Čerpání vody z řeky - 30 m výtlak



host - 109.6 (?) 
14.7.2008 8:34, zobrazeno: 11662x

Prosím o radu, jaké použít čerpadlo pro občasné čerpání vody z řeky vzdálené 40m, s převýšením cca 20m. Jedná se o příležitostní načerpání sudů u chaty vodou na zalévání. Obsah čerpané vody počítám asi 400l / týden. Potřebuji nějakou snadno přenosnou variantu, abych mohl čerpadlo k řece donést, načerpat vodu a čerpadlo opět vzít zpět. Děkuiji za vaše tipy. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 14.7.2008 10:35
Když sem napíšu, že malyš, tak už mne asi někteří členové utlučou čepicí :-). Ale mnoho dalších možností nemáte. Výhody jsou, že je malyš malý a lehký, relativně levný a dokáže tlačit vodu až do 70m, dle typu. Nevýhody jsou, že má malý průtok, není určen pro vodu s větším znečištěním (v řece nedávat na dno nebo koupit typ s otočeným sáním nahoru), a že se čas od času musí vyměnit gumové membrány (nutná rozborka čerpadla). Ještě můžete použít vícestupňové ponorné čerpadlo s litinovým tělem, ale to je od 7000,-. Je těžké a objemné a nemá rádo příliš jemného písku, jinak s ním problém není. Problém je, že se rády kradou, zejména z řeky, kam majitel nevidí. Malyše lze ukrást samozřejmě také, ale ten stojí 1/3.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.6 (?), 14.7.2008 13:45

Děkuji za reakci,

Malyš mne po pročtení diskuze napadl také. Byl jsem se i zeptat v místním obchodě a doporučovali mi čerpadlo ROB II (vyrábí se v Českých Budějovicích) či jeho kopii made in China. Výhoda toho čínského je horní sání a samozřejmě cena. Dle prodavače jsou vnitřky těchto dvou čarpadel identické. Máte s nimi nějaké zkušenosti nebo vaše jednoznačná volba padá na zn. Malyš?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 14.7.2008 14:32
Mám zkušenosti s ROB 2 i s RUCHE, která jsou bezproblémová. RUCHE také se vyrábí s horním sáním - typ 2 T neboli "majlatko." Čínská čerpadla (EXTOL a jiné) jsou poruchovější, navíc nemají šrouby z nerezu a tak kvalitní ochranu proti přehřátí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.188 (?), 14.7.2008 14:49

Na tohle jsem se chtěl zeptat už dávno:

Co to, probůh, je za podivné názvy - malyš, maljatko? To byly nějaké sovětské značky membránových čerpadel z dob RVHP?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 77.39 (?), 14.7.2008 18:20

Jistě, malyšem každý zahradník rozumí membránové čerpadlo dané konstrukce. Lhostejno, zda dnes nese název Extoool, Einhel apod., beztak všechny pocházejí z jedné asijské továrny.
 Podobně se třeba pojmem džíp nazývala všechna terénní osobní auta, nejen od firmy Jeep.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kepis - (2) - 109.6 (?), 16.7.2008 13:27

Nakonec jsem zakoupil čínskou variantu českého čerpadla ROB 2, čerpané množství vody není velké, tak snad něco vydrží. Servis je zajištěn přímo v obchodě, tak uvidíme. Díky za tipy.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika