Jaké brambory - ze sklepa nebo sadbové?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 19.152 (?) 
21.7.2023 11:07

Jelly pěstuji necelých 10 let, zatím vždy vydržela skladování bez problémů, loni až do počátku července. Nevím, nedokažu Vám poradit, můžu se jen dohadovat. Možná suchem, možná hnojením např. přebytkem dusíku nebo nedostatkem draslíku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1764) - 168.103 (?), 21.7.2023 11:17

tady mě na eagri zaujal zajímavý článek o bramborách, zejména tabulky s odrůdami a jejich základním popisem, ale i doporučené postupy pěstování pro zahrádkáře, tak kdyby měl někdo zájem... https://eagri.cz/public/web/file/186748/MAME_RADI_BRAMBORY.pdf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1764) - 168.103 (?), 21.7.2023 10:46

s některými vašimi názory souhlasím, s jinými ne. Každopádně naše názory se odvíjí od toho, kdo v jaké lokalitě v ČR pěstuje. Už při výběru odrůd na výsadbu člověk většinou narazí na jejich dostupnost. Chci-li se vyvarovat toho, že mi zásilkovou službou přijde kvalita, kterou jsem nechtěl, musím si vybírat na krámu. Tam ale mají jen omezený výběr odrůd. Vybírám a kupuji tedy to, co je pro mě nejpřijatelnější z nabídky a co zároveň odpovídá požadavkům na velikost brambor. Samozřejmě jsem mobilní a mohu si pro brambory dojet, ale 100 kilometrů pro 20 kilo nepojedu. Pokud tedy sem napíšu, že pěstuji Impalu a Moniku, musím dodat, že to je pro mě sortiment v daném místě z pohledu ranosti, chutě a dosažitelnosti nejvhodnější. No a nejspíš už jsem to tu někde v diskuzích psal, velmi rané odrůdy pěstuji proto, že se vyhnu použití chemického ošetření proti chorobám a škůdcům. Protože dávám jen necelých 20 klio sadby na 4 plochy různé velikosti, byly by úniky postřiků do ostatních kultur zeleniny dost velké a s tím bych nebyl spokojený. Dále již pravidelně po sklizených bramborách v tuto dobu na záhony ještě vysévám karotku, červenou řepu, fazole, kopr, hlávkový salát, cinie, prostě skoro všechno, co je schopno ještě do zámrazu dát nějakou úrodu. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.237 (?), 21.7.2023 11:17

Máte pravdu, ale okolní plocha se při postřiku dá zakrýt. Pozdní brambory mají cca 2x větší výnos než rané, takže byste mohl pěstovat na poloviční ploše. Každému vyhovuje něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1764) - 168.103 (?), 21.7.2023 11:22

také vy máte pravdu. Ale s tím zakrýváním by to bylo pro mě docela složité a v některých letech ani ten postřik proti PB nebývá dost účinný. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.237 (?), 21.7.2023 11:28

Jasně, zakrývání je otrava a může se stát, že není provedeno dobře. Jistota je nestříkat. Na učinnost postřiku si nemůžu stežovat, pokud se střídají aspoň 2 různé přípravky a termíny se přizpůsobí počasí, tak u mne funguje velmi dobře, zelenou nať mám až do konce září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 21.7.2023 15:54

Co mě zaujalo?Že pozdní brambory mají 2x větší výnos než rané. Sice tomu moc nevěřím ale budiš. Další poznámku bych měl k těm postrikum. Ochrana lhůta postriku na plíseň bramboru je 7 dni. Stejně na cibuli. Domnívám se, ze za 7 dni tu cibuli mužů jist. Podobně postrik na svilusky na okurkach 3 dny. Po třech dnech ty okurky jim. Proč bych měl mít problém do země po cibuli zasít karotku salát? To se spíš otřesů když v obchodě rozdělávám sáček na housky a omylem si oliznu palec. Znáte to. Tam by mela být nějaká vychytavka. Brambory mám v zemi přes 90 dni. Ty Impaly co byly plesnive a já je vyoral a zasadil jiné, by tam byly dnes 110 dni.už by tam vlastně nebyly, protože by byly v bednach ve sklepě.Zbylo mi asi 30 hrubků tak jsem je přemístil na kraj záhonu abych mohl zasadit jiné. Tak vím, ze by byly pěkné. Ty druhé už to nedozenou, letos určitě ne. Hlavně zdraví 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.237 (?), 21.7.2023 16:05

90 dnů je tak pro velmi rané odrůdy, rané 100-110 dní. Pozdní bývají v zemi do poloviny září, takže cca 130 dní a více. Pokud nevěříte, tak zkuste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.237 (?), 21.7.2023 16:23

Vedle brambor můžete např. mít salát nebo jahody a používat proti plísni přípravek, který není do salátu nebo jahod registrován. Tak je lepší to zakrýt nebo nestříkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 22.7.2023 9:24

To je technická věc. To si omylem mužů bofixem kterým jsem postrikal trávník a posekanou trávu dal do kompostu znovu pohnojit záhon a je mozne ze mi tam nic neporoste.Zajímalo mě co se stane když po bramborach ošetřených na plíseň  dam karotku salát kopr. Komu to vadí po OL 7. dni. Člověku, té karotce nebo kopru?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika