Bezinky



host - 56.218 (?) 
8.9.2009 11:25, zobrazeno: 17803x

Rada, ne dotaz. Bezinky jsou k nezaplacení, co se týče vytamínů. Šťáva z květů už je bezpředmětná, ale džem z plodů, na to je právě čas. Tedy l kg bezinkových kuliček, dobře vyzrálých, 2O dkg cukru, 10 dkg fruktozy, 2 nastouhasné hrušky a lžička skořice. Povařit, přepasírovat (já to dělám vč. semínek a nikomu to nevadí) dát gelfix a do skleniček. Ty v horkém stavu překlopím na 10 minut. CHuť je bezvadná. Rodina nepozná rozdíl od borůvek.     Pokud bych nedala gelfix, ale 1/2 vanilkového pudinku a nechala hmotu řidší, je to fajn dětská přesnídávka bez chemie, vydrží do ledna, déle jsme to nezkoušeli, byla snědená.Mějte se fajn Jindra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 234.137 (?), 8.9.2009 12:23

A což povidla - poměrný mix : 1kg bezinek, 1kg švestek, 1kg hrušek a 1kg jablek (hrušky, švestky a jablka nakrájíme na kousky). Přidáme 1kg želír. cukru a necháme 3 hod.stát. Pak přidáme hřebíček, skořici, kardamon a kdo má rád, může i trošku zázvoru. Pečeme v troubě při 180 stupních asi 2 hod. Nemícháme!! Po zkoustnutí přidáme citr.šťávu a šup s tím do skleniček.

Poměrný mix může být různý podle toho, jaké ovoce máte, nebo z čeho Vám víc chutná. Všechny kombinace jsou moc dobré, pro mě jsou bezinky a švestky jako základ a jablka přidávám jako doplněk (1,5kg bezinek, 1,5kg švestek a 1kg jablek) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 56.218 (?), 9.9.2009 8:07

děkuji, vyzkouším. Na frgále by to mohlo být moc dobré. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 9.9.2009 10:05

Ten želírovací cukr bych tam nedával. Je zbytečně drahý a při 180o se Vám želatina nejspíš znehodnotí. Povidla, na rozdíl od džemů a marmelád,  nejsou tuhá díky pektinům či želatině, nýbrž odpařením vody a zhoustnutím. Proto taky zůstanou hustá i zatepla a nevytečou z buchet při pečení, což u jiných zavařenin hrozí.
    Povidla jsem vyráběl pouze jednodruhová - ze švestek, hrušek, jablek. Hospodyně, které z nich vařily a pekly, je nechtěly předem kořenit, ochutily si je samy až při přípravě knedlí, či koláčů.
   Co mě překvapilo, byla povidla z jablek. Zatímco hrušková jsou typicky odlišná - svou chutí, vůní i hnědou barvou, ta jablková byla od švestkových prakticky k nerozeznání! Už roky jsem je nedělal, švestky jsou přeci jen švestky, ale dodnes nad tím kroutím hlavou. Z tohoto pohledu si neumím představit, jakým způsobem ovlivní chuť povidel přídavek bezinek, borůvek, ostružin, aj., nebo jde jen o výsledek kombinace hřebíčku, skořice, kardamonu, zázvoru. Je ovšem fakt, že povidla obvykle vařím ne 2, nýbrž 9 a více hodin, takže produkt se může lišit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 118.76 (?), 9.9.2009 10:25

Já pravá povidla dělám jen ze švestek, zhruba jednou za tři roky a to úplně bez cukru a bez jakéhokoliv koření. A protože jejich zhotovení trvá tak hodně dlouho, dělám je ve velkém množství ale ne každý rok. Poměrný mix ovoce, který uvádím výše je "něco jako povidla" a upečou se v troubě sama. Bezinky se do poměrného mixu nepřidávají kvůli chuti, pane doktore, ale kvůli bezinkám samým. Výsledek tohoto způsobu přípravy "povidel" však překvapí, zkuste. Je to moc dobré .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika