Výroba biofiltru k jezírku svépomocí



exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?)
22.6.2011 13:28

Už se to tady probíralo mnohokrát, zeolit jsou skoro vyhozené peníze (osobní zkušenost). Pokud chcete opravdu radu, tak si zkonstruujte filtr tak, aby se Vám dobře čistil (molitan je nejhůře čistitelné medium), pokud to půjde, použijte mechanický předfiltr, do nádob dejte medium vhodné na usídlení užiečných bakterií a v dostatečném množství, vzduchujte, na zelenou vodu UV (dostatečně dimenzované). Pak si jezírko užijete.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 58.113 (?), 22.6.2011 7:15, zobrazeno: 22385x
Tak jsem také jeden z těch, co nyní zjistil, že obyčejný tlakový filtr z Hornbachu je na 2 věci... Přemýšlím nyní nad tím, že bych si postavil vlastní gravitační biofiltr ke svému 3m3 jezírku Jednotlivé komory (od první k poslední) by měly tento materiál: a) plastové drátěnky na nádobí b) molitanové houbičky c) nakrájené husí krky d) zeolit o vhodné hrubosti Velmi se mi líbí použití hranatého zednického kalfasu 90l, který stojí kolem 150-200 Kč. Žel problém je v tom, že je z polyethylenu (PE), a tento materiál nelze nijak lepit a svařovat. Napadla mě ale jiná věc... Co tak koupit pár m2 jezírkové fólie 1mm (počítám, že tak 3 m2 postačí), a ten kalfas vylepit zkrátka jednoduše tou fólií zevnitř (udělat výstelek z PVC fólie), a jednotlivé příčky filtru vylepit jednoduše také z té fólie? Jako vyztužení kalfasu bych viděl ocelový drát cca 5mm v nejhořejší úrovni okraje kalfasu, byl by kurtován z vnějšku šrouby právě v oblasti vylepovaných příček filtru, kterým by byl tak i částečně prostorovou oporou a vedením... Máte někdo takto dělán domácí biofiltr?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
LukysCz - (26) - 164.13 (?), 22.6.2011 7:19
No ten kalfas nevím ale příde mi dost měkej pokud ho nezasypete celej hlínou se vám rozvalí, to mám taky doma ale jako naleju tam kýbl vody a když to zvednu stoho je uplná vrtule :) To radši dejte do toho kulatého ten líp drží tvar. Ale jinak esli vám můžu poradit tak pokud tam chcete dávat houbičky na nádobí tak bych vám moc nedoporučil já tím zničil čerpadlo protože se to během týdne tak ucpalo že to neprotlačilo. Dejte tam spíš biomolitam a místo husích krků se koukněte třeba na biokuličky cenově sou levnější a bez práce :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 200.196 (?), 22.6.2011 12:14
no osobně mám biofiltr také z 2 kalfasů +150 litrového sudu to, že se rozvalí pokud v něm bude voda je pravda..proto jsem přivrtal nahoru ze železa železný pás jako výstuhu. Nádoby mám naplněny pouze biobloky a 100kg zeolitu, navíc mám k tomu vybudovanou téměř 2000 litrovou další nádrž s rostlinama na odkalování, takže žádné molitany a spol v nádobách neřeším... celou soustavu jsem dělal na 8000 litrové jezírko. Biofiltr je běh na dlouhou trať, proto chvíli trvá než se jakékoliv změny bez použití UV projeví, ale jde to. Samozřejmě je vhodné zakoupit startovací bakterie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 200.196 (?), 22.6.2011 12:19
pokud budete kupovat velké množství zeolitu tak je vhodná firma zeopol u Břeclavy, 1 kg prodávají za 11kč i s daní, za podobnou cenu prodávají zeolit i další výrobci u Ostravy, jak je to v Čechách - nevím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.149 (?), 22.6.2011 12:52
Uz se to tady resilo nejlevnejsi zelolit je ten kockolit, ale je to mala frakce - coz ale v urcitych aplikacich nevadi, maji ho skoro vsude - cena 8,4kc/kg
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 22.6.2011 13:28

Už se to tady probíralo mnohokrát, zeolit jsou skoro vyhozené peníze (osobní zkušenost). Pokud chcete opravdu radu, tak si zkonstruujte filtr tak, aby se Vám dobře čistil (molitan je nejhůře čistitelné medium), pokud to půjde, použijte mechanický předfiltr, do nádob dejte medium vhodné na usídlení užiečných bakterií a v dostatečném množství, vzduchujte, na zelenou vodu UV (dostatečně dimenzované). Pak si jezírko užijete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 200.196 (?), 22.6.2011 13:50
no jezírko mam 4 roky, vzduchoval jsem, filtroval jsem přes co se dalo i přes uv, pokaždé jsem měl zelenou vodu tak že nešlo vidět 10 cm pod hladinu. Tento rok to bylo s vodou to samé, udělal jsem výše jmenované úpravy a vidím po necelých 2 měsících až na dno (po čtyřech letech poprvé), voda se přitom projasňuje a zlepšuje pořád den ode dne - vzduchování však není pro bakterie naškodu, vzduchuji kde se dá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.233 (?), 23.6.2011 11:27

Je docela zajímavé označeti biomolitan za nejhůře čistitelné médium když ho všichni výrobci filtrací do filtrací davají a samostatně je to nejprodávanější medium. Zajímalo by mě proč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
LukysCz - (26) - 164.13 (?), 23.6.2011 12:12
No nevím nejhůře čistitelné ano pokud máte 40cm vrstvu ale pokud koupíte místo 40cm radši 8x 5cm tak to vyčistíte v pohodě já mám kruh 70cm průměr 5cm tloušťka a i přesto že na chalupě žádnej nic moc proud vody neni a ještě přes 20m hadice mírně dokopce sem jen hadici zmáčknul nebo částečně co to šlo zamáčknul aby tam byl tlak tak sem to jen vypral a v pohodě
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.233 (?), 23.6.2011 12:14

No právě, ktaé si myslím že ho stačí ostříkat hadicí a to už musí být hodne znečištěný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika