Bataty



Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?)
13.11.2017 19:42

Tak jsem sklidil, byl vyfocen i s batáty a dávám foto sem. Postupně se mi daři identifikovat odrůdy - alespoň přibližně, nejlépe se dařilo odrůdě Murakama a O´Henry, to co by snad mělo být Beureguard opět zklamalo, asi potřebuje delší dobu na růst. Dostane ještě jeden rok šanci a pak - bude vyřazen z hitparády. Většinu hlíz ode mne odebrali místní Vietnamci :-) akorát fialový Stokes Purple nechtěli - prý : "on v puse jako blato". 

Sklizeň
Sklizeň

Murasaki
Murasaki
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 11.8.2017 21:57
Mě tam hodovaly akorát housenky motýla lišaj svlačcový (Agrius convolvuli), ale moc škody nenaděllally. Batáty rostou tak rychle že nějaké dirky v listech by neměly vadit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.190 (?), 18.8.2017 13:05

:D poničené listy již zarostly novými, takže jsem plašil zbytečně :D, ale děkuji za informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 13.11.2017 19:42

Tak jsem sklidil, byl vyfocen i s batáty a dávám foto sem. Postupně se mi daři identifikovat odrůdy - alespoň přibližně, nejlépe se dařilo odrůdě Murakama a O´Henry, to co by snad mělo být Beureguard opět zklamalo, asi potřebuje delší dobu na růst. Dostane ještě jeden rok šanci a pak - bude vyřazen z hitparády. Většinu hlíz ode mne odebrali místní Vietnamci :-) akorát fialový Stokes Purple nechtěli - prý : "on v puse jako blato". 

Sklizeň
Sklizeň

Murasaki
Murasaki
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 18.3.2018 7:43

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestl, i když teď koupím několik menších hlíz batátů v zelenině je nějaká šance, že vyženou výhony abych získal aspoň pár řízků pro vyzkoušení?   Hlízy na naklíčení se musí zahrabat do zeminy, nebo se nechávají jen na povrchu? Je nutné hlízy nějak ošetřit? Jak si poradí rostlina na záhonu s plevelem, podle fotografií se hodně rozrůstá a okopávat nepůjde, je šancce, že vyrůstající plevel zadusí? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 18.3.2018 21:47

Po několika sezonách pěstování a zkoušení batátů z různých zdrojů jsem zjistil, že mi nejvíce vyhovuje původně japonská odrůda Murasaki. Dobře se skladuje, je odolná vůči fusariím a dalším houbovým chorobám, podle mých zkušeností snáší lépe chladné počasí i skladování. Ze všech odrůd je nejméně napadána plíněmi v průběhu skladování. Batáty obecně nesnáší při skladování dlouhodobý pokles teploty pod 15 C.
Pokud je začnete pěstovat nyní, je šance, že vyklíčí. Se sázením do půdy nemám nejlepší zkušenosti, nakličuji ve vodě. Je ovšem nutné hlídat kvalitu vody, já je při výměně vody oplachuji v slabém roztoku hypermanganu. Pokud se objeví výhony, ostříhám je a zasadím je, na hlíze nechám kousek alespoň s jedním lístek aby tam byl zárodek příštího vyhonu. Když výhon dosáhne asi 6 listů, 4 horní odstřihnu, zasadím a ze zbylých dvou pupenů vyraší opět (věšinou dva) nové výhonky, z nichž horní odstřihnu i s kouskem staré lodyhy. Tak získám trojnásobek sazenic během asi 3 týdnů. Pokud se týká zaplevelování - batáty jsou velmi vitální a jeich nať většinu plevelů zadusí. 

Použití výpočetní techniky při rozmnožování batátů.
Použití výpočetní techniky při rozmnožování batátů.
Odběr řízků z naklíčených hlíz
Odběr řízků z naklíčených hlíz
Mateční hlízy a zasazené sazenice cca10 dní po odběru řízků
Mateční hlízy a zasazené sazenice cca10 dní po odběru řízků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.235 (?), 19.3.2018 6:13

Díky moc za rady i fotodokumentaci.  Pěkný den a týden

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.79 (?), 4.4.2018 15:08

trochu bych se už bál, já koupil v Lidlu batáty za USA někdy v lednu, dal je do vody tak, jak je to tu ukázáno na fotkách a trvalo pěkně dlouho, než začaly ukazovat výhony. Kořínky vyrazily skoro hned, na několika místech pod vodou se ukázala plíseň, nijak sem to něřešil, jen doléval odpařenou vodu (moc jí nebylo). Jedna hlíza ze tří udělala spoustu krásných kořínků, ale výhon se ukázal teprve před týdnem. Jedna má kořínků podstatně méně, ale už jí také raší maličký výhonek (oboum hlízám se objevily pod vodou, na suchu zatím pusto). Třetí hlíza živořila, tak sem jí zkusil obrátit a už to začíná vypadat nadějně. Sice si uvědomuji, že do výsadby v mých podmínkách je ješte skoro dva měsíce čas, ale taky ještě nemám ani jeden zakořeněný řízek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 134.22 (?), 4.4.2018 22:47

Na nějakém webu jsem četl o klíčení batátů takovou zkušenost - část hlíz vyklíčí relativně brzy, část až po dlouhé době a část vůbec. Loni mi jedna hlíza ze Španělska vyklíčila od konce listopadu až někdy v dubnu, ale ta byla asi ošetřená proti klíčivosti - výhonky zakořenily a udělaly 1 - 2 listy do podzimu. Já mám letos jen hlízy z vlastní sklizně a některé klíčí až teď. A to jsou ve vodě od začátku února. A jiné ještě ani nezačaly, část už jsem jich vyhodil. Ale ze tří hlíz, které vyklíčily první už mám cca 150 sazenic, zkouším kolik se mi jich povede z těch 3 hlíz získat do doby výsadby. Proti plísni pod vodou zkouším všechno možné, asi nejlíp se mí osvědčuje slabě růžový roztok hypermanganu. Občas něm hlízy opláchnu a vydesinfikuji i sklenice. Zvláště tvrdošíjné hlízy jse postavil i se sklenicemi na radiátor a pomohlo to, potřebují na probuzení hodně tepla. Na bataty.cz píší :"Pro naklíčení zahřívejte kořeny osiva 2-4 týdně při teplotě 24-29°C, při relativní vlhkost 90%."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.79 (?), 5.4.2018 7:14

na tom teple asi něco bude, já je mám v místnosti, kde bylo v zimě kolem 15ti stupňů, teplejší místo sem nezkoušel. plíseň sem vůbec nijak neřešil a voda se nakonec u všech tří hlíz sama vyčistila, až na trochu řasy na stěnách, ale to je přirozená věc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.198 (?), 11.4.2018 22:43

Dobrý večer, před 3,5 týdnem jsem koupil v Kauflandu 2 hlízy batátů,  na krabici byl jako distributor Čeroz Pha, dovoz z USA, ž po několika dnech ve vodě vyrazily první slabé kořínky, v posledním týdnu už i jeden silnější rozvětvený. Nic zeleného zatím z hlíz neraší, asi jsou ošetřené. Vodu jsem dal vodovodní, nekazí se. Je šance, že vyraší výhonky?  Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika