Suchy travnik



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 237.135 (?) 
22.3.2015 22:13

Díky za odpověď Martine. Je pravda, že orientace proschlého trávníku je na jih a ten je žlutý. Mám rovněž ještě asi 50m2 trávníku na sever před domem a tento trávník je kupodivu zelený celoročně. Jižní strana navíc trpí v otevřeném terénu i silnými větry což asi negativně ovlivnuje vláhové poměry v půdě. Poslední zimy byly také suché, takže ten trávník mohl v zimě klidně proschnout. Nicméně to co píšete urrčitě pomáhá - posekat, zvertikutovat, pohnijit a prolít vodou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 125.67 (?), 13.4.2015 13:55
Dekuji za vsechny rady.. Travnik sme ted poprve posekali a zvertikutovali a hned po vertikutaci takhle krasne prokoukl..
Travnik pred posekanim a hned po poseceni a vertikutaci...
Travnik pred posekanim a hned po poseceni a vertikutaci...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.199 (?), 23.3.2015 6:56

Myslím, že je trávník napaden plísní.Stalo se tak pravděpodobně, když napadl sníh, roztál ale nebylo dost tepla, aby trávník vyschnul. Normální tráva plísní netrpí, to jenom ty přešlechtěné druhy.Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.199 (?), 23.3.2015 6:53

Vypadá, že ho napadla plíseň.Pokud je umístěný přímo na slunci, stát se to může.Letos bylo sice málo sněhu ale i tak by stačil, ale po jeho roztání nastalo vlhko, které slunce nevysuší / pokud není/.  Vyhrabat, prohnojit - kompost je podle mého nejlepší a čekat, jestli se trávník vzpamatuje.Věřím, že určitě.Tráva je hodně odolná. Zdravím.Helča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 23.3.2015 8:39

Dobrý den,

téma plísně a trávník by mohlo být nekonečné. Nicméně z poznatků, které letošní zimu pozoruji jak na svém trávníku tak i v okolí mne spíše usvědčují v tom, že je to suchem a reakcí různých travích druhů na něj. Lokálně malá plíseň být může, ale v tomto rozsahu?. Pokud by to byla např. plíseň sněžná tak ta tráva bude vypadat trochu jinak. Např. můj obsoused má na jižní zahradě trávník z 80 % žlutý, jen v místech kde se mu drží více vláhy je zelený. Mne např. z 90 % kostřavového trávníku zežloutli lipnice luční, které se tam drží z původního výsevu. Vinu "přešlechtěnosti" travním druhům bych také moc nedával, to by pak trávník co vidím na obecních plochách musel vypadat po této zimě jinak.

Jednou z příčin může do jisté míry také být nesystematická péče, hodně lidí trávník občas pohnojí, občas zvertikutují, nicméně nedělají to s určitou pravidelností a pro trávu je to pak někdy doslova šok a např. po podzimí vertikutaci jí trvá regenerace déle. V zásadě se mu nedaří úplně nejhůře, ale také nemá vše co takto "ošetřovaný" a zatěžovaný trávník má mít. Někdy jsou na tom paradoxně lépe méně nebo vůbec neudržované trávníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.199 (?), 23.3.2015 6:50

Nepíšete, na jakou stranu je trávníková plocha umístěná, pokud na jih tak je možná i přesušený.Zkuste do něj zajet malou lopatkou, pokud je země tvrdá jako kámen, tak zavlažujte. Jinak bych počkala na jaro, určitě se znovu probudí k životu a bude Vám zase dělat radost.To mně ji dělají první hlávky salátu v pařeništi... Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 132.86 (?), 23.3.2015 13:13

Spíš se kloním s názorem k Martinovi. Je pravda, že v trávníku jsem měl Kornatku travní (červenou niktovitost) kterou jsem likvidoval Ortivou a objevují se mi v ní ca od června pravidelně ty malé travní houbičky, Špička travní nebo jak se ta houba jmenuje. Ale trávník je teď zažloutlý celoplošně, tj. jsou to stovky metrů "suché" slámové trávy, mezi kterou vykukují zelené oddenky.  Navíc bych tu trávu musel mít takto plesnivou již několik let po sobě. Jak psal Martin ten postup tak ten mi vloni a předloni pomoh (zejména to rychle působící hnojivo)l, ale spíše jsem chtěl zvýraznit ten druh travní směsi od Barenburgu. Sousedé z jedné i druhé strany mají zaseto CS AGRO (druh nevím) a trávník mají již tak nejméně 14 dní pěkně zelený. Všichni normálně vertikutujeme ca 2x za rok, zaléváme zavlažovacím systémem (já ráno, oni spíš večer). Nicméně jak psal Martin, je k tomu asi náchylná odrůda Jílku vytrvalého co má takové ty širší listy než Kostřavy (doufám, že se nemýlím) a já jsem právě ten Barenburg Gazon několikrát doséval celoplošně směsí Barenburg Universal (alespoň co si po těch letech pamamtuji, protože Gazon jsem nesehnal). Připomínám, že je to vše na jižní stranu v dosti větrné oblasti.A jak psal poznámku kolega k tvrdosti půdy, tak ta je teď tvrdá jako kámen. Je totiž dost sucho a závlahu jsem ještě nezprovoznil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 23.3.2015 15:33

Ještě k zamyšlení na tuto sezonu bych zkusil změnit frekvenci závlahy. Není dobré zavlažovat denně. Jednak se Vám může více začít více množit lipnice roční, kterou pak jinak než mechanicky neodstraníte a hlavně denní zálivkou podporujete plísně. V létě stačí klidně ob 2-3 dny cca 15 l/m2, ve vedrech bych dal 20l/m2. Většina závlah má dnes senzory půdní vlhkosti nebo tam dáte jiný režim. Pokud proschne horní vrstva tak to vůbec nevadí, naopak Vám budou posilovat kostřavy a trávník bude mít tendenci vytvářet hlubší kořeny a nebude tak moc náchylný na výkyvy počasí.

Ještě k těm směsím, pokud má někdo Gazon více sezon tak musí počítat s tím, že jelikož je tam jílek tak se mu bude více rozmahat na úkor kostřav. Jílek je velice dominantní. Pokud jste doséval směsí univerzal, tak tam máte nejspíše pořevahu jílků a ty nejsou vláhově tak odolné jako kostřavy. Pokud budete dosívat tak si objednejte např. čisté kostřavové směsi, mají v profi divizi Agro CS nebo je má v nabíce česká šlechtitelská stanice Větrov (Oseva Uni) na jejich směsi nedám dopostit. Zítra se pokusím vložit foto s ukázkou jižní a severní strany mého trávníku. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.11 (?), 23.3.2015 19:39

Martine díky moc za radu, ty Kostřavy určitě příjdou na řadu:-) Co se týče zalévání, tak vlastně od doby, co to firma zprovoznila (zavlažovací systém Hunter) tak jsem s tím nehýbal, tj. budu muset vyšpekulovat, kolik litrů to zalévá za minutu. Rotační trysky jedou 10min a rozprašovace 6 min. To se dá spočíst myslím z typu použitých trysek. Je ale pravda, že jsem zaléval spíš víckrát než málo a vždy ráno. Čidlo do půdy na vlkost nemám, mám pouze srážkové čidlo Rain-Clik. Dále tuším, že ty Kostřavy jsou na sucho odolnější, takže ubrání vody bude opodstatněné. O té šlechtitelské stanici Větrov jsem už také slyšel, ale problém je spíše to sehnat. Barenburg mi dodala v tuším 15 kg pytlích při zakládání a po první sezóně na dosev zahradní firma ale to nejde normálně sehnat, pouze v malých baleních což bych se skoro u 1 000m2 trávníku nedoplatil. A v různých hobby marketech to určitě mít nebudou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 24.3.2015 8:31

Objem vody lze buď vypočítat nebo jej jednoduše změříte, stačí např. na trávník položit nějakou širší a nižší nádobu a pak podle toho kolik Vám "naprší" cm vody budete mít představu kolik cca zalévate, 1 cm je 10 l/m2.

Osivo z Větrova je možné si prohlédnout na webu stanice. Dělají i malá 2 kg balení, což bude pro mnohé velká výhoda.

Pokud budete zalévat v delším intervalu větším množstvím vody, tak by jste mohl pomalu posilovat kostřavy, jelikož těm to vadit nebude a jílky budou mírně ustupovat, ale bude to běh na dlouhou trať. Foto mého trávníku po zimě jsem z časových důvodů nemohl udělat, večer bylo šero a ráno je na něm nyní námraza, tedy nic by nebylo vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika