Lützelsachsenská



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 165.45 (?) 
24.2.2013 11:45, zobrazeno: 5303x

V honbě za stále ranějšími odrůdami švestek opět připomínám tuto starou německou pravou švestku, zrající v druhé polovině července. Přes všechny pěstitelské nectnosti, stále doufám, že se mi konečně podaří vyfotit u velkopěstitele obsypané větve této odrůdy sklánějící se až k zemi a to v období kolem 20 července. Právě to může být velkým lákadlem pro ty, kteří mohou už v tomto období směle zvolati: „Držím v ruce první zralé pravé švestky“.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.2 (?), 8.3.2013 21:52

Měli jsme jí na zahradě, byla první, okolo začátku srpna. Dobrá, už i proto, že nic ranějšího nebylo (jen nějaké první kyselé myrobalány na mezích). Nebyla velká, slušná na jídlo. do knedlíků. Mám dojem, že vůbec nečervavěla. Po ní byla Velká zelená, Ontario, Altánka, Wangenheimova a až pak zase konečně švestka - uvnitř zlatá až oranžová (to Lützelsachsenská nebyla) a sladká. Tehdy nebyly ještě čačanské a Stanley jsem neznal. Nemám srovnání se současností, všechny stromy šly pryč, nakonec mám jen Ontario s několika rouby Nancyské a Královnu Viktorii, ale jestli ještě někde je, myslím, že s ní budou lidé spokojení. Vídal jsem blízko nás jeden menší strom, plodil každý rok, nenarostly na něm nikdy žádné slušné rouby. A pak se tam přistěhoval někdo jiný a strom šel na uzení.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 15.7.2014 18:16

Pro pana R.F. ze sídliště v Jaroměři z vlákna co je to za švestku?. Toto je můj oblíbený typ na červencovou švestku. Ovšem Lützelsachsenská není moc velká. A co potom ta Černošická? Ale tam bude velikost podobná, jako u této staré německé odrůdy. Ale vzhledově by Černošická odpovídala více. Ovšem zase zraje později, takže bych pochyboval, že by byla v Jaroměři už zralá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.7.2014 21:41

Černošická to není. Ne proto, že by v tuto dobu nebyla zralá, to asi v Jaroměři ano, ale Černošická se dá se dobře poznat podte typického zúžení při stopce - vypadá trochu jak menší Valjevka, ale hlavně podle drobounké, skoro "třešňové" pecky. Lützelsachsenskou jsem už dlouho neviděl, ale co si pamatuju, tak plody i letorosty se víc podobaly Domácí. Tohle je typická pološvestka - včetně toho neolistěného kvetení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.251 (?), 15.7.2014 22:09
Jestli je to černošická? to nedokážu posoudit ale zřejmě ne, proto jsem se ptal vás odborníků, aby nezůstala bezejmenná. Pokud to pro vás není daleko, tak přijedte a třeba na místě se vám jí podaří určit. R.F
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika