Jezirko - vhodna filtrace atd



HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?)
16.8.2009 20:51

Pokud ta voda z potoka neustále přitéká, tak ten filtr ani nepotřebujete...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 192.76 (?), 8.6.2009 15:50, zobrazeno: 11360x

dobry den, chci si postavit foliove zahradni jezirko a potreboval bych poradit ohledne filtrace atd...

jezirko bude mit cca 3x4m coz odpovida zhruba 6000l vody

v nejhlubsim miste bude cca 1,2m

chovat ryby ve velkem nehodlam, mozna do budoucna nasadim 2-4 mensi rybky

predstava je nejake cerpadlo s filtrem, kde by se voda vracela zpet pomoci mensiho potucku

a dale bych tam umistil fontanku

uvitam rady na typ cerpadel a vyrobce a taky radu, zda je to dostacujici pro udrzeni cistoty vody

dekuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.102 (?), 20.7.2009 10:28

Věttší... hlubší...pořádně→Až vás to chytne, budete špekulovat jak to zvětšit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.31 (?), 30.7.2009 20:20

dobrý den, mám jezírko o objemu 10 000 l.

Používám tlakovou filtraci s UVC lampou. Laguna ClearFlo 12000 Set 4  Je to kompletní systém čerpadlo, filtr a UVC lampa.

Čištění je velice jednoduché pouze otočíte ventilem a za chodu čerpadla propíráte ve filtrační nádobě celé médium.

Důležitá je i zóna s vodnímy rostlinamy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.131 (?), 13.8.2009 1:08
Dobrý den.Mám několik bazénu ve kterých chovám pstruhy, kapry amury, tolstolobiky,peledě a jiné ryby.Za několik let co se chovu ryb věnuji jsem si vytvořil svůj systém.A rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti.Jako filtrace se mi osvědčil klasické bedny na ovoce postavené na sobě kdy nahoře v nejvyši bedně je jemný biomolitan ve spodních bednách hrubší a v té nejspodnější je sera siporax.Podařilo se mi sehnat 10litru za cenu okolo 2500kč.Odkaz zde uvádět nebudu dlouho by se neohřál.Případným zájemcům kontakt zašlu.Voda je přiváděná na nejvyší bednu a zde je zajištěn rovnoměrny rostřik vody tak aby voda stékala po celé ploše filtru odshora až dolů.Jemný biomolitan v horní bedně slouží především jako mechanická filtrace a musí se častěji prát/po vyprání doporučuji přidat malý přidavek bakterii.Prát se musí ve vodě s jezírka./A to nám zajistí to že voda která prochází siporaxem je zbavena hrubých nečistot.Několik sezon se mi nedařila udržet voda v jezírku průhledná.Uv jsem nepoužíval když už jsem byl rozhodnut že si ji koupím. byl jsem vyveden s omylu.Používám bakterie firmy subio s Ostravy.Mněl jsem možnost mluvit přímo s majitelem který mi dal kontakt na jejich technika který zajištuje a kontroluje používání jejich bakterii.Bylo mně vysvětleno že uv lampa neni vhodná k použití u jezírek.A že optimální průtok čerpadel které ženou vodu přes filtr je aby se voda v jezírku otočila přes filtr 2-3krát v průběhu 24 hodin.Že není vhodné aby se voda točila rychleji že pak dochází k promíchávání jednotlivých vrstev a to prý není pro bakterie prospěšné.Proč nepoužívat uv lampu?Bylo mi vysvětleno že při používaníuí lampy je v jezírku mrtvá voda která nemá takovou čistící schopnost jako bez použití uv.Tak jsem se rozhodl uvedené rady využít v praxi.Napustil jsem destikubíkový bazén připravil filtraci s beden napojil čerpadlo a hned nasadil ryby bylo mi řečeno že kdybych aplikoval jejich bakterie do jezírka bez ryb neměly by potravu a brzy by uhynuli.Udělal jsem vše dle návodu.Dávku bakterii jsem aktivoval po dobu dvaceti minut přímo do vody po celé ploše jezírka.No a co se stalo voda za tři dny jako brčál no říkám si vyhozené penize.Tak zase jednoho vola napálil.S časových důvodu jsem do jezírk jinak nezasahoval.Jenom krmil a jinak nic.A k mému ůžasu jsem zjistil že voda se začíná pročistova a během pár dnů se uplně vyčistila.Byla průhledna až nadno a mněla krásnou jiskru. No prostě jsem nevěřil vlastním očím.Zároven jsem řešil problém u pstruhu proč i přes aplikaci a bakterii stejné značky je voda pořád zakalená.Myslel jsem že to může být krmením / měl jsem v té době v bazénu 2000 litru asi stovku 15cm pstruhu které jsem si odchovával už od třicentimetrových rybiček.Krmily se granulemi pro pstruhy a já měl za to že je to příliš velká zátěž pro vodu, která způsobuje zákal.Pak jsem si vzpomněl na výkon čerpadla který je doporučován technikem a uvědomil jsem si že čerpadlo které je u pstruhů točí vodu vlastně čtřikrát do hodiny.Mněl jsem pocit že pro pstruhy je třeba zajistit větší průtok vody.Jenže pstruzi se chovají také na rybnících společně s kapry a tam je voda stojatá a průtok minimální.Vyměnil jsem čerpadlo za jiné a ted se voda točí jednou za hodinu a k mému ůžasu se krásně vyčistila.Ona se vlastně ani čistit nemusela.Ona byla čistá ale nečistoty které jsou na dně byly vlastně tím silnějším čerpadlem neustále promíchavány a to způsobilo zákal vody.Voda ve všeh bazénech je krásně čistá akorát ke pstruhů budu muset ještě přidat nějaké vzduchovadlo pro jistotu.Dále bych uvedl pár zásadních chyb se kterých jsem se poučil.Před několika léty když jsem začínal... bazén podobného typu s filtraci která se prodává pod značlou extréme a která se mi velice osvědčila.A rybí obsádka asi 700rybiček převážně 4cm kapříci ale i amuři a už si nevzpomínám co všechno i větší ryby pár kousku.Všechno fungovalo v pořádku do té doby než jsem si umanul propláchnout filtraci.Na druhý den obroský nárust čpavku no2 atp.A jak s toho ven. Nakonec mi poradil Pan Banat.At měním 10-20procent vody denně a přidávám po částech bakterie.Ryby samozřejmě nekrmit nebo jen minimálně.Takto se mi podařilo situaci zvládnout.A voda se během asi 14dnů upravila.Vletošním roce jsem stejnou situaci řešil takto.Vyměnil jsem 90procent vody a aplikoval bakterie oxybreak, ryby jsem pár dnu nekrmil.Nyní je voda opět v pořádku.Dle možnosti je dobré přidat ještě nějaký protect do vody pro ochranu ryb.Za dobu co chovám ryby jsem vyzkoušel spoustu bakterii ale tyhle se mi jeví jako nejlepší.Myslím si že za vyzkoušení se nic nedá.Zásadně se mi neosvědčilo kombinovat bakterie různých výrobců at se rozhodnete pro jakokoli značku používejte jenom výrobky stejné firmy které uvedená firma doporučuje kombinovat.Nejvíc škody se napáchá nedočkavostí když se mi zdá že nefunguje jeden výrobek tak použiju jiný.Omyl chyba v jezírku vzniká určitá rovnováha a sebemenší narušením se nám může celý systém zhroutit a pak se dává těžko dohromady.Nechejte tomu svůj čas aby se mohla rovnováha v jezírku plně rozvinout.Zásadní chyba je vypínat filtraci přes noc.Bakterie ve filtru potřebuji přísun potravy a kyslííku jezírko musí být nbeustále okysličováno.Jinak se nám bekterie nemohou plně rozvinout a v případě že jsou rozvinute a my bychom filtraci na noc vypnuli dojde k odumření namnožených kolonii bakterii a pak se to těžce obnovuje.V případě že dijde k výpadku el proudu např.přes noc je vhodné doplnit část bakterii.Po léčbě doporučuji provést výměnu co nejvíce vody a opět aplikovat bakterie.Na radu pana Naděje provotzovatele e-obchodu a rybáře v jedné osobě nechávám filtraci zapnutou i při léčbě nebo prevenci s tím že alikuji 2násobnou dávku léčiva.Někteří jezirkáři filtraci bud uplně odstaví nebo zkratují.Vodu požívám deštovou i studniční míchám dle možnosti jedna k jedné.A s čistotou problém není.Jako další vhodná filtrační hmota se mi jeví zeolit dokáže zvláště vhodný při zakládání jezírka kdy ještě není plně zaběhnuta filtrace.Je schopen absorbovat do sebe čpavek a ostatní škodliviny.Ale pozor při léčení ryb ho je třeba odstranit ovlivnil by učinek léčiva které by absorboval stejně jako čpavek.A pokud používáme sůl která je vhodná jeko prevence protí plísni pak je zeolit naprosto nevhodné medium.Při aplikaci soli totiž vypustí apsorbované látky a nabere sůl.Čímž se nám může ve velice krátké době zhoršit kvalita vody.Uvedl jsem zde své zkušenosti a vpřípadě dotazů pište. S pozdravem Tichý tichy22@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.131 (?), 14.8.2009 21:58
Myslím že jste koupil filtraci za dobrou cenu.Pokud splnila svůj učel.Výhody těh drachších filtraci spatřuji především v komfortu co se týče obsluhy čištění atd.Filtraci kterou jsem zminoval ve svých předešlých příspěvcích je levná ale je třeba ji častěji čistit teda hlavně tu horní vrstvu která přejíma funkci mechanického filtru.Po pravdě mít dostatek finančních prostředků hned bych si někakou pořídil a užíval si pohodu u ryb.Tichý
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.34 (?), 16.8.2009 12:16

Ano souhlasím je to trochu o penezích to je fakt ale záleží co už člověk chce jestli luxus s tím že filtraci čistí jednou za 14 dní nebo k ní má čas děhat častěji... Právě pan Veselý z Ústí mi v tomhle otevřel oči koukal jsem na aukru po různých levných ale pak jsem tuto firmu kontaktoval a docela jsem se divil co je v tom možností podle velikosti jezírka ryb a nevím čeho všeho ještě a po konzultaci s ním jsem se rozhodl pro ten model co mám a nemohu si to vynachválit dal bych Vám odkaz na jeho e-shop ale mohlo by to být vzato jako reklama a smazáno ale mohu ho opravdu doporučit sice to stálo víc než třeba v marketu ale kvalita úplně jinde a záruka 5 let...  což není k zahození taky a to market nikde nedá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jarda-XXL - (40) - 129.199 (?), 16.8.2009 12:35

Bude to také hodně o kvalitě vody. Já používám obyčejný vnitřní akvarijní Fluval 3 na jezírko 2000l a vodu mám čistou krásně. Filtr stojí asi 500Kč. Tak jednou za pět dní ho vymáchám v potoce a to je celá údržba. Vodu beru také z potoka.

Jarda

voda
voda
02
02
03
03
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 16.8.2009 20:51

Pokud ta voda z potoka neustále přitéká, tak ten filtr ani nepotřebujete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.131 (?), 17.8.2009 12:16
Prosím vás a jaké máte zkušenosti se zeolitem?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 17.8.2009 14:20

Zeolit je funkční a dokonce ho není ani třeba moc, nevýhodou ale je, že v případě, že použijete Ph- pro jezírka, sůl nebo některá léčiva je nutné zeolit nějak obejít.

Kyseliny nebo sůl totiž zeolit "obnovují"... uvolní z jeho pórů vstřebaný čpavek a nitráty/nitrity.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika