Určení škůdce - dracéna



host - 146.23 (?)
28.5.2008 14:30

Já bych vám doporučoval sehnat si lupu, pokud ji nevlastníte a podívat se na problém skrz tuto optiku. Vlnatka je sviňka a stavbou těla je dost podobná malinkaté svince. Pravda, vytváří bílé chomáčky, ale na druhé straně těch pokojových škůdců není zas tolik, abyste nenabyla jistoty.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
sisinka - (2), 11.2.2007 11:50, zobrazeno: 25432x
Dobrý den, od Vánoc mám dracénu. Napadl ji nějaký škůdce, ale bohužel nevím jaký. Listy červenají,žloutnou,schnou,opadávají, v ohbí listů je něco jako bílá vata a hnědé hrudky. Vatové hrudky se začínají tvořit i na svrchní a spodní straně listů. V květináči žádné škůdce nevidím, ale nevidím až tak dobře, takže kdo ví... Podle internetu by se mohlo jednat o vlnatky, já se bohužel nevyznám, proto prosím o rady co by to mohlo být a jak proti tomu bojovat. Jinak jsem zjistila, že v jiném pokoji máme velice nemocnou palmu, vatové hrudky jsou na listech ve velkém množství a květináči jsou vidět malí bílí broučci, jen jestli to nějak nesouvisí.Tu s nejvěší pravděpodobností zlikviduji, protože mi přijde už k nezachránění. Nevíte co by to teda mohlo být?
Předem děkuji za odpovědi.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sisinka - (2), 12.2.2007 11:35
Včera jsem ještě pořádně všechno prozkoumala a na listech a v ohbí listu nejsou pouze vatové pavučinky, ale hlavně, hrudky = škůdci, jedná se tedy o bílé brouky, většina je ještě tak malá že se v tom ani brouk nepozná,ale našla jsem i jednoho vypaseného(2mm),spousta nožiček a fuj ... každopádně si tam v klídku sedí a pokud se hýbou, tak opravdu minimálně a spíše v případě, že je sundáte z listu. Stále si ale nejsem jistá o co jde, podezření na vlnatku trvá, i když ani nevím jestli někdy napadají palmy... Rozpouští se v alkoholu, ale bojím se aby neublížil rostlině, takže jsem se snažila zničit alespoň ty brouky co jsem našla,ale nedělám si iluze, že by to skončilo...  
prosím znovu o radu :(
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.162 (?), 6.3.2007 13:34
S největší pravděpodobností se jedná o svilušky. Pokud je napadení silné, jednoduše tyto výhony odstraňte a požijte např. BIOOL je to přírodní prostředek a zkuste zvýšit vlhkost nebo častěji roste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.162 (?), 6.3.2007 13:44
Ta vlnatka je taky možná. Postup při likvidaci je stejný. Ty chomáčky potírejte vatou namočenou v lihu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.246 (?), 12.4.2007 23:48
Pokud Vám již dracéna mezičasem neuhynula, doporučuji dva kroky - nejdříve dát rostlinu do karantény do chladnějšího prostředí a potom aplikovat chemii. Chladnější stanoviště brání škůdcům v rozmnožování, často i malá změna teploty působí geometrickou řadou.
Aplikujte na listy, co jiní poradili.
Dál použijte Dursban - trocha poprašte půdu, pokropte a rostlinu na několik dnů neprodyšně uzavřete do sáčku nebou PE tašky. Dursban při styku s vlhkem uvolňuje plyn, který zahubí škůdce jak na rostlině, tak do určité hloubky v půdě.
Ze zjevných důvodů nenechávejte květinu v obytných místnostech. Pokud jste uposlechla radu o karanténě v chladnějším prostředí, tak nemáte co dál řešit, jen počkat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 115.246 (?), 12.4.2007 23:56
Jinak ještě - pokud by šlo o svilušky, je bezpodmínenčně nutné rostlinu izolovat a pokud Vám nebrání bližší citový vztah k ní, je při přemnožení škůdce ji nejlépe vyhodit - posuďte ale sama.
Hodí se zkontrolovat vše v bytě, případně postříkat.
Je ale potřeba také zvýšit vlhkost např. rosením rostliny nebo postavením květináče na oblázky - svilušky jsou rády v suchém a teplém prostředí a také indikují příliš suchý vzduch v domě.
Naopak rosení je celkem demotivuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 225.178 (?), 26.5.2008 11:52

dobrý den, procházela jsem celý archiv, co se dracen týče, ale nikde jsem se nedočetla problému, který vedu já. Má doma cca 50-55 cm vysokou dracenu. Nemá moc sluníčka, ani není v úplmém stínu, zalévám ji 2x týdně. Stále se jí dařilo, ale v posledních měsících se na listech zhora objevují malé hnědobéžově flíčky. Nemám ponětí oč jde - ale snad mi někdo poradí...? předem děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.23 (?), 26.5.2008 14:12

Z popisu je zřejmé, že se jedná o vlnatku na 99,99%. Rostlinu bych každopádně izoloval, jelikož vlnatka napadá celou řadu pokojových rostlin, fikus, klivii, orchideje atd.  Nevím, jak je vaše dracena velká, ale je nutné stírat (nejen potírat) rostlinu vodou s lihem, malinkým smotkem vaty na špejli se dostat i do úžlabí listů, kde tyto potvůrky rádi zalézají. Pak teprve případně aplikovat nějakou chemii, jelikož přes ty chomáčky se účinek nedostaví. S přípravky na bázi přírodních olejů nemám nejlepší zkušenosti, jedině Neudosan AF je velmi dobrý, ale tam je to zase o ceně. Zda pomůže Dursban si také nejsem jist, jedině žije-li vlnatka i v půdě. Ovšem teď když znáte jméno nepřítele, nebude problém si na netu zjistit i další informace. Bohaté zkušenosti s tímto škůdcem mají kaktusáři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.178 (?), 28.5.2008 13:30

Mockrát děkuji za info ohledně té vlnatky. Co se mé draceny týče, je cca 80 cm vysoká. A k tomu, že s vlnatkou mají zkušenosti hlavně katusáři, to potom bude souhlasit, jellikož stejné flíčky se mi začínají dělat na kaktusech a sukulentech, kterých mám doma mnoho. Avšak nemýlím-li se, vlnatka dělá na listech takové malé bílé chomáčky, ty ale na svých kytičkách nemám, tak nevím.

Ještě jednou díky Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.23 (?), 28.5.2008 14:30

Já bych vám doporučoval sehnat si lupu, pokud ji nevlastníte a podívat se na problém skrz tuto optiku. Vlnatka je sviňka a stavbou těla je dost podobná malinkaté svince. Pravda, vytváří bílé chomáčky, ale na druhé straně těch pokojových škůdců není zas tolik, abyste nenabyla jistoty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika