Založení tažňů



host - 235.78 (?)
17.3.2010 18:04

Říkáte to správně.Dnes jsou různé bezvirozí materialys vysokou vitalitou, takže je možné ponecat i v druhem roce kmínek i s ohnutým tažněm pokud máte dosatečně silné a dlouhé réví.  Dělal jsem jednou pokus a hned po výsadbě jsem nechal jen jeden letorost, který jsem pečlivě vyvazoval abych o něj nepřišel a narostl přes 2 m dlouhý a druhým rokem jsem zde sklidil  36 krásných hroznů. Musí ale být dobrá půda. Nelze to ale dělat ve velkovýrobě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 26.1.2010 18:06

Doporučuji tento postup: v prvním roce vypěstovat jeden výhon, který se vyvazuje po 10 cm k tyčce, aby byl rovný. Pokud naroste tak, aby byl silný aspoň jako tužka a dlouhý aspoň1,5 m, pak jej v předjaří zkrátíte tak, aby nad plánovanou výškou kmínku (u středního vedení 60 až 80 cm) zůstala dvě až tři očka. Z těchto oček vyrostou výhony, z nichž budou budoucí ramena nebo dva tažně nebo jeden tažeň a jeden zásobní čípek, podle zamýšleného způsobu vedení a řezu (vodorovný kordon s dvěma rameny s čípky, dva tažně, jeden tažeň se zásobním čípkem atp.). Pouze pokud během prvního roku nevyroste výhon dostatečně silný, musí se v předjaří dalšího roku znovu seříznout na jedno nebo (jen pro jistotu) dvě očka, aby výhon pro budoucí kmínek byl dost silný. Ve většině případů při dobré péči je ale možné zapěstovat kmínek už z výhonu, který vyroste v prvním roce. Detaily v jakékoliv příručce o pěstování révy na zahradě nebo velmi pěkně do detailů zobrazené zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 26.1.2010 18:16

Pro názornost mrkněte zde na jednoduchý náčrt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.34 (?), 26.1.2010 19:39

Protože nemám vinohrad ale jen pár hlav stolního vína, mohu každé hlavě věnovat péči-zálivka, listové hnojivo. Pěstuju révu na ramena.

Když mi narostou ty "hrábě",jako na obr.3 v odkazu předchozího příspěvku od Mirka, tak prvně zastřihnu každý letorost vzhůru na dvě očka.Nahoru mi vyrostou z ponechaného čípku dva letorosty.V dalším roce slabší letosty na dvě očka, silnější na čtyři, a pak už pořád dokola.Stručně-z každého čípku na starém rameni mi po řezu zůstanou dva výhony loňského dřeva, jeden se 2,druhý se 4 očky.Z těch vyrazí vzhůru cejkem 6 letorostů.

Je to náročnější na údržbu a hnojení, možná hlavy dříve zajdou, ale je i větší úroda.Z očka nejblíže starému dřevu často roste neplodný letorost.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.34 (?), 26.1.2010 19:42

Ještě jsem zapomněl.Jedno rameno tak 6 čípků.Na jednom kmínku mám ramena 2. Na letorostu nechám tak 2 hrozny.Násada je velká, proto musí odpovídat pohnojení.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 26.1.2010 21:26

Reakce na příspěvek "hosta 2.92 (viz. výše)" : Nechápu, proč by se nemohlo plodné dřevo již ve druhém roce ohýbat, pokud je dostatečně silné?! Například loni na jaře zasazený Vostorg (Brno-Černá pole) mi narostl do délky cca 3 m a tloušťky 1-1,2 cm! Naproti tomu logicky chápu, že nelze ohýbat nedochůdčata délky 0,5 metru a průměru 5 mm, která mi ze stejné odrůdy například vyrostla na jiné zahradě ve vyšší nadmořské výšce a se špatným podložím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.78 (?), 17.3.2010 18:04

Říkáte to správně.Dnes jsou různé bezvirozí materialys vysokou vitalitou, takže je možné ponecat i v druhem roce kmínek i s ohnutým tažněm pokud máte dosatečně silné a dlouhé réví.  Dělal jsem jednou pokus a hned po výsadbě jsem nechal jen jeden letorost, který jsem pečlivě vyvazoval abych o něj nepřišel a narostl přes 2 m dlouhý a druhým rokem jsem zde sklidil  36 krásných hroznů. Musí ale být dobrá půda. Nelze to ale dělat ve velkovýrobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika