Odstranění kalu z jezírka, jak na to?



Stránky: 1,  2   
host - 44.21 (?) 
24.7.2007 12:04, zobrazeno: 28090x
Ahojky, můžete se prosím podělit se svými zkušenostmi na odsávání kalu ze dna jezírka? Metody odsávání, typy vysavačů..aj.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 45.227 (?), 1.8.2007 0:50
Pokud je dobře vybudované jezírko, měl by být kal odsáván ze dna filtací přes gulu (spodní výpusť). Nouzově lze řešit odsáváním např. kalovým čerpadlem (není to moc praktické) a těžko se s ním manipuluje. Nicméně lze takto odčerpat doporučené množství 5-10 % vody při pravidelné týdenní obměně vody. Dalším řešením jsou tzv. jezírkové vysavače. Ty se spíše hodí k odsávání v pobřežních mělčinách. Posledním řešením je po domácku vyrobený kalový odsávač - což je asi nejvýhodnější řešení z hlediska poměru výkon / cena. Existují i přípravky pro odkalování "chemickou" cestou. Problematika odklalování dna jezírka je zajímavá. Uvítám další příspěvky a fotky přípravků na odkalování dna jezírka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111), 1.8.2007 9:26
Možná že to nebude ono, ale já to používám u studánky, která je ve svahu. Vezmu hadici, naplním vodou a využiji spojených nádob - jeden konec hodím do stružky pod studánkou a druhým, ponořeným ve studánce "vysávám" kal na dně. Krásně ty vycucne nejen kal ale i kaminky. Používám průhlednou hadici, abych viděl, kde se případně ucpala většími kaminky (většinou je to v místě nějakého většího ohybu). Je to zcela zdarma a funguje to skvěle, nevíří to chvěním a ani jinak usazený kal.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 31.8.2007 0:56
Já myslím, že pokud je dobrá přírodní rovnováha v jezírku, kal se odsávat nemusí, protože tam nevadí. Pokud to je jezírko s rostlinami.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 158.206 (?), 14.9.2007 17:38
Efektivní je odsátí jezírkovým vysavačem, doporučuji koupit dvoukomorový typ, u levných jednokomorových je práce utrpením. Existují firmy, kde je možno tento vysavač zapůjčit. Druhou možností je redukce kalu bakteriální kulturou, z vlastní zkušenosti však mohu konstatovat, že výsledek je nejistý, závisí na mnoha faktorech a u větších nádrží je to záležitost tisíců korun.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 6.12.2007 18:37

Fungující zařízení umí odsát kal velmi dobře tak z hloubky 150cm, pak má jisté potíže. Kalové bakterie se mi ppříliš neosvědčily - a zkusil jsme několik různých druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.147 (?), 21.1.2008 15:12

Jak tedy odsavat z cca 2,5m hloubky?  Tady asi nezbude nez udelat  ten vypustnej uzaver - nemohl by sem nekdo dat odkaz na nejakou ukazku takoveho uzaveru? Diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.165 (?), 13.2.2008 23:11

Já odsávám kaly levným kalovým čerpadlem. Abych se pohodlně dostal do všech částí jezírka (cca 8x4m, hl. 1,8m), vsunul jsem do sacího otvoru 30mm hadici o délce 5 m. Její konec jsem přivázal k 3m tyči a pak již pacuji jako s běžným vysavačem. Nasávanou vodu pouštím mimo jezírko (pokud odsávám hodně kalů - první jarní čištění), nebo přes síto zpět do jezírka (v průběhu koupací sezóny). Problémem je hrubší kačírek v jezírku, větve z vrby nebo větši okružáci nebo plovatky - mohou ucpat hadice. Zelená řasa nebo listí projdou čerpadlem jako blesk. Pozor se musí dávat na žáby, ty sice take projdou, ale na 100 kousků, což je samozřejmě škoda. 

Další možnost je přivázat na konec tyče celé čerpadlo s kratší (50cm) hadicí v nasávacím otvoru. Je to sice těžší do ruky (i když voda nadnáší), ale lépe se s tím manipuluje a snadno se čerpadlo vytáhne k vyčištění nebo použití v jiné části zahrady.

Marcel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 14.2.2008 9:12
U námi používaného vysavače od OASE je největším problémem to, že jej chce výrobce nacpat do malé krabice (asi kvůli dopravě?), a tudíž trubky spojuje pouhým nastavením (stejně jako u starých vysavačů) každý spoj způsobí malou ztrátu tlaku, a když tam těch spojů máte 5 a trubky Vám všelijak pruží, vysává se špatně. Viděl jsme jeden z anšich vysavačů napojený na 3 metrovou hliníkovou trubku (průměr odhadem 60mm) a problém se výrazně zmenšil, odsávat šlo. Vývěva motoru nemá potíž s výkonem, je tam spíš trochu nedořešené vysávání ve větších hloubkách
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.220 (?), 6.5.2009 10:38

Prosím o radu, mám vykopané jezírko 6x6m, s hloubkou 1,5m, dno svažité do jednoho bodu. Jezírko nebude koupací, ale na koi. A jsem před rozhodnutím, jestli položit fólii a do nejhlubšího místa položit nějaké výkonné čerpadlo např. Aqumax 16000, které kaly ze dna vysaje do nadzemní filtrace nebo zakombinovat gulu a použít čerpadlo pro suchý provoz (nemám šachtu, musel bych gulu napojit trubkou přímo na čerpadlo). Po pravdě se mi do guly moc nechce. Poraďte prosím, jestli postačí výkonné ponorné čerpadlo na odsátí kalů ze dna od ryb nebo se v budoucnu nevyhnu zabudování guly?
 Děkuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika