Baltská světlá rašelina



host - 249.198 (?) 
20.3.2012 0:43, zobrazeno: 8480x

Dobrý den.

Kde koupím uvedenou rašelinu? Nemůžu ji nikde pod tímto konkrétním názvem najít. Potřebuju ji k výsadbě 20cm tůjí a je doporučeno míchat se stávající zeminou 1:1 Nebo mě někdo kdo má zkušenosti s výsadbou tůjí, doporučí něco jiného? Moc díky za rady. Pavel.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.3.2012 6:45

Mají ji snad v každém hobby marketu na otevřené ploše. Kupoval jsem ji naposledy, tuším, v Hornbachu. V 200l balení.
  NIcméně k výsadbě tůjí můžete použít stejně dobře jakoukoli rašelinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 249.198 (?), 21.3.2012 13:33

Díky za odpověď. To jsem netušil že ji takhle jednoduše koupim. Včera jsem se na ni ptal v zahradnických potřebách a říkali mě že jsem první kdo se na ni ptá. A vůbec nevěděli jestli ji dokážou objednat. Tak nevím

Píšete že můžu použít jakoukoli rašelinu - To mezi nimi není žádný rozdíl??? Zajímá mě to, já tomu nerozumím.

Díky pavel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.3.2012 23:03

Rozdíl v nich je, ale není velký. Liší se v nasákavosti, stupni rozložení, zřejmě i v místě těžby. V zásadě se ale používají na totéž (pokud nemají upravené pH).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.7 (?), 22.3.2012 8:22

Biele raseliny su mlade raseliny tvorene prevazne odumretym raselinikom. Cierne maju spravidla viac mineralov, udajne vznikaju z roznych rastlin a su starsie. Biele su skoro cista organicka hmota bez mineralnych soli a bez zivin. Hodia sa mozno viac pre specialne ucely, napr. na masozrave rastliny a ine rastliny, ktore znasaju velky deficit zivin. Biela raselina je fajn, ako sucast zmesi hlavne svojou kapacitou nasiakavat vodu. Ked vyschne moze mat zlu zmacavost. V cistom stave by som sa vyhol akemukolvek pouzitiu. S pieskom a kompostom pripadne vhodnou zeminou mozno pripravit velmi kvalitny substrat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 159.204 (?), 22.3.2012 11:37

Myslím, že to je jinak. Rašelina se dělí na slatinnou a vrchovištní. Slatinná rašelina vzniká z rákosů ap. Je zde minerální příměs. Není mezi zahradníky vyhledávána.  Vrchovištní vzniká v hladových podmínkách a je tvořena čistě organickou hmotou. Podíl živin je zanedbatelný. Mladší je světlá. Dováží se z pobaltských republik. Je nasáklivější. Nasáklivost je ale ovlivněna způsobem těžby. Tmavá rašelina je starší. V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.174 (?), 23.8.2022 11:13

Ta slatinná rašelina tvoří po odvodnění jedny z nejúrodnějších půd. Např v DE takhle vznikla jedna ovocno zelinářská oblast. Problém ale je následná mineralizace organické hmoty. Zrovna v té oblasti v DE všechno klesá tempem 1+ cm za rok už asi 150 let. Z toho plyne, že slatinná rašelina je ok, akorát se většinou netěží. Vrchoviště má výhodu, je to narostlý kopeček, dobře se do něj zajede. Tradiční důvody těžby rašeliny byly kvůli topení (na to se ta slatinná nehodí). Hospodářské využití vrchovišť je jinak omezené, zatímco slatě lze úspěšně zemědělsky využívat.

To je základní důvod, proč se prodává vrchovištní rašelina. Ten druhý je to, že jí je hodně v "levných" zemích Evropy, např Pobaltí. V rámci vrchovištní rašeliny je černá ta část, která periodicky zamrzá. Bílá je ta část, která nezamrzá. Z toho plynou další věci. Pro zahradu je to ale fuk. Protože z té bílé si za pár let uděláte po přemrzání tu černou a nakonec začne mineralizace organické hmoty jako v tom DE příkladu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.203 (?), 27.4.2022 20:35

Dobrý den,

zakládal jsem záhon pro kanadské borůvky loni na podzim a druhý letos na jaře. Do obou jsem koupil běžnou rašelinu z hobby marketu, stejné množství i stejnou značku. Ta co jsem ji tam ale sypal nyní na jaře je jakoby hnědá, zatímco loni byla téměř černá (i když by měla být stejná), čím to je? Stářím? A jak se to projeví?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika