Tragédie jménem Monília laxa



host - 151.252 (?)
14.5.2011 18:02

Tak letos mám opět monilii i na jabloních, opět začínají vadnout a zasychat letošní letorosty a plodonoše, jako loni, dle počasí se ještě ukáže zda bude napadení tak masivní jako loni.

Švestky Stanley nakonec neochotně letos vyrašily i v horní částech letorostů, ale koukám na Presidenta a Tophit a jedna -dvě větvičky-jejich konce nevyrašily vůbec, Jojo mám u plotu se sousedem (který si monilii snad cíleně pěstuje v neošetřených přehoustlých stromcích) a Jojo zatím nemá příznaky monile.Možná je to tím že Jojo byla dosti hluboce řezána v minulosti.Četl jsem studii že na monilii platí hluboký každoroční řez, prý potvrzeno u meruněk... Odkaz na ten článek o řezu je někde na Zahrada.cz v diskuzích o monilii

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 79.215 (?), 4.5.2011 20:23
A zase jseme u toho, kácet nebo ne? Když vykácíme tolerantní stromy s porojevem jen na listech, tak vlastně popřeme smysl toho, proč byly vyšlechtěny. Pokud má strom kvalitní plody a příznaky jen na listech, tak já osobně bych ho v lokalitě, kde není možno spoléhat na prostorovou izolaci nekácel. Mám vysazený nový sad z moderních odrůd, ale přesto věřím, že může mít pan Krbec kvalitní úrodu i s těch odkopků. Ve starém sadě po rodičích jsou jen odkopky, nějaké trnky ale převážně durancie. Úrody jsou, to vím z vlastní zkušenosti a pokud by to nevyšlo s těmi novošlechtěnci tak se mám k čemu vrátit. Honzík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.192 (?), 4.5.2011 22:59
Pod hlavičkou Monilia laxa sa rozvinula diskúsia o šarke. Názov vlákna nie je dôležitý. Dôležité je, že sa k problému vyjadrujú aj tí, ktorých sa problém "Čo so šarkou?" najviac dotýka, lebo pestujú veľké množstvo slivkovín. V prídomovej či osadovej záhradke je ale situácia iná ako v slivkovom sade ďaleko za dedinou a za lesom. Vírus postihuje aj iné kôstkoviny, sám sa vyvíja a mení agresivitu. Situácia v rôznych regiónoch je rôzna. Do toho vstupujú aj medziľudské vzťahy, čo komplikuje jednotný postup v prevencii proti šarke. Vakcíny ani spôsob deaktivácie vírusu neexistujú. Nie každý pestovateľ má snahu problém riešiť, ale mnohým vadí, že hrozí od suseda nákaza zatiaľ zdravých stromov... Svetielkom na konci tunela by mohla byť odroda Esslingenská. V prípadoch, kde máte istotu, že zo susedstva šarka nehrozí, by som stále odporúčal nákup virus free stromčekov, kde máte vysoké percento istoty, že materiál je naozaj zdravý. Často človeku pomôže náhoda alebo šťastie, aby sa mohol radovať z úrody na zdravých stromoch. Ľudský faktor je prvoradý- v zmysle pozitívneho aj negatívneho dopadu na zdravie sliviek. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.108 (?), 6.5.2011 10:52

Již ve dvou příspěvcích se tady objevila Esslingenská, na internetu o ní nic není, alespoň jsem nenašel. Co o ní můžete napsat více vy, co ji máte, děkuji.

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 6.5.2011 13:19

Eslingenská je podobná švestce domácí(jen je o málo menší),ale zraje již v polovině srpna.Nemám ji, patří do kategorie starších typů jako je Domácí švestka.Nemohu proto víc posloužit.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.41 (?), 9.5.2011 15:39
Prosím o radu, v průběhu posledních několika dní vadnou všechny listy na dvouletých stromech. Jedná se 2 švesky Elena a 3 meruňky Goldrich. Stromy uvadly celé. Vadnoucí listy začínám tu a tam pozorovat na 10 leté višni Morela. Muže se jednat o tuto zakeřnou nemoc monilia laxe? Jak mám stromky zachránit. Děkuji Barbora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 9.5.2011 17:22

Kdyby bylo foto, tak by se dalo to posoudit lépe. Když jsem použil slovo "tragédie", tak mne věřte, že jsem nepřeháněl.  Svým způsobem je to zákeřná nemoc, kdy nepřicházíte o úrodu v daném roce ale o strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.64 (?), 9.5.2011 19:40
Pokusim se tu fotku zařídit, pokud bude ještě fotit co. Ty mladé vetvičky začnou vadnout a během několika dní jsou úplně suché:(Barbora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.16 (?), 10.5.2011 12:11

O Esslingenskej sa niečo dozviete v tomto dokumente. J.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.252 (?), 14.5.2011 18:02

Tak letos mám opět monilii i na jabloních, opět začínají vadnout a zasychat letošní letorosty a plodonoše, jako loni, dle počasí se ještě ukáže zda bude napadení tak masivní jako loni.

Švestky Stanley nakonec neochotně letos vyrašily i v horní částech letorostů, ale koukám na Presidenta a Tophit a jedna -dvě větvičky-jejich konce nevyrašily vůbec, Jojo mám u plotu se sousedem (který si monilii snad cíleně pěstuje v neošetřených přehoustlých stromcích) a Jojo zatím nemá příznaky monile.Možná je to tím že Jojo byla dosti hluboce řezána v minulosti.Četl jsem studii že na monilii platí hluboký každoroční řez, prý potvrzeno u meruněk... Odkaz na ten článek o řezu je někde na Zahrada.cz v diskuzích o monilii

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.114 (?), 3.6.2011 9:54
No vidíte a já si myslel, že to vadnutí výhonů co mám na nové jabloni je padlí. Měl jsem to loni masivně na průsvitném letním, tak letos poctivě stříkám proti padlí co 14 dní a je to mnohem lepší, možná, že tyto postřiky zabírají i proti monolie. Příští rok zkusím postříkat jabloň proti monolii a uvidím. Jabloň se stříká stejně jako meruňka-při začátku kvetení a dokvétání?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika