Rajčatová šťáva



Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 156.8 (?)
16.8.2012 22:19

dneska zavařeno dalších 8 velkých sklenic

orestuji cibuli, řepíkatý celer a mrkev, přidám oloupaná rajčata

vařím tak hodinku, pak propasíruji (stačí cedník a sběračka), osolím, trochu osladím, povařím ještě tak půl hodinky a šup do sklenic a 20-40 minut sterilizuji (je to jedno, nejsou to okurky, nic se nerozvaří...)

pak přes celou zimu mám základ na rajskou, polévku, lasagne, bolognese, atd...

když mám malé skleničky od jogurtů tak do omáčky přidám ještě domácí bazalkové pesto a česnek a mám hotovou omáčku na těstoviny, už plně dochucenou a přesně vždy akorát na 2 porce (pak už jen černé olivy, nějaká ta kreveta a čerstvý permazán mňam)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 156.8 (?), 16.8.2012 22:19

dneska zavařeno dalších 8 velkých sklenic

orestuji cibuli, řepíkatý celer a mrkev, přidám oloupaná rajčata

vařím tak hodinku, pak propasíruji (stačí cedník a sběračka), osolím, trochu osladím, povařím ještě tak půl hodinky a šup do sklenic a 20-40 minut sterilizuji (je to jedno, nejsou to okurky, nic se nerozvaří...)

pak přes celou zimu mám základ na rajskou, polévku, lasagne, bolognese, atd...

když mám malé skleničky od jogurtů tak do omáčky přidám ještě domácí bazalkové pesto a česnek a mám hotovou omáčku na těstoviny, už plně dochucenou a přesně vždy akorát na 2 porce (pak už jen černé olivy, nějaká ta kreveta a čerstvý permazán mňam)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.132 (?), 6.6.2016 10:43

Dnes som zariskoval a kupil v lidli pomalootackovy odstavovac-lis.

Hodlam s tym robit stavu z rajcin a mozno aj ribezli. Este som to ani nerozbalil, ale mozno ini uz mate svoje skusenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.132 (?), 12.6.2016 8:30

Mám podobný už 3 roky. Na rajčata vynikající. Rychlost zpracování je vysoká, navíc když projedu první vylisované zbytky ještě jednou, zbydou jako odpad jen suché slupky a semínka.

Na rybíz nefunguje - ucpává se. Je jedno, jestli se do něj dávají celé střapce nebo jen obrané kuličky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 246.135 (?), 12.6.2016 11:06

...to je skoda. Ribezle su problem. Odstavovac pracuje ako pomalootackovy lis, nieco by to mohlo dat aj z tych ribezli... treba vyskusat vsetko. Ribezle su este zelene,..uvidime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 17.210 (?), 12.7.2016 14:27

Prva skusenost s pomalootackovym odstavovacom z Lidlu.

Tak lidl ma sokoval - v pozitivnom zmysle. I ked som kupil pomalootackovy hlavne na rajciny a pretlak z nich (na tie este cakam) vyskusal som stroj najprv na cervene ribezle. Zvladol vedro ribezli velmi dobre. No ak vydrzi bude to skvely pomocnik.

Odstopkovaval som len na zaciatku a ked som videl ako to ide, tak som to len umyl a hadzal dovnutra. Namahu to citilo pri vyssom pridavku (tazko drvil semienka) a preto sa to nedalo expresne urychlit. Aspon ja som z toho nemal ten pocit, ze by som mal testovat co to da. Maly lavor dal asi 2 L stavy... nadobu na stavu som stale vylieval, ale nadobu na vylisky nebolo treba, ta sa naplnila az kukoncu. Uz z toho poznat skvely pomer medzi susinou a stavou, ktoru som zial neodvazil. Stavu to dalo velmi hustu, ale po pridani cukru je z nej sirup dost tekutej konzistencie. Som nadseny. Neviem si predstavit s ako lahkostou bude odstavovat rajciny, na ktore bol kupeny. Bude velky pomocnik aj pre tie ribezle, ktore sa na tieto ucely zle spracovavali, kym sme nemali tento odstavovac. 

Na prvy raz je to trosku pomalsie to zlozit. Je tam viac casti, pri ktorych je aj obava nieco neposkodit. Su tam ale vyrezy, ktore ukazu ako to ma zapadnut. Umyva sa to krasne s tou kefkou co je k tomu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.226 (?), 1.8.2016 10:22

Len nahodou som zistil, ze ide o totozny vyrobok predavany pod nazvom optimum. Hmmm, ale cena v lidli nie je totozna s tou na nete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 152.226 (?), 4.8.2016 21:14

Takze pokracujem so skusenostami s nizkootackovym odstavovacom s rajcinami.

Kosik rajcin - naozaj dost plny, vysledok 4.5 L stavy a litrik aj nieco tuhej kase. Kasa vsak obsahovala nieco ako pyre s potencialnym obsahom stavy a tak som spekuloval z toho este dostat stavu. Nechal som tuhu kasu zovriet, podlial poharom vody. Nechal vychladnut a sup ho do stroja. Prekvapeny som zostal, ked to nebolo schopne pretlacit. Dosiel som na to tak, ze bolo potrebne tam hodit kus rajciny, ktora kasu potlacila kam bolo treba. Velmi zvlastne, velmi ma to prekvapilo. Nakoniec zostal pol-tristvrte litrika vyliskov, v ktorych zostali semienka a supky. Nabuduce budem mokre vylisky znuvu prehanat cez lys spolu s rajcinami (bez varenia).

Rajciny treba pokrajat, hrdlo do lysu je uzke. Iba tie male rajcinky netreba. V tomto pripade je menej prace s malymi plodmi. Ked sme ich robievali kedysi bez tohto lysu, supali a predtym obarali, vtedy boli najlepsie (najmenej pracne) sorty s velkymi plodmi. Teraz radsej mensie a pokrajat na velkost lievika. 

Inak lys je to dobry. Robota sa neda urychlit, resp ja sa o to nesnazim. Ak tam dam viac ks, tak akoby doslo k spomaleniu (podla zvuku) a k vyssiemu zaberu. Mne sa tato pomocka tak paci, ze by som si ho nechcel znicit. Davam tam kazdych par sekund kusok rajciny, ak mi nema kto nakrajat je aj dlhsia pauza. Kosik padol za 2 h, s tym ze som ich umyl pokrajal, stavu prelial atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 5.8.2016 19:59

Já jsem zjistil, že když rajčata rozsekám tyčovým miáxérem a vystřu přes co největší síto, je to rychlejší než motorový pasírovač. Navíc umytí nedá žádnou práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.226 (?), 5.8.2016 20:22

tak sme to robili predtym aj my, ale asi sme nemali tu spravnu organizaciu prace, alebo nebolo poruke dobre sitko, ktorym by sme efektivne precedili stavu. Cez jemne to neslo, cez vacsie sli aj semiacka.

Vadilo mi to sekanie rajcin a prelievanie rozsekanych rajcin a manipulacia s tym vsetkym, najak som to nezvladal. Ten odstavovac v podstate tiez pretlaca dzus cez sitko. Praca mi pride omnoho prijemnejsia a cistejsia... len sa tam hadzu kusky rajcin a vyteka stava. Najspinavejsia praca je prelievanie dzusu z jednej nadoby do druhej.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 6.8.2016 9:08

Velké síto neznamená síto s velkými otvory.
   Prto šťávu z čerstvých rajčat nemám dostatečně uplatnění. Jistě, dá se vypít s vodkou jako Bloody Mary. Proto ve velkém hrnci opatrně podusím (prakticky nasucho) celé plody a nechám přes noc vystydnout.  Rajčata scvrknou a vypustí čirou, jen lehce naoranžovělou vodu. Ze zbylých rajčat se pak dá vytlačit hustší protlak - buď přes síto nebo tuti fruti, to je jedno.Obě složky pak steriluju zvlášť. Vodu na pití, do polévek, pod maso, protlak do těstovin, pomazánek, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika