Vyžrané pupeny



host - 249.198 (?)
28.4.2012 23:52

Také mne odrůda Stanley po asi 3 letém prosychání vlivem moníliového napadení byla po odřezání napadeného dřeva, metrových přírůstku nahoře, nemožnosti založit "kostru" tak nevzhledná, že jsem oba stromy vykopal. Toto je poslední foto.

Stanley před likvidací
Stanley před likvidací
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 22.4.2012 23:36

Ještě dodatek k těm pupenům. Pokud ulomíte kousek větévky s vyžranými pupeny a je zelná uvnitř tedy živá, tak se určitě o monílii laxa nejedná. Ty jsou zásadně už suché tedy mrtvé.

Rozdíl mezi zdravou a nemocnými
Rozdíl mezi zdravou a nemocnými
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.4.2012 21:50

Co dodat Rony.. Jsou to smutné obrázky. Ale také velice názorné.

Zaplať pánbůh, v naší oblasti jsem se s takovým napadením monilií u švestek nesetkal. A vlastně u žádné peckoviny. U nás jsou, zatím, napadány především višně a meruńky, třešně jen omezeně.  Ale vždy se jedná o jednotlivé větve a větévky, celý strom jsem " odejít" zatím neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 23.4.2012 23:20

Ona ta choroba v menším měřítku byla v oblasti několik let a vůbec jsem netušil o co se jedná. Až jsem si pozval rostino lékářskou návštěvu a bylo "jasno". Ještě pro pozorování mám ponechané dva stromky Jojo a jednu Valjevku. Nejprve mne to zlikvidovalo Čačanské. Během 3 let bylo 80% obrostu suchého a hnaly jenom na vrcholcích horních pater a týkalo se to všech věkových kategorií v rozsahu 3 až 12 let. U sousedů se nic takového nestalo, protože šlechtěné trnky (krajový název) nikdo nepěstuje. Pak jsem pohořel s odrůdou Stanley a nejvíce náchylná je Jojo. Dneska vím, že geneticky jsou příbuzné, tedy Jojo má něco ze Stanley. Už třetím rokem mám vysateno několik Toptaste a za takový týden mohu poreferovat, případně dodat k této problematice další foto. Google hlásí nejvíce odkazů z Maďarska na klíčové slova Monília laxa, bohužel neznám řeč ale asi "mají problém".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.224 (?), 25.4.2012 7:50

Průzkum střihem ukázal, že na švestce to monilie nebude, na pohled suché zubožené větvičky jsou uvnitř zelené.

Nebo se monilie za něco schovává, protože na třešni loni dle mého laického pohledu byla, suché větve byly i po odstřihnutí suché. Ty co jsou letos hodně opožděné v rozpuku jsou po odstřižení zelené, i když poněkud gumové..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 25.4.2012 10:30

Zdání klame. Dnes uřezaná větévka JOJO, kde se probudily asi 2 pupeny a to dočasně. Ty drobné větévky a lonského roku odumřelé mebo zasžené monilií jsou odstriženy a dřevo - vodivé dráhy jsou zčernalé.


Detail pupenů z dnešního dne
Detail pupenů z dnešního dne
Větve ze spodní části stromku JOJO dnes
Větve ze spodní části stromku JOJO dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.69 (?), 27.4.2012 13:58

Zajímalo by mě, v které oblasti Valašska máte pane Rony tento problém se šlechtěnými švestkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 28.4.2012 12:46

Monilia laxa je v podstatě mor všeho ovoce... již jsem loni a předloni tu psal co dokáže na jabloních a švestkách... Je značně proměnlivá v různých oblastech a na různých stromech. Na švestkách se mě projevuje tím že Stanleje v horní třetině letorostů raší zřetelně později od zbytku stromu a celkově se na starších letorostech zastaví přírůstky. A ze spodního patra vyrazí i více jak metrové vlky u stromků starých 7 let... Stromy staré 5let President, Tophit prakticky loni neměli žádné přírůstky, ač rok přetím metrové.Jojo 5 leté se zatím zdá nejméně postižené, nebo nezasažené. Letos jsou sice stromy -švestky obecně obsypány květy po celé délce letorostů, ale uvidím jak moc porostou nebo zda se vůbec objeví listy... Monilia byla jednoznačně určena Státní roslino lékařskou správou u sousedních jabloní. Bohužel soused své švestky(ringle) zásadně nesklízí a nechá je shnít na stromě a ještě v této době jsou vidět stovky mumifikovaných plodů- semeništ monilie...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 28.4.2012 22:52

Také už mám letos potvrzenou informaci o napadání jabloní v naší oblasti houbou z rodu monilia. Hub rodu monilia je více. U jabloní se údajně jedná o Monilii fructocoza. Způsobuje také moniliovou hnilobu jablek, které ani nemusí být napíchnuty hmyzem.

Způsob ochrany proti houbám rodu monilia je stejný, jak co se týče prevence, tak přímé chemické ochrany.

To, co píše přispívatel přede mnou o svém sousedovi, není, bohužel, ojedinělý jev. Takové sousedy mám také. A nesklizených stromů je po celé vsi a také ve zbytcích álejí podél sinic a cest. A tak se nedivme, že je monilie na postupu. I toto bylo jedním z důvodů, proč jsem se kdysi rozhodl pěstovat peckoviny, především třešně, višně a švestky na nízkých tvarech, aby mohl být každý plod, tedy i ten nahnilý, sklizen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.198 (?), 28.4.2012 23:52

Také mne odrůda Stanley po asi 3 letém prosychání vlivem moníliového napadení byla po odřezání napadeného dřeva, metrových přírůstku nahoře, nemožnosti založit "kostru" tak nevzhledná, že jsem oba stromy vykopal. Toto je poslední foto.

Stanley před likvidací
Stanley před likvidací
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 120.14 (?), 29.4.2012 13:47

Myslím si, že u zakladateľa tohoto vlákna je to vtáctvo. Stred pupenu chýba, vtáky inak veľmi prospešné si tak spestrujú jarný jedálniček. Už to tu bolo niekde rozoberané. U monilie stred nevypadáva, ale je postihnutý celý pupen rovnako.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5:28
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika