Odstranění přebytečných střapců?



martincz - (20) - 251.109 (?)
19.6.2012 20:45

Paľo, držím Vám palce! Tady zatím nebouřilo, kroupy ale taky nepotřebuji, protože mám bohatě nasazeny mladé plody na stromech Asiminy triloby.

Ty střapce Juře jsou nádherné. To Solaris ani Somerset seedles nemá.

Malinkou redkuci provedu, raději ať to roste, příští rok už snad bude první panenské ze Solarisu. Tak uvidíme.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
martincz - (20) - 251.109 (?), 15.6.2012 23:29, zobrazeno: 9341x

Prosím o radu zkušenější znalce. Mám třetím rokem několik rostlin révy. Odrůda Somerset seedless (1 hlava) a Solaris (20 hlav). Mám obavu, že mnohé mají nasazeno příliš mnoho květenství s ohledem na jejich stav a stáří. Kolik a kdy mám odstranit? Konkrétně:

Solaris silně omrzl loni na jaře a trochu letos v zimě. Některé rostliny ale kvetou a mají kmínky jako tužka (cca 1 cm). Pěstuji vertiko. Kolik mám ponechat na rostlině (nebo na tažni) střapců a kdy je mám odstranit? Solaris nasadil poupata jako z prvních, ale teprve teď nakvétá.

Somerset seedless mám jendu rostlinu, které neutrpěla žádné škody. Má ale poměrně tenký kmínek (méně naž 1cm) a po celé délce nové tažně, avšak nijak bujně neroste. Je jako keř. Přesto má cca 20 květenství, která právě odkvetla a začínají se ukazovat bobule.

Kdy se odstraňují přebytečná květenství a kolik ponechat na takto mladých rostlinách?

Díky za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 16.6.2012 8:54

Při prvé úrodě, zvláště, když keře zakvetou již druhým rokem, je vhodné silněji redukovat množství dozrávajících bobulí na keři. V prvých letech nepreferujeme množství ani kvalitu úrody, ale snažíme se, aby keře co nejvíce zesílily a staly se odolnějšími proti nepřiznivým, zejména klimatickým podmínkám. Neexistuje na to žádný doporučující předpis a každý vinař k tomu přistupuje s vlastním "citem" a s ohledem na vitalitu daného keře. Platí ale logická úměra, že čím slabší keř, tím méně ponechaných bobulí. Když je keřík slabý (málo dřeva a listů), lze ponechat třeba jenom část jednoho hroznu, na prvé ochutnání. Když je ale keř silný a roste divoce, je možno ponechat celý hrozen,, či dva. Vliv má samozřejmě velikost hroznů a jeho bobulí. U velkoplodých stolních odrůd je vhodné hrozen redukovat.  Mně se líbí termín "signální" hrozen,  který pro tyto případy používá Bred_ik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 19.6.2012 18:58

Zdravím Vás pane Martine! Redukciu strapcov môžete robiť v máji pred kvetom- zaštipovaním kvetov nasledujúcich za prvým od bázy rodiacich výhonov, ale aj teraz, keď sa formujú zrna. Množstvo ponechaných strapcov závisí na vzrastnosti odrody, výživnosti pôdy a na veku sadenice. Prvé signálne strapce netreba redukovať či deliť, je to zbytočne úzkostlivý prístup, rastlina v pohode výživu strapca zvládne. Pokiaľ plánujete 3-ročný Solaris v tvare Vertiko, kľudne ponechajte niekoľko strapcov. Rovnak staré vertiká Solarisu mám pri dome tiež, v tomto roku sú strapce aj bobule veľké a listy ako lopuchy. Sommerset Seedless je menej vzrastný, na vertiku zakvitli 3 súkvetia. Trojročné sadenice Pamjati Zacharovoj a Krasotka mi teraz zakvitli cca 30 kvetmi.  Ponechal som na každej zatiaľ 20, ale plánujem ďalšiu redukciu- vzhľadom na veľkosť bobúľ a vyživovaciu schopnosť mladých koreňov.

Iná situácia je, ak máte preočkované staré sadenice. Popíjam vínko z 34-ročných koreňov Veltlínu zeleného, ktoré som už všetky preočkoval rezistentnými bio-odrodami a v duchu sa modlím, aby neprišli meteorológmi sľubované krúpy. Na prvých 2 snímkach je dokvitajúci Cabernet jura. Na tretej snímke je Pinotin pred kvetom. Všimnite si, že množstvo ponechaných kvetov je adekvátne schopnostiam mohutnej koreňovej sústavy. Napriek tomu koncom mesiaca urobím miernu redukciu strapcov za účelom vyššej cukornatosti hrozna. Redukcia v tomto čase, najmä u stolových odrôd, má výhodu v tom, že ponecháte tie najkrajšie strapce bez hráškovatenia.

Odkvitnutý Cabernet jura- 6.6.2012
Odkvitnutý Cabernet jura- 6.6.2012
Cabernet jura naočkovaný na starých kmeňoch VZ
Cabernet jura naočkovaný na starých kmeňoch VZ
Naočkovaný Pinotin pred kvetom. Vľavo suchom a holomrazom trápené medziradie vysiate pred zimou, vpravo vinohrad suseda s následkami mrazu 18.5.2012
Naočkovaný Pinotin pred kvetom. Vľavo suchom a holomrazom trápené medziradie vysiate pred zimou, vpravo vinohrad suseda s následkami mrazu 18.5.2012
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
martincz - (20) - 251.109 (?), 19.6.2012 20:45

Paľo, držím Vám palce! Tady zatím nebouřilo, kroupy ale taky nepotřebuji, protože mám bohatě nasazeny mladé plody na stromech Asiminy triloby.

Ty střapce Juře jsou nádherné. To Solaris ani Somerset seedles nemá.

Malinkou redkuci provedu, raději ať to roste, příští rok už snad bude první panenské ze Solarisu. Tak uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 20.6.2012 8:43

Martine, vďaka za palce! Fandím Vám tiež, nech paw paw dozreje. Ja mám ešte len malý stromček s pár listami, takže na prvé "indiánske banány" si zopár rôčkov počkám. Zatiaľ mi rodí aspoň indiánska čučoriedka "Prince William".

Víno Solaris som nepil, ale údajne má príchuť po lieskových orieškoch. Cabernet cortis získáva najmä svojou výraznou arómou, farbou a tanínmi prvé miesta na výstavách. Bohužiaľ ho mám málo, podobne ako Marquette. Pinotin má menej farbív a trieslovín, môže však byť z neho parádne rosé s jahodovou arómou. Z prvej úrody plánujem spraviť bio- cuvée. Aký bude mať výsledný buket a chuť, nechám sa prekvapiť. Tento rok sa snažím zvýšiť podiel Marquette, lebo tú zatiaľ všade iba chvália.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
martincz - (20) - 207.159 (?), 20.6.2012 10:50

U paw paw pozor na nutnost opylení geneticky odlišnou rostlinou (jinou odrůdou), samosprašná je zatím prokazatelně jen Prima 1216 (mám jednu) ale i u ní je lépe mít i jiné drůdy.

Já už více než ten solaris na zahradu nedostanu, mám 20 hlav a vím, že více než dalších 10 by se mi na zahradu nevešlo. Takže je to jen na takové domácí kvašení. Navíc, jsem za okrajovou oblastí takže i odolný Solaris to má u mě nahraně a každá rostlina dostává na zimu svoji vlastní deku z Ikei :-)

Jinak ale mám poměrně dobré zkušenosti s ovocnými víny (rybízové, švestkové, rynglové, banánové a medoviny), tak snad to révové taky zvládnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 20.6.2012 14:24

Človeka vždy poteší, keď sa môže pochváliť niečím vlastným- originálnym. Na ovocných dezertných vínach ste sa Martine zacvičil a teraz na Solarisu pôjdete "na ostro". Verím, že priatelia na návšteve u Vás ocenia kvalitu tejto odrody.

Na cudzoopeľivosť asimíny som myslel už pri kúpe sadzenice. Preto som kúpil stromček paw paw aj s navrúbľovaným opeľovačom. Dúfam, že z prvých plodov indiánskeho banánu nebudete robiť víno? laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 20.6.2012 10:59

Zdravim Pan Palo, ked uz tu spominate marquette, tak by ma zaujimalo ci sa vam na listoch neobjavila este plesen, lebo u mna ano, tak by ma zaujimalo ako to je u tejto odrode s odolnostou proti peronospore.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 20.6.2012 14:35

Pre Pána P.Z.: Pestujem sadenice Marquette poslané z USA už tretím rokom, ale príznaky hubových chorôb som doposiaľ nezbadal. Zatiaľ čo napr. Cabernet jura mal vlani na listoch drobné príznaky dážďového typu perenospóry, moja Marquette mala listy absolútne čisté. Bredík má s Marquette iné skúsenosti, ale obaja máme sadenice z odlišných zdrojov. Bude to zrejme niečo podobné ako u nedávno spomínaného Vostorgu- rôzne klony jednej a tej istej sorty majú aj rôzne vlastnosti. U muštovej Marquette je zaujímavé, že bobule majú mäsitú dužninu. To nás ale nemusí trápiť, počas nakvášania mláta dužnina prekvasí. U vína mrazuodolnej rezistentnej Marquette je údajne skvelá farba, aromatika, svieža kyselinka, taníny aj ceľkový dojem. Rád by som sa o tom presvedčil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 160.155 (?), 30.5.2013 17:43

Zdravím, ja prosím tiež o radu ohľadom odstraňovania množstva strapcov na kríčku - ale u staršej rastliny, modrej neznámej odrody - cca 8 ročnej, 2 m vysokej. Najskôr rástla bujne bez rezu a nerodila. Po výchovných smiley rezoch začala plodiť a tento rok mám na 1,5 metrovom ťažni asi 8 strapcov(súkvetí) a ešte na vedľajších čapíkoch asi 4 strapce.

Koľko strapcov by asi zniesol takýto krík, aby aj dozreli? Som z chladnejšej oblasti 400mnm - minulý rok dozreli niekedy koncom septembra, ale ich bolo celkovo asi 5 strapcov.

Koľko strapcov sa všeobecne má nechávať na jednom kríčku?

Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika