Anglický muškát



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
12.2.2009 13:03

Magdo,  anglické muškáty můžete množit řízkováním kdykoliv. Já je množím v srpnu, ale můžete i nyní v únoru.  Řízek odebírám z vrchlu, aby měl tři páry listů. Spodní lístky odstraním, takže zbydou jen dva páry listů. Stimulátor nepoužívám. Řízek zapíchnu do zeminy (směs zeminy, kompostu a trochu písku) a kelímek překryju uříznutou petlahví - udržím tak sazeničkám vysokou vzdušnou vlhkost. V místnosti kolem 20°C se vytvoří kořínky tak do 14 dnů, potom zakrytí odstraním. Zalévám a nechám růst asi měsíc a potom sazenice přesazuji do květníků.  Po přesazení sazenici zaštípnu vrchol, aby se rozkošatila. Od poloviny dubna je nutné začít s otužováním a v polovině května je dávám ven.  Zdravím - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Make - (4) - 167.249 (?), 18.7.2008 20:07, zobrazeno: 53759x

Dobrý den, mám problém s anglickým muškátem. Stále mu žloutnou listy a dělají se na nich rezavé fleky. Vždycky všechny listy olámu a za chvíly jsou flekaté zas. Nevíte někdo čím to je a co by pomohlo. Předem děkuji Markéta.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 28.7.2008 9:41

Dobrý den,

také jsem si jeden koupila a podobně je postižený.  Trpělivost asi je to jediné, dobrá výživa, slunce ,voda ne úpal a uvidíte, že se spraví. JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 143.205 (?), 26.8.2008 13:23

a propos. už se spravil?JITA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Make - (4) - 167.249 (?), 28.8.2008 20:11

Děkuji za radu, vypadá to, že listy přestaly žloutnout a pěkně obrazil. Tak snad je pohroma zažehnána. Ještě jednou dík. Markéta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 28.8.2008 23:52

Jestli mohu poradit, tak anglické velkokvěté muškáty - Pelargonium grandiflorum nesnáší přemokření, nesmí se zalévat přes květy a hlavně je třeba rostliny chránit před dlouhými dešti!  Dělá jim dobře hodně slunce a podle mé zkušenosti zalévat až tehdy, když zemina téměř vyschne.  Myslím si, že Váš problém nastal z důvodu přemokření.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.182 (?), 21.1.2009 6:31

Oblíbila jsem si všechny druhy muškátů, také si je každý rok množím sama, ale anglické muškáty jsou od ostatních druhů dost náročné na pěstování. V zimě se skoro vůbec nezalévají, jinak jim hrozí, že uhnijí. Vloni jsem si je začala řízkovat už koncem ledna, jenže úspěch byl nulový oproti převiským muškátům. Použila jsem i stimulátor. Musí být řízek trochu dřevnatý nebo čistě zelený, aby lépe zakořenil?Děkuji Magda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 251.21 (?), 11.2.2009 21:05

Řízky jsem udělal již v loni v srpnu-září a mám zatím 100%. Olámal jsem pouze vrcholy, které byly bez květů. Mnoho úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.2.2009 13:03

Magdo,  anglické muškáty můžete množit řízkováním kdykoliv. Já je množím v srpnu, ale můžete i nyní v únoru.  Řízek odebírám z vrchlu, aby měl tři páry listů. Spodní lístky odstraním, takže zbydou jen dva páry listů. Stimulátor nepoužívám. Řízek zapíchnu do zeminy (směs zeminy, kompostu a trochu písku) a kelímek překryju uříznutou petlahví - udržím tak sazeničkám vysokou vzdušnou vlhkost. V místnosti kolem 20°C se vytvoří kořínky tak do 14 dnů, potom zakrytí odstraním. Zalévám a nechám růst asi měsíc a potom sazenice přesazuji do květníků.  Po přesazení sazenici zaštípnu vrchol, aby se rozkošatila. Od poloviny dubna je nutné začít s otužováním a v polovině května je dávám ven.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.182 (?), 13.2.2009 18:51

Danielo, děkuji za dobrou radu, raději je budu řízkovat na podzim. Mám ale ještě jeden problém. Anglické muškáty trpí hodně molicemi, stejně jako fuksie. Dost těžko se tohoto škůdce zbavuji. Na podzim jsem je postříkala Mospilanem. Myslela jsem, že mám po problému, ale jakmile jsem je přenesla do teplejší místonosti, objevily se na muškátech znovu. Kolikrát opakovaně se to musí aplikovat, abych se jich zbavila?  Magda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 14.2.2009 0:01

Magdo, pokud používáte k postřiku proti molicím a mšicím mospilan, musíte postřik několikrát opakovat - jeden určitě nestačí.  Já již několik roků zalévám kytičky, ale i papriky ve skleníku různými výluhy - říká se tomu fytoterapie.  Také do truhlíků sázím rostlinu molici a ve skleníku mám v každém rohu krom molice i česnek. Opravdu to pomáhá. S molicemi a mšicemi nemám od té doby žádný problém. Opsala jsem vám několik receptů na postřiky proti různým škůdcům.  Zdravím - Daniela.

- Výluh z rajčatové natě. Rajčatová nať se zalije vodou, povaří a nechá se 5-6 dní na sluníčku kvasit.  Výluh se přecedí a zalévá se s ním.

- Vývar z tabáku. 200 g tabáku se louhuje asi dvě hodiny. Potom se přidá hlavička rozemletého česneku a nechá se ještě půl hodiny stát. Scedí se a naředí 1:10. Postřik je dobrý hlavně proti molicím a mšicím. 

 - Macerát z kopřivy. 3 kg čerstvých nebo 1 kg sušených kopřiv se vyluhuje v 10 l vody asi 2 týdny. Každý litr výluhu se zředí 10-20 l vody a použije se k postřiku či zálivce. Působí proti živočišným škůdcům (hlavně mšicím), podporuje růst rostlin a zvyšuje jejich odolnost.


- Vývar z přesličkové natě. 600 g čerstvé nebo 100 g sušené přesličky se vaří 1 hodinu v 5 l vody. Vývar se scedí a nechá se 1-2 týdny stát. Zředěný v poměru 1:5 se používá ve formě zálivky nebo postřiku proti houbovým chorobám rostlin a při dezinfekci půdy pred setím nebo výsadbou sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika