Jezírko - vypustit či ne



host - 64.201 (?)
7.11.2008 8:26

Přesně tak, je to ohradníkové lanko, ale nezapojené. Chováme koně, takže tohoto materiálu je u nás více než dost. Dům jsme kupovali vloni a naši pejskové, především Středoasiatka, nemohla pochopit, že na trávník může a do záhonů ne:-) Takže jsme natáhli lanko i kolem záhonů, pustili do něj proud a po týdnu byla jak beránek:-D Teď už je tam jen z psychologických důvodů, vypnuté, pejskové si dávají pozor, aby se ho ani nedotkli:-) Ze stejných důvodů je natažené i kolem plotu, ne že by ho ničila, ale když šel někdo okolo, tak se na plot pověsila a začala s ním lomcovat takovým způsobem, že kolemjdoucí (a to jsme vesnička o patnácti domech, takže se známe) měli hrůzu v očích a prchali:-) Ohradník na pejsky platí asi opravdu nejlépe...

Jinak v internetu vyhledávat umím:-)jen jsem udělal překlep, tak mi to nic nenašlo. Firestone folii už jsem našel, prostudoval a ani nebyla až tak drahá, jak pan Alí psal. Na jaře budu dělat ještě jedno jezírko, těsně vedle tohoto (imitaci krátkého potoku), takže buď rovnou zrekonstruuji i to staré, nebo dle stavu počkám. Každopádně folii už vyberu kvalitnější.

Ještě jednou pánové děkuji za rady a pochvaly! Hezký den, Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Jirkax - (3) - 64.201 (?), 6.11.2008 9:59, zobrazeno: 9320x

Zdravím všechny přítomné, na jaře jsem narychlo udělal malé jezírko (1000l), pro jehož stavbu jsem použil pouze nějakou obyčejnou stavební folii, realtivně silnou. Teď před zimou tak trochu počítám s tím, že pokud z něj vypustím vodu, folie vlivem mrazu popraská (rozláme se), anebo pokud jej nechám napuštěné, voda zamrzne (max hloubka 75cm) a led folii roztrhá...:-) Pokud byste někdo měl tip, který postup je méně rizikový:-)budu za něj rád, ačkoli jsem připraven na nutnou jarní rekonstrukci při poškození:-) P.S. Ještě doplním, že vím dobře, že jsem měl použít jezírkovou folii, tohle byl jen takový pokus narychlo:-) Pro představu přikládám fotky. Za případné rady (i kritiku použitého materiálu:-) předem děkuji. Jirka

jezírko1
jezírko1
jezírko2
jezírko2
jezírko3
jezírko3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.62 (?), 6.11.2008 11:24

jezírko máte hezké, spíš bych risknul zamrznutí, než nechat folii vystavenou mrazu, jezírkové běžně zůstavají pod ledem, snad to vydrží i tahle... držím palce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 6.11.2008 11:58

Koukal jsem se na fotografie - v podstatě se jedná o běžnou silnější igelitovou folii. Asi bych ani neřešil zda vypouštět, či ne, tak jako tak relativně brzy "vypelichá". Jezírko jste ale jinak provedl velmi hezky a precizně :-))

Skoro bych doporučoval užívat si jezírka, dokud nebude téct a pak, nebudete -li chtét je zvětšit použít butylkaučukovou folii od Firestone, budete-li zvětšovat, je folií, které lze použít nepřehledné množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jirkax - (3) - 64.201 (?), 6.11.2008 12:26

Děkuji za reakce i za pochvalu:-) můžete mi prosím říct, kde bych folii od Firestonu sehnal? O co je lepší než klasická? Díval jsem se a nenašel... Také by mě zajímala orientační cena, řekl bych, že moc levné to nebude...:-) Takže zatím radíte nevypouštět? Díky, Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 6.11.2008 19:34

Neberte to prosím jako podceňování - pracujete s vyhledávačm google? Pokud ne, otevřete jej v internetovém vyhledávači (google.cz) do okénka naklepejte :

firestone jezírková

Vypadne na Vás několik tisíc odkazů. Firestone patří mezi dražší folie, u 1mm vyjde 1m2 na 1300-1500 kč, je ale extrémně roztažitelná, dobře se instaluje do malých a členítých jezírek, má velmi dlouhou životnost a dobře se opravuje. Vaše není velké, u většího bych volil jiné, levnější, u velkého jezírka nejspíš profesionální folii pro vodní díla -Junifol.

Nevypouštěl bych, protože igelit voda paradoxně chrání. Ale jak jsem již psal, brzy vypelichá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.147 (?), 9.12.2008 17:47

Jungs, igelit si ani ja nepamatuji a je mi 50, ale PE nebo PVC fólie by to mohla být. Znám jezírka kde fólie není vidět a tím je tento problám asi vyřešen., ale k věci pokud je fólie pod vodou je aspoń nějak chráněna na volném vzduchu a hlavně UV degraduje a to poměrně rychle. samotný mráz bez mechanického namáhání ji neublíží.

RIKs

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 9.12.2008 23:14

hmm, igelit byla chráněná obchodní značka  PVC  měkčeného ftalátem ( celé obchodní označení bylo igelit PM-D)), vyvinutého(Dnes již zaniklou) Ig Farben před druhou světovou válkou. Máte pravdu, že označení zlidovělo a používá se i na ostatní fólie, dnes ale vyráběné většinou na bázi polyetylénu. Označení igelit jsem nepřesně použil pro jeho frekventní používání. Podobně, jako se běžně používá "jdi vyluxovat koberec" :-))

Nicméně měkčené PVC se stále ve velkém vyrábí, dnes hlavně pro použití jako izolační fólie, podlahoviny, ve zdravotnictví, elektrotechnice a jako některé další spotřební výrobky, časté je jejich použití na výrobu hraček.  PVC je i nadále, šedesát let po svém vzniku svým způsobem unikátní sloučeninou - aditivy - změkčovadly lze měnit jeho vlastnosti v extrémně širokém rozmezí, jaké je u ostatních polymerů nedosažitelné. (dříve se používaly hlavně ftaláty, dnes více trimelitáty a adipáty a mnoho dalších nových sloučenin, ftaláty byly diskvalifikovány díky v podstatě nepodložené hysterii)

Vzhledem k tomu, že měkčené  PVC   je druhým nejrozšířenějším (z hlediska současného objemu výroby) plastem v komoditním slova smyslu, a z toho je velký podíl ve výrobě izolačních fólií a spotřebního zboží, které je vyrobené z PVC měkčeného Ftaláty (byť existují lepší změkčovadla)  s "igelitem" , jako definovanou chemickou slůoučeninou se setkáváte nejspíš častěji, než byste předpokládal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 6.11.2008 20:11

Pěkné jezírko, ale zaujala měto ohrádka okolo. To máte elektrický ohradník? A proti čemu? Proti psům? V poslední době naši psi začali ničit plot a přemyšlím jak jim v tom zabránit a jedna varianta co mě napadla je elektrický ohradník. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.201 (?), 7.11.2008 8:26

Přesně tak, je to ohradníkové lanko, ale nezapojené. Chováme koně, takže tohoto materiálu je u nás více než dost. Dům jsme kupovali vloni a naši pejskové, především Středoasiatka, nemohla pochopit, že na trávník může a do záhonů ne:-) Takže jsme natáhli lanko i kolem záhonů, pustili do něj proud a po týdnu byla jak beránek:-D Teď už je tam jen z psychologických důvodů, vypnuté, pejskové si dávají pozor, aby se ho ani nedotkli:-) Ze stejných důvodů je natažené i kolem plotu, ne že by ho ničila, ale když šel někdo okolo, tak se na plot pověsila a začala s ním lomcovat takovým způsobem, že kolemjdoucí (a to jsme vesnička o patnácti domech, takže se známe) měli hrůzu v očích a prchali:-) Ohradník na pejsky platí asi opravdu nejlépe...

Jinak v internetu vyhledávat umím:-)jen jsem udělal překlep, tak mi to nic nenašlo. Firestone folii už jsem našel, prostudoval a ani nebyla až tak drahá, jak pan Alí psal. Na jaře budu dělat ještě jedno jezírko, těsně vedle tohoto (imitaci krátkého potoku), takže buď rovnou zrekonstruuji i to staré, nebo dle stavu počkám. Každopádně folii už vyberu kvalitnější.

Ještě jednou pánové děkuji za rady a pochvaly! Hezký den, Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 7.11.2008 9:19

Určitě proveďte Jirko kompletní fotodokumentaci, jistě nejenom já se budu těšit na precizně provedené krásné jezírko s potokem. Držím palce a těším se!

Zdravím Vás!

CH.A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika