Jak vypěstovat vysokokmen



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?)
8.10.2016 9:41

A proč teda druhým radíte vyměnit půdu, když to sám neděláte?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 7.127 (?), 7.10.2016 15:21, zobrazeno: 9925x

Mám otázku, možná pro vás směšnou, ale já nikdy nepěstovala vysokokmeny. Vlastním starou třešňovou alej a letos chci asi osm třešní vyměnit. Mám stromy odklizeny, jámy skoro vykopané. Podnož ptačí, korunu aby to mělo ve dvou metrech. Nevím jak postupovat po vysazení, řez na jaře, ale jak? Nevím co seženu, asi jsou nejlepší dvouleté špičáky, ale co s třešní s korunkou, která je nízko? uřezat na jaře boční větve a nechat jen hlavní výhon nebo jen zkrátit a nechat růst tak jak je a odřezat za rok nebo dva? Nejsem z toho moudrá a třešně rády krvácí, mám na zahradě nějaké čtvrtkmeny. Díky za poradu.

M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.172 (?), 7.10.2016 22:22

Dělám to takto:

špičák s obrostem : obrost na jaře odstraním ponechám tři nejsilnější horní očka. Nad nejvyšším zastřihnu na čípek(asi1 cm) a ostatní očka vyslepím (nehtem nemo opatrně žabkou). Ve fázi růstu dva boční výhony zastřihnu (cca na 15 cm) a nechám růst jen terminál.

Druhý rok odstraním obrost a ve výšce 180 cm ponechám pět pupenů.Ty ve druhém roce vytvoří korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 7.10.2016 22:32

Když chcete těch stromků víc - není lepší se poohlédnout, kde prodávají rovnou vysokokmeny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.172 (?), 7.10.2016 22:43

Možné to je. Ale výběr odrůd slabý a je nutno zajet trochu dále i s přívěsným vozíkem. Nebo navštívit více ovocných školek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 8.10.2016 5:24

A budou nové třešně mezi starými prosperovat? Půdu pro ně jste obměnila, vylepšila? Je zbytek stromů zdráv? Píšete, že Vámi pěstované krvácí-jak, proč? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.93 (?), 8.10.2016 7:32

Jak si predstavujete vymenu pudy u starych vysokokmnenu? O klejotoku jste neslysel?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 103.6 (?), 8.10.2016 8:13

SPCH je zkušený, proto se ptá. Je potřeba po starých třešních obměnit/řádně prohnojit půdu, pokud tam budou opět třešně. A ptá se na příčinu klejotoku, jak a kde vzniká, aby mohl poradit řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.10.2016 8:50

Napište, jak si konkrétně představujete tu výměnu půdy po 8 starých třešních? To jako přijedete s bagrem a tatrou? Jak velkou jámu je třeba vybagrovat? Kam tu půdu odvezete? Kde vezmete novou půdu? Kolik to bude těch tater? A kolik ta sranda bude stát?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 103.6 (?), 8.10.2016 9:34

Já bych si to představoval, pokud bych měl hlíny nadbytek (jakože v tuto chvíli mám), vyměnit hlínu v jámě do 1m kolem původního kmene, a řádně prohnojit. Aby měl mladý stromek na začátku ideální podmínky. Po ujmutí a rozrostení už bude další půda v širším okolí odpočatá.

Na druhou stranu je pravda, že jsem pouze uřízl starou třešeň (byla obrovská a pařez bych těžko doloval), vysadil vedle ní novou a přesto si vede neobyčejně bujně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.10.2016 9:41

A proč teda druhým radíte vyměnit půdu, když to sám neděláte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika