.Mohu ji hned zasadit a jak ji mám ostříhat?Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.98 (?), 17.3.2011 12:10

zasadte ji hned a ostrihejte ji nejlepe do tzv.kotlovite koruny-na netu jiste najdete mnoho informaci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 17.3.2011 17:01

Zasaďte jí hned, případné stříhání nechte na příští rok, líp tak zakoření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 17.3.2011 19:12
Zasaďte ji hned a samozřejmě ji ostříhejte.Neostříháním podstatně snižujete šanci čerstvě zasazeného stromku na přežití.Vyoráním se stromek násilně zbavil velké části kořenů a tomuto musíte přizpůsobit vrchní část stromku.Osekané kořeny po zasazení nebudou schopny zásobovat nadzemní část vodou a stromek Vám může zavadnout a uhynout.Rada pana 249 nestříhat stromek po zasazení je samozřejmě nezodpovědná.Leckdo nemá rád zásahy do běhu přírody a vyznává přirozený růst stromků bez ohledu na to, co vypěstuje.Výhoda je, že jablíčka mohou být velikosti oříšku a to ani nestojí za to vylupovat jádřince.Když je podělíte třeba příbuzným, mohou je po večerech chroustat místo angreštu.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 17.3.2011 20:07

Víte přece že jsme tu někdy o tom vedli sáhodlouhou debatu. Není to kvůli nějakému nezasahování do běhu přírody, to že líp zakoření je fakt který prokázaly odborné testy. Ořezání jen zpomalí zakořenění a nijak nezvyšuje pravděpodobnost ujmutí, to záviší především na dostatku vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.3.2011 20:39

Já jsem zastáncem zachování přibližné rovnováhy mezi kořeny a korunou stromků. Proto vždy u svých stromků redukuji korunku, úměrně množství a kvalitě kořenů. Jestliže je to ale metoda nevýhodná, zajímaly by mne ony odborné testy, které zjistily výhodnost převahy koruny při zakořeňování.  Mohu požádat o informaci, kde lze najít výsledky těchto testů? Také bych se chtěl zeptat, zda by bylo možno sdělit název a přibližnou dobu, kdy probíhala ona diskuse, ve které se došlo k závěru, že je vhodnější zasadit stromek sice s redukovanými kořeny, ale plnou korunkou. Rád bych se poučil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.249 (?), 17.3.2011 20:56

Ano, někde v historii by to tu mělo být, pokud to nikdo nesmazal. Zkusím to najít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 17.3.2011 21:10

Názor, že nerovnováha mezi redukovanými kořeny a neostříhanou korunkou vede k přednostnímu vyrovnání této nerovnováhy, tedy růstu kořenů, je logický a možná pravdivý. Otázkou je, zda je tento postup potřebný a prospěšný. Současně se totiž díky té nerovnováze potlačí přirůstání mladého dřeva. Tak Vám hned příští rok nezbude než použít zpětný řez - tedy řezat dvouleté dřevo. To u tak mladého stromku není šetrné a může přinést problémy s hojením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 17.3.2011 21:16

Tak řešilo se to tady.

a zdroje jsem uváděl tady

Proč zpětný řez?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 17.3.2011 21:33

Proč zpětný řez?
Brosvoň plodí jen a pouze na dřevě narostlém v loňském roce. Pokud ho přiroste málo nebo žádné, není na čem kvést. Podstatou všech řezů broskvoní je snaha o vytvoření co nejvíce mladého dřeva, na němž strom příští rok pokvete. A to zajistíme nejlíp redukcí nadzemní části. Jednoletého dřeva mnoho neodstřihnete, neboť skoro žádné, díky vynechání řezu po výsadbě, nepřiroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika