Neplodící třešeň



termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?)
11.6.2014 14:07


Děkuji všem za reakci.
Tím případem bych to shrnul na vliv počasí, mládí stromu a větší střih než bylo potřeba.

Na jaře jsem lehce přihnojil celerytem a koňským gran. hnojem.

Takže vzhledem k velikosti novým výhonům doporučujete na příští rok minimální řez a odstranit mulč s černou folii?

letos jsem zasadil další třešinku Napoleonovu.

o kolik doporučujete zkrátit výhony následující rok? 

pozn:: Nevím jestli jsem to správně pochopil, ale  pro mě je to novinka. Z neopyleného květu se může stát malý plod, který pak opadne? nebo se to stává když je nedokonale opylen? Můj selský rozum říká, že z neopyleného květu by se neměl stát plod. :D

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 9.6.2014 22:22

U třešní obvykle ani ten prosvětlovací řez není nutný. Je to jediný ovocný druh, který (pokud ho nechceme přísně tvarovat) rostě i bez řezu tak, jak má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 9.6.2014 23:06

... opakem žádného řezu je řez metlový. To se vždy každý nový silný výhon zkrátí o 1/3 tak, aby z něj v příštím roce narostly 4 silné výhony a případně pár slabších. Jeden pán v sousedství takto úspěšně již 15 let oddaluje nástup do plodnosti u dvou slivoní a jedné višně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.139 (?), 10.6.2014 13:07

Kordia a Regina by sa mali navzajom dobre opelovat. Pestujem Kordiu uz asi 20 rokov no malokedy mala velku urodu.U nej je bezny velky prepad neopelenych plodov.Regina mi este nerodi.Nechajte ceresne niekolko rokov bez rezu a vysledok sa urcite dostavi.Ten strom na obrazku by bol dobry na odoberanie vrublov ale nejaku slusnu urodu na nom necakajte.Strom je dobre nastartovany, vidno ze sa onho starate.Ceresne a orechy maju tu vyhodu ze si dokazu vytvorit korunu aj bez nejakeho zloziteho tvarovania ba niekedy aj napriek nemu.

Afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 10.6.2014 13:47

Výchozí stav - rekapitulace informací: "třešeň vysazena v roce 2011, již druhým rokem kvetla, ale plůdky silně opadávají. Je řezána, plody jsou pouze uvnitř koruny".

Takže, v daném případě je problémem propad plůdků, nikoli řez, kterému se (viz. výše) věnovali kolegové. To, že jsou květy a plody "uvnitř koruny" je zcela normální, neboť třešeň nekvete na jednoletém dřevě. Silnější propad plůdků je ovlivněn těmito hlavními důvody:


1) horší kvalita opylení (což se projeví především v raném stádiu vývoje plůdků)
2) mládí stromu (mladé stromy mají tendenci více shazovat plody, než stromy staré)
3) nedostatečná výživa stromu (deficit některých stavebních prvků)
4) nekvalitní zálivka (déletrvající sucho nebo naopak přemokření)
5) vliv odrůdy a místních pěstitelských podmínek


V obvyklém případě bývá důvodem vyššího propadu kombinace všech pěti výše uvedených vlivů. Je úkolem a uměním pěstitele, aby odhalil vlivy dominující a pokusil se je eliminovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 10.6.2014 13:56

metlový řez ovlivňuje velikost propadu plůdků. Od souseda provozujícího metlový řez jsem si vzal rouby a stromky šly do plodnosti již třetím rokem. Letos mám násadu tak na 20 kg a on po propadu jen asi 15-20 kusů. Nestříká, takže po třetí generaci pilatek sklidí svých obvyklých 5 švestek z 15 let starého stromu.

Vliv MS se zájemně posiluje s Wimpiho bodem 3) - nepravidelná zálivka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 10.6.2014 14:22

Máte mladou třešinku, takže úrodu ještě nemůžete v tuto dobu čekat.Spíše nějaký plod na ukázku.Máte ji však obalenou novými, dlouhými výhony.Takže spíše ničím nestrádá.Ale, někdy méně je více.Spíše roste překotně.Odstranil bych černou folii pod stromem, mulč a nechal ji být.Po třech letech je celkem zbytečné ji zalévat.I zásobu hnojiva, soudě podle výhonů, má dostatečnou.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 10.6.2014 14:23

Dovedu si představit, že uplatněním nevhodného a příliš radikálního "metlového řezu", jak jste to nazval, se dá oddalovat plodnost tím způsobem že strom prakticky nekvete. Ale když už nám strom úspěšně odkvete, nějak si neumím vysvětlit, jaký mechanismus by z důvodu předchozího přílišného řezu působil na zvýšený propad plůdků...frown Můžete to prosím blíže osvětlit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 10.6.2014 14:30

nevím, asi mechanismus vyholování v příliš zastíněném středu v konkurenci přesunu živin přednostně do osvětlených obvodových větví. Prostě ve stínu se plodonoš nevytváří nebo vyholí. Propad plůdků taky je přednostně na zastíněmém plodonoši. Naopak vrtule vyhledává především osluněné plody (asi ví proč).

Doporučení - upustit zcela od střihu a dvě sezóny počkat. Pak třetím rokem (a ob dva roky) vyřezat jen to co jeví známky zaschnutí nebo vyholení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 10.6.2014 14:54

Moje třešnička Regina letos takhle pěkně kvetla také, ale vinou dlouhodobých děštivých dní se opýlila pouze část květů, a z nasazených plůdků více, než polovina opadla.V konečném důsledku se zdárně vyvíjí 10%původní květní násady-pár plodů na stromě.Jak můžete pozorovat strom je pěkně výchovně veden, není přehuštěn, ani vyholen.Konečné rezimé neúspěchu tedy přičítám na vrub nešťastným povětrnostním podmínkám, kdy deštivé, studené počasí nedovolovalo včelkám pomoci při opylování.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 11.6.2014 14:07


Děkuji všem za reakci.
Tím případem bych to shrnul na vliv počasí, mládí stromu a větší střih než bylo potřeba.

Na jaře jsem lehce přihnojil celerytem a koňským gran. hnojem.

Takže vzhledem k velikosti novým výhonům doporučujete na příští rok minimální řez a odstranit mulč s černou folii?

letos jsem zasadil další třešinku Napoleonovu.

o kolik doporučujete zkrátit výhony následující rok? 

pozn:: Nevím jestli jsem to správně pochopil, ale  pro mě je to novinka. Z neopyleného květu se může stát malý plod, který pak opadne? nebo se to stává když je nedokonale opylen? Můj selský rozum říká, že z neopyleného květu by se neměl stát plod. :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika