4 tydny po vysevu, je to ok?



host - 30.183 (?) 
9.7.2016 16:32, zobrazeno: 4634x

Dobry den,

zajima me, zda je normalni stav po 4 tydnech vysevu. Semana jsem jen zapral hrabemi a jiz bohuzel nevalcoval. Vyrostl stary drn + plevel, sem tam nova trava. Zavlahy je myslim dostatek. Zemina byla proseta, proprana do 15cm hloubky s maltakem cca 2cm. Co ted s tim? Postrikat v sprnu roundupem, znovu rozsekat a znovu zasit?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 30.183 (?), 9.7.2016 16:34

zahrada


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 30.183 (?), 9.7.2016 16:36

u ostrikovacu je trava ok


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 30.183 (?), 9.7.2016 18:00

jeste jsem zapomnel dodat, ze stav na fotkach je po prvnim sekani

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 10.7.2016 20:34

Přijde mi to řídké, te´d to stejně těžko předěláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 171.103 (?), 11.7.2016 8:04

Dobrý den,

pokud jste zvolil směs spíše z jílků, tak by měl dobře založený trávníkv ypadat po 4 týdnech jinak. Tedy alespoň v mých očích. Po zásevu je důležitá pravidelná závlaha a také to uválcování jelikož se tím obnovuje vzlínavost vody k osivu. Nyní na předělání není vhodná doba, je potřeba vyčkat až na konec léta. Bez pravidelné závlahy cca 3x denně min. první 2 -3 týdny kvalitního klíčení a rychlejšího zapojení nedosáhnete. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 30.183 (?), 16.7.2016 21:22

Dobrý den,

děkuji za odpověď.  Bohužel jsem před tím, než jsem zeminu rozsekal rotavátorem nepostříkal herbicidem a teď vzešel spíše starý odolný drn než nová tráva. Nevydržel jsem to a postříkal totálním herbicidem.

Již jsem konzultoval s panem Našincem ze stanice Větrov. Poradil mi, ať na konci srpna použiji buď vertikulátor nebo rotavátor a zaseju v září novou směs. Ješte se chci zeptat, udělám nejlépe, pokud semínko po výsevu pokryju 1cm vrstvou travním substrátem? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 17.7.2016 10:36

Dobrý den,

ano, pokrytí osiva po výsevu vrstvou cca 1 cm je vhodné. Nejlepší je osít co nejvíce rovnoměrně a pak "pocukrovat" vrstvou cca 1 cm. Výhodou je to, že osivo zůstane tak jak jste jej osil a bude mít nejlepší podmínky pro klíčení. Zalévat a zalévat. Osivo nesmí proschnout.

Co však doporučuji opravdu dobře zvážit je příprava půdy. Pokud tam máte 15 cm nové zeminy s 2 cm písku a ta zemina není písčitá a Vás trávník bude normálně zatěžovaný tak budete po pár letech již řešit problém s utužením a problémy s mělkým kořenovým balem.

Ze zkušeností, které jsem nasbíral za několik posledních let z nově zakládaných trávníků tak všechy co nebyly zakládané do opravdu písčitých půd tak mají problémy díky mělkým kořenům. Poradit univerzální poměr písku a substrátu (zeminy) asi nelze, bude to odvislé od požadavků na kvalitu, možností zálivky (hlavně po osetí), zatížení atd.  Z mé zkušenosti trávníky zakládané do "písku" mají menší problémy se suchem než trávníky na jílech co mají kořeny pár cm.

Pro představu letost jsem zakládal nový trávník před domem na obecním pozemku. Použil jsem tam v síle cca 25 cm směs cca 70 % kř. písku + 30 % kompost, v horní části cca 7 cm pak místo kompostu univerzální a tráv. substrát + zeolit. Kompost jsem tam dal jen z důvodu ceny. Substrát v horní části pak z důvodu eliminace klíčení plevelů, zeolit pro lepší vázání vody. 

Na zahradě jsem pak rozšiřoval kus trávníku (cca 2 m/2), použil jsem tam směs cca 80 % kř. písku, 15 % tr. substrátu + zeolit, biovin. Zde jsem neřešil cenu, bylo to na malé ploše. V obou případech mám po cca 3 měsících hustý trávník, který má kořeny již kolem 20 cm hluboko. Odolnost proti suchu vyšší než oproti částem kde mám písku méně a kořeny tam nejsou tak silné.

Nechci nikoho nabádat ať osévá do stejné směsi, píši to jen jako moji zkušenost a možná inspiraci k zamyšlení, ale přidávat třeba jen 15 % písku do např. jílovitější půdy je skoro zbytečné.

Ostatní plochy co jsem dělal před několika lety mám složením kolem 40 - 50 % písku + kompost + rašelina a vím, že písku tam bylo s ohledem do budoucna málo. Jinak do jílovitější půdy doporučuji jemný písek frakce kolem 1 mm. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika