Jak dělit a opracovávat kámen?



host - 84.188 (?) 
16.2.2008 7:08, zobrazeno: 33808x

Mám na zahradě několik kamenných ploten o rozměrech zhruba 1x1,5 m, tloušťce cca 15 cm. Je to rula.

Potřeboval bych je nějak rozdělit a případně trochu opracovat, abych s nimi mohl manipulovat a pak je použít na kamenné zahradní schůdky, dláždění cestičky atp. Jediné nářadí, které na kámen zatím zabralo, byla flexa s diamantovým kotoučem, ovšem s tou bych to dělal rok. Vrtací kladivo je tu bezcenné. Těžkou palicí leda uštípnu okraj.

Napadlo mě, že by snad kámen praskl, kdybych na něm rozdělal oheň a pak ho prudce ochladil vodou - ještě jsem to nezkoušel.

Existuje nějaký další způsob (samozřejmě kromě trhaviny ), který mě nenapadl?

Děkuji za nápady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 16.2.2008 8:13

Po tom ohni by možná praskl, jke otázkou, jestli by praskl zrovna tam, kde chcete.
  Pro amatéra nevidím lepší způsob než flexa co největšího průměru a hodně kotoučů na kámen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.4 (?), 16.2.2008 9:48

Flexa je fakt zdlouhavá. Když to chcete štípnout v linii štěpitelnosti, tak majzlíkem a palicí. Pokud v  jiném směru, zkusil bych udělat návrty v řadě vedle sebe a pak do toho bacit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.1 (?), 16.2.2008 10:41

Staří fachmani říkali, že kámen je třeba prvně přečíst a potom dělit. Radou jsem se řídil a šlo to samo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.1 (?), 16.2.2008 10:42

Ještě jsem zapomněl. Hlavně né silou, ale s citem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.241 (?), 16.2.2008 14:33

Mal som podobny problem. Potreboval som odtrhnut asi  3 tony betonu od tehlovej steny. Existuje na to tzv cevamit. Navrtaju sa dierky vo vzdialenostiach asi 15 cm a zmes sa da do nich. Pozdlz vrtov to malo puknut. No ako som to vrtal tymi vibraciami sa beton nakoniec od tehly odstiepil sam. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef Svojanovský - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 255.238 (?), 16.2.2008 18:45

Neházejte flintu do žita. Jak jste popsal kámen, tak je rostlý jak je prkno, tj. že léta kamene jdou nad sebou. Proto máte takové desky. Pokud budete chtít z nich udělat nějáké kvádry a výška je dana, tj. 15 cm, tak vezměte bourací kladivo a použijte špičatý hrot. Pak si namalujte na ploše jak by jste chtěl mít velké kvádry a bouracím kladivem dělejte dirku vedle dirky. Prvně menší a pak postupně přidávejte na hloubce. To samé i z obou boků. Pak uvidíte, jak se mezi jednotlivými důlky dělají trhlinky. Pak už jenom stačí asi tak 10 cm od okraje dát špičák a kámen se trhne. Udělal jsem nákres, tak se podívejte. Je to pracné, máte rulu. Ještě jsou dva způsoby. Ten první vzít diamantový kotouč a rozbrušku a dělat to pod přikapavající vodou. Když uděláte asi tak 3 cm rýhu, samozřejmě i z boků, tak pak můžete použít špičák, mohlo by to jít rychleji. V tomto případě pozor na elektriku a rozbrušku. Druhý nechat to naložit a nechat to rozřezat v kamenictví, kde mají pilu na kámen. Opracovat pak můžete bouracím kladivem, buď pomocí špičatého nástavcem a srovnat plochým nástavcem.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 16.2.2008 20:26

Na tak velké a hezké kameny bych si raději sehnal kameníka než si ho sám zničit. Jinak rulu neumím, respektive mi nepřišla do ruky. Nicméně podložit pískem, majzlík do ruky a opatrně nasekat. Bouracím kladivem to jde lépe, ale není t taková sranda Je ale skutečně potřeba sekat tak jak kámen rostl, a jak se přirozeně dělil atd. A to se nedá popsat. To se musí vidět a hlavně cítit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika